Ռուբեն Վարդանյան. «Հնարավոր է ճիշտ համարեմ պետական պաշտոն զբաղեցնելը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հասարակական գործիչ Ռուբեն Վարդանյանը հայտարարել է, որ կփորձի «սկսել հարեւանների հետ հարաբերություններ կառուցելու դժվարին ճանապարհը՝ հենվելով ոչ թե այլատյացության ու փոխադարձ ատելության, այլ կողք-կողքի ապրելու սովորելու ձգտման վրա»։
«Ես միշտ իրար եմ կապել այն, ինչն անհնար է թվացել: Ես պատերազմի չեմ մասնակցել, չեմ կռվել, այս առումով ինձ հետ շփումը կարող է ավելի հեշտ լինել, քան Արցախի պատերազմի միջով անցած մարդկանց հետ»,- ասել է Վարդանյանը Forbes.ru-ին տված հարցազրույցում։
Խոսելով ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու դրդապատճառների մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ «կարող է ստեղծվել մի իրավիճակ, երբ ես ստիպված կլինեմ եւ ճիշտ համարեմ պետական պաշտոն զբաղեցնել»։
«Հայաստանում օրենսդրությունն արգելում է պետծառայողներին ունենալ երկքաղաքացիություն եւ ակտիվներ արտերկրում։ Բացի այդ, պետական պաշտոն զբաղեցնելու համար պետք է որոշ ժամանակ ապրես երկրում եւ այս ընթացքում չունենաս այլ քաղաքացիություն»,- պարզաբանել է նա։

Рубен Варданян: «Могу посчитать правильным занять государственный пост» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Общественный деятель Рубен Варданян заявил, что будет пытаться «начать трудный путь выстраивания отношений с соседями, опираясь не на ксенофобию и взаимную ненависть, а на стремление научиться жить рядом друг с другом».
«Я всегда был человеком, который соединял вещи несоединяемые. Я не участвовал в войне, я не воевал, в этом смысле общение со мной может быть легче, чем общение с людьми, которые прошли войну в Арцахе», - сказал Варданян в интервью российскому «Форбс».
Говоря о мотивах отказа от российского гражданства, Рубен Варданян заметил, что «может возникнуть ситуация, когда я буду вынужден и посчитаю правильным принять государственную должность».
«В Армении законодательство запрещает иметь двойное гражданство госслужащим и владеть активами за рубежом. К тому же ты должен прожить какое-то время в стране и не иметь в течение этого времени иного гражданства, чтобы занять государственный пост», - пояснил он.