Փաշինյան․ «Ռուսաստանը ինքն է հեռանում տարածաշրջանից» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը չեն կատարում եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած առաքելությունը»:
«Եվ սա լուրջ մտահոգության առիթ է: Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների ներկայության հիմնական նպատակներից մեկը հենց քաղաքացիական բնակչության անվտանգությունն է: Անվտանգությունը, այդ թվում՝ ազատ տեղաշարժի իրավունքը, չի ապահովվում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը իտալական La Repubblica թերթին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական սղագրությունը հրապարակվել է վարչապետի կայքում։
«Լաչինի միջանցքը, որ պետք է լիներ Ռուսաստանի խաղաղապահների հսկողության տակ, Ռուսաստանի խաղաղապահների հսկողության տակ չէ: Ինչո՞ւ: Կարող է երկու պատճառ լինել՝ կամ Ռուսաստանը չի կարողանում պահել հսկողություն Լաչինի միջանցքի նկատմամբ, կամ չի ուզում: Երկուսն էլ խնդրահարույց է», - ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Պատասխանելով լրագրողի ճշտող հարցին, նա ավելացրել է․
«Կարծում եմ՝ տեղ-տեղ չեն ուզում, տեղ-տեղ չեն կարողանում»:
«Հայաստանի անվտանգային ճարտարապետությունը 99,999 տոկոսով կապված է եղել Ռուսաստանի հետ, այդ թվում՝ զենքի, ռազմամթերքի ձեռքբերման տրամաբանության մեջ: Բայց այսօր, երբ Ռուսաստանը զենք, զինամթերքի և ռազմամթերքի կարիք ունի, այս իրավիճակում հասկանալի է, որ եթե Ռուսաստանի Դաշնությունը ուզենա էլ, չի կարող ապահովել Հայաստանի անվտանգության կարիքները: Այսինքն՝ այս օրինակը մեզ պետք է ցույց տա, որ անվտանգային ոլորտում կախվածություն ունենալ միայն մի տեղից, ռազմավարական սխալ է: Եվ մենք պոստ ֆակտում այդ սխալի դառը պտուղները ճաշակելուց հետո է միայն, որ ինչ-որ շատ աղոտ փորձեր ենք անում դիվերսիֆիկացնելու մեր անվտանգային քաղաքականությունը, այդ թվում՝ այլ հայացքով նայելով մեր տարածաշրջանին», - ասել է ՀՀ վարչապետը։
Նա նշել է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գործունակության եւ պայմանագրունակության առումով առկա է ճգնաժամ:
«Այն, որ Հայաստանի հանրությունը խորը հիասթափություն է ապրել և ապրում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գործելակերպի վերաբերյալ, ակնհայտ է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անուղղակիորեն մեկնաբանելով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգել Լավրովի մայիսին արված հայտարարությունը, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է․
«Ռուսաստանի մեր գործընկերները խոսում այն մասին, որ արևմտյան երկրները Հայաստանի կառավարությանը դրդում են միջոցներ ձեռնարկել Ռուսաստանին մեր տարածաշրջանից դուրս մղելու համար: Բայց մենք Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ խոսելիս երբեմն բարձրաձայնում ենք մեր կարծիքը, որ ընդհակառակը, մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանը հենց իր կողմից ձեռնարկվող կամ չձեռնարկվող քայլերի բերումով ինքն է հեռանում տարածաշրջանից: Ի՞նչ պատճառներով, մենք դա չգիտենք: Մենք կարող ենք մեկնաբանություններ անել, բայց ես չեմ կարող պնդումներ անել: Ես կարող եմ վարկածներ առաջադրել, բայց հիմա չեմ անի դա»:
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է, Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության հետ ունի ռազմավարական գործընկերության պայմանագիր, և այս տրամաբանության բերումով բոլոր արևմտյան երկրների կամ փորձագետների հայացքով և տրամաբանությամբ Հայաստանը պրոռուսական երկիր է: Մյուս կողմից՝ Ռուսաստանում շատ շրջանակներ Հայաստանը կամ նրա գործող կառավարությունը համարում են պրոարևմտյան: Այսօրվա մեր ամենամեծ պրոբլեմը հետևյալն է, որ եթե պրոռուսականությունն կամ պրոարևմտականությունն ունի հնարավոր ինչ-որ առավելություններ, Հայաստանը չի կարողանում դրանցից օգտվել։ Ռուսաստանում առնվազն բավարար չափով պրոռուսական չեն համարում Հայաստանին: Օրինակ՝ այն պատճառով, որ Հայաստանն Ուկրաինայի հետ կապված, իրենց տեսակետից, բավարար չափով աջակցություն չի ցուցաբերում Ռուսաստանին: Մյուս կողմից՝ Հայաստանը չի կարողանում օգտվել պրոարևմտականության հնարավոր առավելություններից կամ օգուտներից, որովհետև Արևմուտքում էլ համարում են, որ Հայաստանը բավարար չափով պրոարևմտյան չէ, օրինակ, որ Ուկրաինայի հետ կապված բավարար չափով չի ընդդիմանում կամ դիմադրում Ռուսաստանին: Եվ հենց սրանում է մեր իրավիճակի նրբությունը և վտանգավորությունը», - բացատրել է Փաշինյանը։
«Ժամանակակից աշխարհի առանձնահատկությունն այն է, որ մի տարածաշրջանում տեղի ունեցող թեկուզ փոքր իրադարձությունները կարող են բերել գլոբալ հետևանքների: Այս առումով մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատումը կարևոր է նաև գլոբալ անվտանգության տեսակետից: Ես այն կարծիքին եմ, որ այն պրոցեսները, որոնք բերեցին Ուկրաինայում հակամարտության սրմանը, իրականում սկսվել են ավելի վաղ՝ 2020 թվականին՝ մեր տարածաշրջանում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «миротворческие силы Российской Федерации не выполняют миссию, предусмотренную трехсторонним заявлением».
«И это повод для серьёзного беспокойства. Одной из основных целей присутствия российских миротворцев в Нагорном Карабахе является обеспечение безопасности гражданского населения. Безопасность, в том числе - право на свободное передвижение, не обеспечивается», - заявил Никол Пашинян в интервью итальянской газете La Repubblica, полная стенограмма которого опубликована на сайте премьер-министра.
«Лачинский коридор, который должен был находиться под контролем российских миротворцев, не находится под контролем российских миротворцев. Почему? Причин может быть две: либо Россия не способна сохранить контроль над Лачинским коридором, либо не хочет. И то, и другое проблематично», - сказал премьер-министр Армении.
Отвечая на уточняющий вопрос журналиста, он добавил:
«Я думаю, что где-то они этого не хотят, где-то - не могут».
«Архитектура безопасности Армении на 99,999 процентов была связана с Россией, в том числе - в вопросе приобретения вооружений и боеприпасов. Но сегодня, когда Россия нуждается в оружии и боеприпасах, в этой ситуации понятно, что даже если РФ захочет, она не сможет бы обеспечить потребности безопасности Армении. То есть, этот пример должен показать нам, что в сфере безопасности зависеть только от одного источника - стратегическая ошибка. И только после того, как мы вкусили горькие плоды этой ошибки постфактум, мы предпринимаем весьма туманные попытки диверсифицировать нашу политику безопасности, в том числе - взглянуть на наш регион под другим углом», - заявил премьер-министр Армении.
Он отметил, что в вопросе функциональности и договороспособности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) существует кризис.
«Очевидно, что армянская общественность испытала и продолжает испытывать глубокое разочарование в отношении действий ОДКБ», - сказал Никол Пашинян.
Фактически отвечая на майское заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова, Никол Пашинян сказал:
«Наши российские партнеры говорят о том, что западные страны подталкивают правительство Армении принять меры по вытеснению России из нашего региона. Но когда мы разговариваем с нашими российскими партнерами, мы иногда высказываем мнение, что, наоборот, мы видим, что Россия сама уходит из региона в силу тех шагов, которые она предпринимает или не предпринимает. Причин мы не знаем. Мы можем делать комментарии, но я не могу утверждать. Я могу выдвигать версии, но сейчас не буду этого делать».
«Армения является членом ОДКБ, ЕАЭС, имеет договор о стратегическом партнерстве с Российской Федерацией, и в силу этого в глазах всех западных стран или экспертов, Армения является пророссийской страной. С другой стороны, многие круги в России считают Армению или ее нынешнее правительство прозападными. Наша самая большая проблема сегодня заключается в том, что если у пророссийского или прозападного курса есть какие-то возможные преимущества, то Армения не в состоянии ими воспользоваться. В России Армению не считают достаточно пророссийской. Например, потому, что, с их точки зрения, Армения не оказывает достаточной поддержки России в вопросе Украины. С другой стороны, Армения не способна воспользоваться возможными преимуществами или преимуществами прозападного курса, поскольку Запад считает, что Армения недостаточно прозападна, что она недостаточно противостоит или сопротивляется России в вопросе Украины. И в этом-то вся тонкость и опасность нашей ситуации», - пояснил Пашинян.
«Особенность современного мира заключается в том, что даже небольшие события, происходящие в одном регионе, могут иметь глобальные последствия. В этой связи установление мира и стабильности в нашем регионе важно и с точки зрения глобальной безопасности. Я придерживаюсь мнения, что процессы, которые привели к эскалации конфликта в Украине, на самом деле начались раньше, в 2020 году, в нашем регионе», - сказал Никол Пашинян.