Սերժ Սարգսյան. Թշնամին ամեն օր իր պահանջներն է առաջադրում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային ճնշում գործադրելու հնարավորությունները եւ հիմքերն այսօր էլ առկա են, սակայն Հայաստանի գործող վարչախումբը դիտավորյալ այդ գործիքակազմից չի օգտվում»:
«Մենք չենք կարող լռելյայն համաձայնել կապիտուլյանտ իշխանությունների պարտվողական, աղետաբեր, կորուստներով լի քաղաքականության հետ, որը խաբեությամբ մատուցվում է որպես խաղաղություն։ Մինչդեռ այն ոչ մի երաշխիքով ամրապնդված չէ, եւ թշնամին ամեն օր կապիտուլյանտ իշխանություններին իր պահանջներն է առաջադրում:
Սեփական աթոռը կորցնելու վախերից կառչած իշխանազավթի համար Արցախը ոչ թե Հայրենիք է, այլ ծանր բեռ,  արցախցին ոչ թե հայրենակից է, այլ ժամանակավոր ապաստան խնդրող, պատմական արդարության վերականգնումը ոչ թե նպատակ է, այլ խանգարող հանգամանք», - ասել է Սերժ Սարգսյանը Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրվա առթիվ ուղերձում:
«Աներկբա է՝ ոչ մի օկուպանտ կամ բռնապետ, ոչ մի ժամանակավոր պարտություն չեն կարող սասանել մեր կամքը՝ Աստծո՝ մեզ պարգեւած հողի վրա այլ ժողովուրդների նման ապրելու ազատ, անկախ, խաղաղ ու երջանիկ: Արցախը հայերի Հայրենիքի նվիրական մասն  է, իսկ արցախահայության վերադարձը՝ նրա անբեկանելի եւ հիմնարար իրավունքը», - ասել է Հայաստանի երրորդ նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Бывший президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что «и сегодня существуют возможности и основания для международного давления на власти Азербайджана, однако действующая администрация Армении намеренно не применяет этот инструментарий».
«Мы не можем молчаливо соглашаться с пораженческой, губительной и полной утрат политикой властей-капитулянтов, которую обманом преподносят как мир. Между тем он не подкреплен никакими гарантиями, а враг каждый день выдвигает властям-капитулянтам свои требования.
Для охваченного страхом потерять собственное кресло захватчика власти Арцах - не Родина, а тяжкое бремя; арцахцы - не соотечественники, а просители временного убежища; восстановление исторической справедливости - не цель, а мешающее обстоятельство», - заявил Серж Саргсян в обращении по случаю Дня независимости Республики Арцах.
«Неоспоримо, что никакой оккупант или диктатор, никакое временное поражение не сможет поколебать нашу волю жить на дарованной нам Богом земле свободно, независимо, мирно и счастливо, как и другие народы. Арцах - священная часть Родины армян, а возвращение арцахских армян - их неотъемлемое и основополагающее право», - заявил экс-президент.