Փաշինյանը չի բացառել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն առաջիկայում - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը՝ 1975 թվականի Խորհրդային միության գլխավոր շտաբի քարտեզների հիման վրա պետք է տեղի ունենա զորքերի հայելային հետքաշումը սահմանագծից»:
«Մեր կարծիքով՝ սա կայունության ապահովում կնշանակի: Այս խնդիրը ձեւակերպված է նաեւ միջազգային հանրության կողմից, իսկ Ադրբեջանի դիրքորոշման հարցում որեւէ փոփոխություն դեռ չկա:
Կոնկրետ սահմանային անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացի կարեւոր մաս է: Ադրբեջանը շարունակում է ռազմական ճնշման միջոցով ավելի նպաստավոր պայմաններ ստանալ բանակցություններում:
Զորքերի հայելային հետքաշումը չի կանխորոշում սահմանագծման աշխատանքները, այսինքն՝ դա առանձին գործընթաց է, սա ընդամենը սահմանային իրադրության կայունությունն ապահովելու մասին է»,- մամուլիս ասուլիսում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ 1975 թվականի քարտեզը պիտի հիմք հանդիսանա հետագա սահմանագծման աշխատանքների համար, «քանի որ դա է ենթադրում նաեւ 2022 թվականին Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ Ալմա Աթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանազատում իրականացնելու համար»:
Խոսելով առաջիկայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպումների ժամանակ խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրման մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն իրատեսական չի համարել դրա ստորագրումը Մոսկվայի հանդիպմանը:
«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը պետք է լինի հնարավորինս արագ, մենք ինտենսիվ ենք աշխատում այդ ուղղությամբ:
Հայաստանը խաղաղության պայմանագրի նախագծի չորրորդ խմբագրումն է ուղարկել Ադրբեջանին, հիմա սպասում ենք իրենց արձագանքին: Հուսով ենք, որ այն կարտահայտի Վաշինգտոնում տեղի ունեցած քննարկումները, պայմանավորվածությունները, այն ըմբռնման առաջընթացը, որն արձանագրվել է:
Եթե Ադրբեջանն այս շաբաթ փոխանցի իր արձագանքը եւ եթե տեսնենք, որ այդ առաջարկները, մոտեցումները համարում ենք ընդունելի փոխզիջումային տրամաբանությամբ, ապա ինչո՞ւ ոչ, կարող է առաջիկայում ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը»,- մանրամասնել է նա:
Ինչ վերաբերում է միջազգային երաշխիքներին, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «այսպիսի բարդ տարածաշրջանում երաշխավոր լինելը շատ մեծ պատասխանատվություն է»:
«Այնպես չէ, որ բոլորը խանդավառված են եւ, իրար հերթ չտալով, ուզում են այդ դերը ստանձնել։ Եթե միջազգային հանրությունն արձանագրի, որ կողմերի միջեւ տեւական խաղաղություն հաստատելու անկեղծ ցանկություն կա, կարծում եմ՝ կլինեն երկրներ եւ կազմակերպություններ, որոնք կհամաձայնեն ստանձնել այդ գործառույթը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Pashinyan does not rule out signing of a peace treaty in the near future - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that "Armenia reaffirms its position that the troops should be withdrawn from the border line in a mirror-way based on the 1975 maps of the General Staff of the Soviet Union.”
“We believe that this will mean ensuring stability. This issue has also been defined by the international community, while there is still no change in Azerbaijan’s position.
Ensuring border security is an important part of the negotiation process. Azerbaijan continues to obtain more favorable terms in negotiations through military pressure.
The mirror-way withdrawal of troops does not predetermine border demarcation works, that is, it is a separate process, this is just about ensuring the stability of the situation on the border,” Nikol Pashinyan said at a news conference.
He noted that the map of 1975 should be the basis for further demarcation works, “as implied also by the agreements reached in Prague in 2022 on the implementation of demarcation based on the Alma Ata declaration”.
Speaking about the possible signing of the peace treaty during the upcoming meetings with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Nikol Pashinyan said he does not consider it possible at the meeting in Moscow.
“The signing of the peace treaty should take place as soon as possible, we are working intensively in that direction.
Armenia has sent the fourth edited draft peace treaty to Azerbaijan, now we are waiting for their response. We hope that it will reflect the discussions that took place in Washington, the agreements, the progress of understanding that has been recorded.
If Azerbaijan conveys its response this week and if we see that these proposals and approaches are acceptable with the logic of compromise, why not, the peace treaty can be signed in the near future,” he elaborated.
As to international guarantees, Nikol Pashinyan noted that “being a guarantor in such a complex region is a very big responsibility”.
“It’s not that everyone is enthusiastic and wants to assume that role without giving each other a turn. If the international community records that there is a sincere desire to establish lasting peace between the parties, I think there will be countries and organizations that will agree to assume that function,” Pashinyan said.