Քոչարյան. «Ոչմիթիզական Ռեմբոն աշխարհաքաղաքական Գիքոր է դարձել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ասել է, որ «Արցախի հանձնումը տեղի է ունեցել երկու փուլով»:
«Առաջինը՝ 2018-2020 թվականին էր եւ երկրորդ՝ 2020-ի պատերազմից հետո մինչեւ 2023 թվականի սեպտեմբեր», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը մամուլի ասուլիսում:
Նա պնդել է, որ 2019 թվականին Նիկոլ Փաշինյանն արհամարհել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների «ընդունելի առաջարկները»՝ ասելով, թե «ես կինոյի տղան եմ, ինչ ուզեմ, այն էլ կբանակցեմ եւ, ըստ էության բանակցային գործընթացը մտցնելով փակուղի»:
«Նա հայտարարեց, թե «Արցախը Հայաստան է եւ վերջ», իսկ սա պատերազմի կոչ էր: Այդ ընթացքում տպավորություն կար, թե Փաշինյանը Հայաստանի պատմության մեջ «ամենաոչմիթիզական» ղեկավարն է: Նա իրեն «կովկասյան Ռեմբո» երեւակայեց, որը կարող է անել այն ամենն, ինչ ուզում է: Սակայն պատերազմից հետո «ոչմիթիզական Ռեմբոն» դարձավ «աշխարհաքաղաքական Գիքոր»», - ասել է Հայաստանի նախկին նախագահը:
Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով, «փայլուն հնարավորություն կար՝ ընդունել համանախագահների առաջարկը եւ մտնել բանակցությունների փուլ, փայլուն հնարավորություն կար խուսափել պատերազմից»:
Նրա խոսքով՝ ձախողման պատճառը Նիկոլ Փաշինյանի «մեծամտությունն է, 2-3 քայլ առաջ հաշվարկ անելու անընդունակությունը եւ արկածախնդրությունը».
«Դիվանագիտական արվեստը չուգունե գլխով պատ ջարդելը չի, այլ դուռ գտնելը այդ պատի մեջ»:
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ Արցախի հանձնման երկրորդ փուլը եւ «կոպիտ սխալը եղել է Պրահայում, երբ Փաշինյանը Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի կազմում»:
«Սա դատավճիռ էր: Սա եղել է այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանն անհաջողություններ էր ունենում Ուկրաինայում, եւ ՀՀ իշխանությունները որոշեցին, որ Ռուսաստանը պարտվում է: Պրահայի որոշումով զրոյացվեց Ռուսաստանի միջնորդության մանդատը։ Եթե որեւէ մեկը մտածում է, որ Ռուսաստանն այն երկիրն է, որին կարելի է այս աստիճանի արհամարհել, չարամիտ սխալվում է»,- ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:

Yerevan /Mediamax/. Armenia’s second president, Robert Kocharyan, said today that "the handover of Artsakh occurred in two stages.”
“The first stage was from 2018 to 2020 and the second was after the 2020 war until September 2023,” Robert Kocharyan said at a press conference.
He claimed that in 2019, Nikol Pashinyan ignored the “acceptable proposals” of the OSCE Minsk Group co-chairs, saying, “‘I’m a movie guy, I’ll negotiate whatever I want,’ bringing the negotiation process to a deadlock.”
“He declared that ‘Artsakh is Armenia and that’s it,’ and this was a call to war. At that time, there was an impression that Pashinyan was the most ‘no piece of land’ leader in the history of Armenia. He imagined himself as a ‘Caucasian Rambo’ who could do whatever he wanted,” the former president said.
Kocharyan noted that “there was a brilliant opportunity to accept the co-chairs’ proposal and enter the negotiation phase and there was a brilliant opportunity to avoid war.”
He said the reason for the failure is Nikol Pashinyan’s “arrogance, inability to calculate 2-3 steps ahead, and adventurism:”
“The art of diplomacy is not to break down a wall with a cast-iron head, but to find a door in that wall.”
Robert Kocharyan noted that the second stage of Artsakh’s handover and “the blunder occurred in Prague, when Pashinyan recognized Artsakh as part of Azerbaijan.”
“This was a verdict. This happened at a time when Russia was having setbacks in Ukraine, and the Armenian authorities decided that Russia was losing. The Prague decision nullified Russia’s mediation mandate. Anyone who thinks Russia is a country that can be ignored to this extent, is maliciously mistaken,” Armenia’s second president said.