Հայաստանի նախկին վարչապետ եւ Ռուս-Հայկական Համալսարանի նախկին ռեկտոր Արմեն Դարբինյանը հարցազրույց է տվել լրագրող Վիտալի Դիմարսկուն, որից Մեդիամաքսը հատվածներ է քաղել։
Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին
Մենք պետք է շատ երկար ճանապարհ անցնենք՝ երկարատեւ խաղաղություն ապահովելու համար: Չեմ կարող ասել, որ խաղաղության գործընթացն ավարտված է. այն նոր է սկսվում: Դա մտածելակերպի փոփոխության ճանապարհ է, եւ այն տասնամյակներ կտեւի: Վերքերը շատ թարմ են, եւ դրանք կսկսեն ամոքվել միայն մտածելակերպի փոփոխության դեպքում:
Պետք է փոխվեն դասագրքերը: Հայաստանը ադրբեջանական դասագրքերում ներկայացված է որպես թշնամի. ատելություն կա յուրաքանչյուր տողում: Դա շատ երկար գործընթաց է, եւ ես անկեղծ հույս ունեմ, որ այն կիրականացվի արժանապատվորեն:
Վերաիմաստավորում
Այսօր Հայաստանում տեղի է ունենում մեր անցած ուղու վերաիմաստավորումը:
Պետության վերաձեւակերպում, նոր պետական փիլիսոփայության, նոր հայեցակարգի որոնում։ Ինչպես, որ ուղղությամբ առաջ շարժվել, ինչպես երկրի եւ պետության ինքնիշխանությունը կարող է խթանել անհատի ազատության զարգացմանը։ Եվ հակառակը, ինչպես քաղաքացու պատասխանատվությունը կարող է եւ պետք է ծառայի երկրի ինքնիշխանության ամրապնդմանը։
Այժմ մենք գտնվում ենք այս գործընթացների մեջ, եւ, իհարկե, դրանում մեծ դեր են խաղում ոչ միայն ներքին, այլեւ արտաքին գործոնները։ Քաղաքական գործիչների եւ որոշում կայացնողների պատասխանատվությունը չափազանց մեծ է։ Նրանք պատասխանատու են ինչպես ներկա, այնպես էլ նախորդ սերունդների առջեւ։
Միամտություն, Ղարաբաղ եւ Ռուսաստան
Մենք [հայերս] միշտ էլ չափազանց միամիտ ենք եղել։ Մենք որոշումներ ենք կայացրել, այդ թվում՝ քաղաքական, հուզական ազդակների հիման վրա։ Չեմ հիշում, որ երբեւէ առաջնորդվեինք ռացիոնալ նկատառումներով։
Մենք շատ միամիտ էինք՝ մտածելով, որ ինչ-որ մեկը պետք է մեզ «նվիրի» Ղարաբաղը։ Մեզ թվում էր, որ մեր բարեկամությունը [Ռուսաստանի հետ], հավերժական է, եւ որ այն երաշխիքն ու գրավականն է, որ Ղարաբաղը հայկական կմնա։
Տասնամյակներ շարունակ մեզ անընդհատ ներշնչում էին, որ կան հավերժական թշնամիներ, որոնց հետ որեւէ պարագայում անհնար է հաշտվել։ Եվ եթե կա արտաքին թշնամի, ապա անհրաժեշտ է պաշտպանություն։ Եվ այսպես էլ ապրում էին հայերը՝ միամտորեն ենթադրելով, որ այս պարադիգման փրկիչ է պահանջում։
Այժմ մենք փորձում ենք դուրս գալ այս վիճակից։ «Եղունգ ունես, գլուխդ քորի»։ Մենք պետք է հույս դնենք մեր սեփական ուժերի, սեփական քաղաքացիական պատասխանատվության, սեփական ինքնիշխանության վրա եւ փորձենք պաշտպանել ինքներս մեզ։ Որովհետեւ «փրկիչների» առաջնահերթությունները փոխվում են։
Կոորդինատների այլ համակարգ
Մենք պետք է համաձայնության գայինք Ադրբեջանի հետ։ Որովհետեւ տարածքային ամբողջականության եւ ազգային ինքնորոշման սկզբունքների համադրությունը, ըստ էության, նշանակում էր, որ այս ինքնորոշումը հնարավոր էր միայն Ադրբեջան պետության շրջանակներում։ Սակայն հայ հասարակությունն ու քաղաքական գործիչները հուզականորեն չէին կարող ընդունել այս ճշմարտությունը։ Եվ ինչո՞ւ մարդիկ լքեցին Ղարաբաղը։ Որովհետեւ արդեն երեք սերունդ ապրում էր անկախ երկրում։ Եվ այսօր նրանց վերադարձը հարազատ տներ անհնար է, հոգեբանորեն անհնար է։ Նրանք ապրել են կոորդինատների այլ  համակարգում։
Արմեն Դարբինյանը Արմեն Դարբինյանը
Շատ կցանկանայի, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը պատասխանատվություն զգար պատմական հուշարձանների, հայկական ժառանգության նկատմամբ։ Այո, այսօր այնտեղ հայեր չկան, բայց կա հայկական ժառանգություն։ Եվ դրա պահպանությունը պետք է լինի ադրբեջանական պետության պատասխանատվությունը։ Առանց դրա խաղաղությունը հնարավոր չի լինի։
«Ջրի երես դուրս գալ»
Մենք պետք է «ջրի երես դուրս գանք» տարածաշրջանային մասշտաբով։ Եվ հասկանանք մեր դերը։ Ինչպե՞ս ենք մենք հարաբերվում մեր հարեւանների հետ։ Ինչպե՞ս ենք ապահովում մեր անվտանգությունը։ Ինչպե՞ս ենք փոխգործակցում մեր գործընկերների հետ։ Ինչպե՞ս ենք վերակազմավորում հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, ինչպե՞ս ենք Եվրոպայի, Միացյալ Նահանգների հետ նոր հարաբերություններ կառուցում։
Ներքին մանիպուլյացիաներ
Մենք պարտավոր էինք ուժի դիրքերից հաղթահարել ցեղասպանության բարդույթը 2015 թվականին եւ Ադրբեջանի հետ հրադադարի եւ խաղաղության իրական գործընթաց սկսել։ Դրա փոխարեն Հայաստանը փոխեց իր սահմանադրությունը՝ դառնալով խորհրդարանական պետություն, որպեսզի նախագահը կարողանա վերընտրվել որպես վարչապետ։ Մենք դիմեցինք ներքին մանիպուլյացիաների, շահարկումների եւ ժամանակ վատնեցինք։
Կորցրեցինք թանկարժեք ժամանակը, եւ, ըստ էության, հենց սա էլ մեզ բերեց այն պատերազմին, որում ի սկզբանե պարտված էինք։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ մենք միշտ հույսը դնում էինք ռազմավարական դաշնակցի վրա։ 2015 թվականից հետո մենք սահուն գնում էինք դեպի մի իրավիճակ, երբ մենք արդեն Ռուսաստանի միակ ռազմավարական դաշնակիցը չէինք տարածաշրջանում։ Հայտնվեց մեկ այլ ռազմավարական դաշնակից՝ Ադրբեջանը։
Խորհուրդ Կիրիենկոյին
Կրեմլում ստեղծել են նոր վարչություն, որը ղեկավարում է Սերգեյ Կիրիենկոն: Շատ եմ ուզում խորհուրդ տալ իմ վաղեմի գործընկեր Կիրիենկոյին չկենտրոնանալ [Հայաստանում] որեւէ նոր ընտրական ձեւաչափերի ստեղծման եւ ընտրական գործընթացին մասնակցելու վրա: Պետք չէ մասնակցել Հայաստանի ընտրություններին: Դա պարտվողական ռազմավարություն է: Պետք է մտածել, թե ինչպես վերագործարկել հարաբերությունները, մտածել այն մասին, թե ինչ կարող է լինել Հայաստանը Ռուսաստանի համար ապագայում:
«Անցյալ ժամանակի խոսակցություն»
Սխալների, անտաղանդ կերպով պարտված պատերազմի մասին խոսակցությունը անցյալ ժամանակի խոսակցություն է: Այսօր նման խոսակցությունը այլեւս արդյունավետ չէ: Մենք պետք է մտածենք այն հեռանկարի մասին, որը առաջարկում ենք երկրին: Չեմ տեսնում իրական այլընտրանք ներկայիս կառավարության առաջարկած հեռանկարին: Աշխարհը եւ աշխարհի առաջնորդները այսօր խոսում են Փաշինյանի հետ: Եվ նրանք, անշուշտ, պատրաստ չեն խոսել այլ որեւէ մեկի հետ: Հետեւաբար, կարծում եմ, որ 2026 թվականի ընտրությունները մրցակցային չեն լինելու:
«Ինձ համարում են հայ ազգայնական»
Մենք Ռուսաստանին եւ ռուսներին միշտ որպես հարազատներ եւ եղբայրներ ենք ընկալել։ Բայց մենք հարգանք են պահանջում մեր ինքնիշխանության նկատմամբ։ Դա կարեւոր է։ Ես միշտ պահանջել եմ դա՝ երբ պետական համակարգում եւ ակադեմիական ոլորտում էի։ Անձնագիր ունեմ, որով հպարտանում եմ։ Երբ Խորհրդային Միությունը փլուզվեց, 25 տարեկան էի, եւ ես կյանքի նոր շունչ զգացի: Ռուսաստանի քաղաքական շրջանակներում շատերն ինձ հայ ազգայնական են համարում։ Եթե ազգային շահերին ծառայելու տեսանկյունից դիտարկենք՝ նրանք ճիշտ են։ Այո, ես հայ ազգայնական եմ։ Բայց ազգայնական եմ, ով հարգում է բոլորին, ճանաչում է բոլորի իրավունքներն ու շահերը։ Եվ միեւնույն ժամանակ պահանջում է պատշաճ հարգանք իր պետության ինքնիշխանության նկատմամբ։
Մոսկվայի դիրքորոշումը Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ
Ինձ դուր չի գալիս պաշտոնական Մոսկվայի դիրքորոշումը, որը ձեռք է քաշել Ռուբեն Վարդանյանից՝ դա հիմնավորելով նրանով, որ Վարդանյանը հրաժարվել է Ռուսաստանի քաղաքացիությունից։ Նրա դեպքում քաղաքացիությունից հրաժարվելը Ռուսաստանի դեմ ուղղված քայլ չէր, այլ գործողություն, որը հաստատում էր նրա նվիրումը Ղարաբաղի ինքնորոշման գործին։
Ռուբենը շատ բան է արել ռուսական հասարակության եւ պետության համար։ Նա Ռուսաստանում ներդրումային բանկինգի հիմնադիրն, «Սկոլկովո» դպրոցի նախաձեռնողը։

Бывший премьер-министр Армении и бывший ректор Российско-Армянского университета Армен Дарбинян дал большое интервью российскому журналисту Виталию Дымарскому, из которого Медиамакс выделил несколько фрагментов.
О мире с Азербайджаном
Нам нужно пройти очень серьёзный путь для того, чтобы мир был постоянным. Я не могу сказать, что мирный процесс завершён, он только начинается. Это путь изменения ментальности, и он займёт долгие десятилетия. Раны очень свежие, и они начнут заживать только тогда, когда будет меняться ментальность.
Надо менять учебники. Армения в азербайджанских учебниках изображается как враг, там ненависть проскальзывает в каждой строчке. Это очень долгая работа, и я очень надеюсь, что она будет проведена достойно.
Переосмысление
Сейчас в Армении происходит переосмысление того пути, который мы прошли. Переформатирование государства, поиск новой государственной философии, новой концепции. Как и куда двигаться дальше, каким образом суверенитет страны и государства может способствовать и содействовать развитию свободы человека. И наоборот - насколько ответственность гражданина может и должна служить повышению суверенитета страны.
Мы находимся сейчас в этом процессе, и, конечно, огромную роль в нём играют не только внутренние, но и внешние факторы. Ответственность политиков и людей, которые принимают решения, очень высока. Они отвечают перед нынешним поколением и перед предыдущими поколениями.
Наивность, Карабах и Россия
Мы [армяне] всегда отличались предельной наивностью. Решения, в том числе политические, мы принимали на основе эмоциональных импульсов. И никогда на моей памяти не руководствовались рациональными соображениями.
Мы были очень наивны в том, что кто-то должен «подарить» нам Карабах. Нам казалось, что у нас есть вечная дружба [с Россией], и она есть залог и гарантия сохранения Карабаха армянским.
Нам внушали постоянно в течение многих десятилетий, что есть вечные враги, с которыми невозможно помириться ни при каких обстоятельствах. А если есть внешний враг, то нужна защита. И вот армяне жили, наивно предполагая, что в этой парадигме нужен спасатель.
Мы сейчас пытаемся выйти из этого состояния. «Спасение утопающих - дело рук самих утопающих». Мы должны опираться на собственную мощь, на собственную гражданскую ответственность, на собственный суверенитет и пытаться защитить себя сами. Потому что у «спасателей» меняются приоритеты.
Другая система координат
Мы должны были договориться с Азербайджаном. Потому что сопряжение принципов территориальной целостности и национального самоопределения - оно уже, по сути, означало, что это самоопределение возможно только в рамках государства Азербайджан. И вот эту истину армянское общество и армянские политики никак не могли эмоционально воспринять. И почему народ покинул Карабах? Потому что люди уже в третьем поколении жили в независимой стране. И сегодня их возврат в родные дома невозможен, потому что это невозможно психологически. Люди жили в другой системе координат.
Армен Дарбинян
Я бы очень хотел, чтобы азербайджанское руководство чувствовало свою ответственность перед историческими памятниками, перед армянским наследием. Да, там сегодня нет армян, но есть армянское наследие. И его сохранность должна быть обязательством азербайджанского государства. Без этого мир не будет возможен.
«Выйти на чистую воду»
Нам нужно выйти на чистую воду в региональном масштабе. И понять свою роль. Каким образом мы соотносимся с нашими соседями? Как мы обеспечиваем свою безопасность? Каким образом мы взаимодействуем с нашими партнёрами? Как мы перезагружаем наши отношения с Россией, каким образом выходим на новый вектор взаимоотношений с Европой, с Соединёнными Штатами?
Внутренние манипуляции
Мы были обязаны с позиции силы преодолеть комплекс геноцида в 2015 году и начать реальный процесс перемирия и достижения мира с Азербайджаном. Вместо этого Армения пошла на изменение Конституции, превращение в парламентскую страну, с тем чтобы у президента была возможность переизбраться премьер-министром. Мы пошли на внутренние манипуляции, спекуляции и потеряли время.
Потеряли драгоценное время, и, в общем-то, именно это привело к тому, что мы оказались в войне, которая изначально была проиграна. Почему? Потому что наш расчёт был всегда на стратегического союзника. После 2015 года мы плавно шли к ситуации, в которой мы уже не были единственным стратегическим союзником России в регионе. Появился ещё один стратегический союзник - Азербайджан.
Совет Кириенко
В Кремле создали новое управление, которое курирует Сергей Кириенко. Я очень хочу посоветовать своему давнему коллеге Кириенко не концентрироваться на создании каких-то новых форматов к выборам [в Армении] и не участвовать в выборном процессе. Не надо участвовать в армянских выборах. Это проигрышная стратегия. Надо думать о том, каким образом перезагрузить отношения, какую роль может играть Армения для России в будущем.
«Разговор прошедшего времени»
Разговор про ошибки, про бездарно проигранную войну - это разговор прошедшего времени. Сегодня этот разговор более не является действенным. Надо думать о том, какую перспективу предлагаешь стране. Я не вижу сегодня реальной альтернативы той перспективе, которая предлагается действующей властью. Мир и мировые лидеры сегодня разговаривают с Пашиняном. И они совершенно точно не готовы разговаривать с кем-то другим. Поэтому мне кажется, что выборы 2026 года не будут конкурентными.
«Меня считают армянским националистом»
Мы Россию и русских всегда воспринимали как родных и как братьев. Но мы требуем уважения нашего суверенитета. Это очень важно. Я всегда требовал этого - когда был на госслужбе и на академической работе. У меня паспорт, которым я горжусь. Когда рухнул Советский Союз, мне было 25 лет, и я почувствовал, что у меня открывается новое дыхание. Многие в российской политической тусовке считают меня армянским националистом. Если судить с точки зрения служения национальным интересам, то они правы. Да, я армянский националист. Но националист, который уважительно относится ко всем, признаёт права и интересы всех. Но при этом требует должного отношения к суверенитету своего государства.
Позиция Москвы в отношении Рубена Варданяна
Мне не нравится позиция официальной Москвы, которая открещивается от Рубена Варданяна, мотивируя это тем, что он отказался от российского гражданства. Отказ от гражданства в его случае был не шагом против России, а действием, подтверждающим его служение делу самоопределения Карабаха.
Рубен - человек, который, с моей точки зрения, сделал очень многое для российского общества и государства. Он родоначальник инвестиционного банкинга в России, инициатор создания школы «Сколково».