Փաշինյանը ուզում է պարզել, թե ով է Ռուբեն Վարդանյանին «գործուղել» Հայաստան եւ Արցախ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են հասկանալ՝ ով եւ «ինչ նպատակով եւ ինչ երաշխիքներով» Ռուբեն Վարդանյանին գործուղեց Հայաստան եւ Լեռնային Ղարաբաղ:
«Ինչպե՞ս ստացվեց, որ ՌԴ քաղաքացիությունից Ռուբեն Վարդանյանը հրաժարվեց, ո՞վ նրան խորհուրդ տվեց կամ հանձնարարեց անել այդ քայլը: Ով նրան այդ իմաստով ուղարկեց, գործուղեց Հայաստան, ով նրան գործուղեց Լեռնային Ղարաբաղ, ինչ նպատակով, ինչ երաշխիքներով, ինչ հավաստիացումներով, ինչ խոստումներով: Եվ ով վերջում ասաց՝ գիտե՞ք ինչ, մենք այնքան էլ լավ չենք ճանաչում՝ ինքն ով է, որովհետեւ ինքը այլ երկրի քաղաքացի է: Մենք այս հարցերին ուզո՞ւմ ենք պատասխան ունենալ, թե չենք ուզում: Դա իրոք լուրջ խնդիր է, որով մենք զբաղվում ենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա մամուլի ասուլիսում:
Արցախի նախկին պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը 2023թ. սեպտեմբերի վերջից գտնվում է ադրբեջանական բանտում:

Пашинян хочет понять, кто «командировал» Рубена Варданяна в Армению и Карабах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что власти Армении хотят понять, кто «отправил» Рубена Варданяна в Армению и Нагорный Карабах, «с какой целью и под какие гарантии».
«Как получилось, что Рубен Варданян отказался от российского гражданства? Кто ему посоветовал или поручил пойти на этот шаг? Кто отправил, командировал его в Армению, в Нагорный Карабах, с какой целью, под какие гарантии, с какими заверениями или обещаниями? И кто в конце сказал: знаете, мы толком не знаем, кто он, потому что он гражданин другой страны. Мы хотим получить ответы на эти вопросы, или нет? Это действительно серьезный вопрос, которым мы занимаемся», - сказал Никол Пашинян на сегодняшней пресс-конференции.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян с конца сентября 2023 года содержится в азербайджанской тюрьме.