Փաշինյանը չի բացառել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն առաջիկայում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ 1975 թվականի Խորհրդային միության գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա պետք է տեղի ունենա զորքերի հայելային հետքաշումը սահմանագծից»:
«Մեր կարծիքով՝ սա կայունության ապահովում կնշանակի: Այս խնդիրը ձեւակերպված է նաեւ միջազգային հանրության կողմից, իսկ Ադրբեջանի դիրքորոշման հարցում որեւէ փոփոխություն դեռ չկա:
Կոնկրետ սահմանային անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացի կարեւոր մաս է: Ադրբեջանը շարունակում է ռազմական ճնշման միջոցով ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալ բանակցություններում:
Զորքերի հայելային հետքաշումը չի կանխորոշում սահմանագծման աշխատանքները, այսինքն՝ դա առանձին գործընթաց է, սա ընդամենը սահմանային իրադրության կայունությունն ապահովելու մասին է»,- մամուլիս ասուլիսում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ 1975 թվականի քարտեզը պիտի հիմք հանդիսանա հետագա սահմանագծման աշխատանքների համար, «քանի որ դա է ենթադրում նաեւ 2022 թվականին Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ Ալմա Աթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատում իրականացնելու համար»:
Խոսելով առաջիկայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպումների ժամանակ խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն իրատեսական չի համարել դրա ստորագրումը Մոսկվայի հանդիպմանը:
«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը պետք է լինի հնարավորինս արագ, մենք ինտենսիվ ենք աշխատում այդ ուղղությամբ:
Հայաստանը խաղաղության պայմանագրի նախագծի չորրորդ խմբագրումն է ուղարկել Ադրբեջանին, հիմա սպասում ենք իրենց արձագանքին: Հուսով ենք, որ այն կարտահայտի Վաշինգտոնում տեղի ունեցած քննարկումները, պայմանավորվածությունները, այն ըմբռնման առաջընթացը, որն արձանագրվել է:
Եթե Ադրբեջանն այս շաբաթ փոխանցի իր արձագանքը եւ եթե տեսնենք, որ այդ առաջարկները, մոտեցումները համարում ենք ընդունելի փոխզիջումային տրամաբանությամբ, ապա ինչո՞ւ ոչ, կարող է առաջիկայում ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը»,- մանրամասնել է նա:
Ինչ վերաբերում է միջազգային երաշխիքներին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «այսպիսի բարդ տարածաշրջանում երաշխավոր լինելը շատ մեծ պատասխանատվություն է»:
«Այնպես չէ, որ բոլորը խանդավառված են եւ, իրար հերթ չտալով, ուզում են այդ դերը ստանձնել։ Եթե միջազգային հանրությունն արձանագրի, որ կողմերի միջեւ տեւական խաղաղություն հաստատելու անկեղծ ցանկություն կա, կարծում եմ՝ կլինեն երկրներ եւ կազմակերպություններ, որոնք կհամաձայնեն ստանձնել այդ գործառույթը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян не исключил подписания мирного договора в ближайшее время - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения подтверждает свою позицию, согласно которой на основе карт Генштаба СССР 1975 года должен произойти зеркальный отвод войск от границы».
«На наш взгляд, это будет означать обеспечение стабильности. Этот вопрос был сформулирован также международным сообществом, а в позиции Азербайджана до сих пор нет никаких изменений.
Обеспечение конкретной безопасности границ является важной частью переговорного процесса. Азербайджан продолжает добиваться более выгодных условий на переговорах посредством военного давления.
Зеркальный отвод войск не предопределяет работы по демаркации границы, это отдельный процесс, речь идет как раз об обеспечении стабильности приграничной ситуации»,- сказал Никол Пашинян на пресс-конференции.
По его словам, карта 1975 года должна стать основой для дальнейших работ по демаркации, «поскольку то же самое подразумевают достигнутые в Праге в 2022 году договоренности о проведении демаркации на основе Алматинской декларации».
Говоря о возможном подписании мирного договора в ходе предстоящих встреч с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, Никол Пашинян не счел реальным его подписание на встрече в Москве.
«Мирное соглашение должно быть подписано как можно скорее, мы интенсивно работаем в этом направлении. Армения направила Азербайджану четвертую редакцию проекта мирного договора, теперь ждем ответа. Надеемся, что в нем будут отражены дискуссии, достигнутые договоренности, прогресс взаимопонимания, которые были зафиксированы в Вашингтоне. Если Азербайджан передаст свой ответ на этой неделе и если мы увидим, что эти предложения и подходы сочетаемы с компромиссной логикой, то почему бы и нет, мирный договор может быть подписан в ближайшее время», - уточнил он.
Касаясь международных гарантий, Никол Пашинян отметил, что «быть гарантом в таком сложном регионе - это очень большая ответственность».
«Дело не обстоит так, что все полны энтузиазма и хотят взять на себя эту роль. Если международное сообщество зафиксирует искреннее желание установить прочный мир между сторонами, думаю, найдутся страны и организации, которые согласятся взять на себя эту функцию»,- сказал Никол Пашинян.