ԵՄ առաքելությունն աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ չունի, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Եվրամիության դիտորդական առաքելության՝ Հայաստան գործուղվելու հարցում աշխարհաքաղաքական ենթատեքստ չկա՝ «կա կոնկրետ օրակարգ, հարց, որը փորձում ենք լուծել»։
ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը բացատրել է, թե ինչպես է ստացվել, որ ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելությունը չի ժամանում Հայաստան, իսկ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը ժամանում է։
«Այս հարցի հետ կապված բազմաթիվ թյուրըմբռնումներ կան, այդ թվում՝ Հայաստանի փորձագիտական հանրության շրջանակում։ Մեր ՀԱՊԿ գործընկերներն արձանագրել են, որ իրենց առաջարկը շարունակում է մնալ ուժի մեջ։
ՀԱՊԿ պարագայում հստակ ձեւակերպել ենք խնդիրը՝ ՀԱՊԿ-ից խնդրել ենք ճշգրտել կազմակերպության պատասխանատվության գոտին Հայաստանի Հանրապետությունում, այսինքն՝ մեզ ասել իրենց պատկերացումը, թե որն է ՀՀ-ն։ Այս հարցի հստակ պատասխանը չենք ստացել»,- ասել է վարչապետը։
Նա նշել է, որ Եվրամիության քաղաքացիական առաքելության գործուղումը հնարավոր է դարձել, որովհետեւ Պրահայում տեղի ունեցած քառակող հանդիպման արդյունքում Եվրամիությունը հստակ գծագրել է, այդ թվում՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մասնակցությամբ ու համաձայնությամբ, թե որն է ՀՀ-ն։
«Իրենք ասել են, որ մեր պատկերացմամբ ՀՀ քարտեզը սա է կամ մենք ենք ասել, իրենք էլ ընդունել են ի գիտություն եւ հաստատել։ Նրանք գալիս են այդ տարածքը մոնիթորինգ անելու։ Առանց տարածքի մասին պատկերացման՝ դիտորդական առաքելությունն առնվազն տարօրինակ կլինի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that there is no geopolitical context in sending the European Union monitoring mission to Armenia: “there is a specific agenda, an issue that we are trying to solve.”
During the National Assembly-government question-and-answer, Nikol Pashinyan explained how it happened that the CSTO monitoring mission does not arrive in Armenia, while the EU monitoring mission does.
“There are many misunderstandings related to this issue, including among Armenia’s expert community. Our CSTO partners have noted that their proposal remains valid.
In the case of the CSTO, we clearly formulated the problem: we asked the CSTO to specify the area of responsibility of the organization in the Republic of Armenia, that is, to tell us their idea of what Armenia is. We have not received a clear answer to this question,” the Prime Minister said.
He noted that the sending of the European Union civilian mission became possible, because as a result of the quadrilateral meeting in Prague, the European Union clearly outlined, including with the participation and agreement of Armenia and Azerbaijan, what Armenia is.
“They said that in our opinion the map of Armenia is this or we said and they took the note of it and confirmed it. They come to monitor that area. Without an idea of the territory, the monitoring mission will be at least strange,” Nikol Pashinyan said.