Քոչարյան. «Ոչմիթիզական Ռեմբոն աշխարհաքաղաքական Գիքոր է դարձել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի հանձնումը տեղի է ունեցել երկու փուլով»:
«Առաջինը՝ 2018-2020 թվականին էր եւ երկրորդ՝ 2020-ի պատերազմից հետո մինչեւ 2023 թվականի սեպտեմբեր», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլի ասուլիսում:
Նա պնդել է, որ 2019 թվականին Նիկոլ Փաշինյանն արհամարհել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «ընդունելի առաջարկները»՝ ասելով, թե «ես կինոյի տղան եմ, ինչ ուզեմ, այն էլ կբանակցեմ եւ, ըստ էության բանակցային գործընթացը մտցնելով փակուղի»:
«Նա հայտարարեց, թե «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ», իսկ սա պատերազմի կոչ էր: Այդ ընթացքում տպավորություն կար, թե Փաշինյանը Հայաստանի պատմության մեջ «ամենաոչմիթիզական» ղեկավարն է: Նա իրեն «կովկասյան Ռեմբո» երեւակայեց, որը կարող է անել այն ամենն, ինչ ուզում է: Սակայն պատերազմից հետո «ոչմիթիզական Ռեմբոն» դարձավ «աշխարհաքաղաքական Գիքոր»», - ասել է Հայաստանի նախկին նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով, «փայլուն հնարավորություն կար՝ ընդունել համանախագահների առաջարկը եւ մտնել բանակցությունների փուլ, փայլուն հնարավորություն կար խուսափել պատերազմից»:
Նրա խոսքով՝ ձախողման պատճառը Նիկոլ Փաշինյանի «մեծամտությունն է, 2-3 քայլ առաջ հաշվարկ անելու անընդունակությունը եւ արկածախնդրությունը».
«Դիվանագիտական արվեստը չուգունե գլխով պատ ջարդելը չի, այլ դուռ գտնելը այդ պատի մեջ»:
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ Արցախի հանձնման երկրորդ փուլը եւ «կոպիտ սխալը եղել է Պրահայում, երբ Փաշինյանը Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում»:
«Սա դատավճիռ էր: Սա եղել է այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանն անհաջողություններ էր ունենում Ուկրաինայում, եւ ՀՀ իշխանությունները որոշեցին, որ Ռուսաստանը պարտվում է: Պրահայի որոշումով զրոյացվեց Ռուսաստանի միջնորդության մանդատը։ Եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ Ռուսաստանն այն երկիրն է, որին կարելի է այս աստիճանի արհամարհել, չարամիտ սխալվում է»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:

Кочарян: В 2019 году была прекрасная возможность принять предложение посредников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил сегодня, что «сдача Арцаха происходила в два этапа».
«Первый этап был в 2018-2020 годах, а второй - после войны 2020 года до сентября 2023 года», - сказал Роберт Кочарян на пресс-конференции.
Он заявил, что в 2019 году Никол Пашинян проигнорировал «приемлемые предложения» сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявив: «Я - супермен, о чем захочу, о том и буду вести переговоры», по сути заведя переговорный процесс в тупик».
«Он заявил, что «Арцах - это Армения, и точка!», и это был призыв к войне. В то время казалось, что Пашинян - самый бескомпромиссный лидер в истории Армении, который не отдаст ни пяди земли. Он возомнил себя «этаким кавказским Рэмбо», который может делать все, что захочет», - заявил бывший президент Армении.
По мнению Роберта Кочаряна, «была блестящая возможность принять предложение сопредседателей и перейти к фазе переговоров, и это была прекрасная возможность избежать войны».
По его словам, причиной провала стали «высокомерие, неспособность просчитывать на 2-3 шага вперед и авантюризм» Никола Пашиняна:
«Искусство дипломатии заключается не в том, чтобы проломить стену чугунной головой, а в том, чтобы найти в этой стене дверь».
Роберт Кочарян отметил, что вторым этапом сдачи Арцаха стала «грубая ошибка, допущенная в Праге, когда Пашинян признал Арцах частью Азербайджана».
«Это был приговор. Это случилось тогда, когда у России были неудачи на Украине, и власти Армении решили, что Россия терпит поражение. Пражское решение аннулировало посреднический мандат России. Если кому-то кажется, что Россия - страна, которой можно пренебрегать до такой степени, то он глубоко заблуждается», - заявил второй президент Армении.