Երեւան: Մեդիամաքս: Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբն այսօր ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի պատասխանները լրատվամիջոցների հարցերին։
- Պարոն Տոնոյան, ինչպե՞ս եք գնահատում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է 24 միլիոն դրամ վճարելու դեպքում ծառայել 4.5 ամիս`2 տարվա փոխարեն։
- Ներկայացված նախագիծը համահունչ է կառավարության եւ քաղաքական իշխանության «խաղաղության օրակարգին»։ Անձամբ ես եւ Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես դեմ ենք արտահայտվել նմանատիպ նախաձեռնություններին:
Ինձ համար նախագծով առաջարկվող կարգավորումներն անընդունելի են։ ՀՀ զինված ուժերում ծառայելը պետք է ողջունել եւ խրախուսել, այլ ոչ թե հայրենիքին ծառայելուց ազատվելու համար «փրկագին» սահմանել:
Հետաքրքիր է՝ պահպանվելու է արդյո՞ք թափանցիկությունն այն անձանց անունների մասով, ովքեր կվճարեն իրենց զավակներին առնվազն 1.5 տարվա զինված ուժերում ծառայության հետ կապված «զրկանքներից» ազատելու համար:
- Վերջին շրջանում Դուք եւ Ձեր փաստաբանները բազմիցս դժգոհություն եք հայտնել դատավորի գործողություններից, բայց, կարծես, նա այլեւս չի զբաղվելու ձեր գործով։
- Նախեւառաջ նշեմ, որ գործը դատարան մուտքագրվելուց հետո նշանակվել են թվով 7 դատական նիստեր, որոնցից կայացել են ընդամենը 4-ը։ Ընդհանուր առմամբ, անցած 8 ամիսների ընթացքում մոտ 8-9 ժամ դատական նիստ է տեղի ունեցել:
Թեեւ մտահոգված չեմ այն կապակցությամբ, որ քրեական գործն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան, չեմ կարող չարձանագրել, որ դատավոր Մանվել Շահվերդյանն այդ գործը Հակակոռուպցիոն դատարանին ենթակա լինելու մասին տեղյակ է եղել առնվազն 2021թ. ապրիլից, երբ «Դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքում կայացվել է համապատասխան փոփոխությունը։
Իմ խորին համոզմամբ, դատավոր Մանվել Շահվերդյանը դիտավորյալ եւ մտածված կերպով այս ամիսների ընթացքում արհեստականորեն ձգձգել է դատական նիստերը, որպեսզի այս գործը իր «վրայից գցի»։ Դրա հետեւանքով ես եւ գործով անցնող մյուս անձինք ապօրինի կերպով մնացել ենք անազատության մեջ՝ առանց որեւէ իրավական հիմքի։
Ավելին, գործընթացը անհիմն ձգձգելով՝ դատավորը ինձ հնարավորություն չի տվել հերքելու մեղադրող կողմի այն պնդումը, որ իբր կարող եմ ճնշում գործադրել վկաների եւ դատավարության այլ մասնակիցների վրա։ Եվ դա այն պարագայում, որ հենց այդ մտացածին «մտավախությունն» է ինձ շուրջ մեկ տարի անազատության մեջ պահելու միակ «հիմնավորումը»։

David Tonoyan: A “ransom” set for exemption from serving the motherland - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Davit Tonoyan’s defense team issued today the answers of the former minister of defense of Armenia to the questions of media.
- Mr. Tonoyan, how do you assess the draft law on making amendments to the Law “On Military Service and the Status of Servicemen”, which, in particular, proposes to pay 24 million drams and serve 4.5 months instead of 2 years?
- The introduced bill is in line with the “peace agenda” of the government and political authorities. Personally, I and the Ministry of Defense have always spoken against such initiatives.
For me, the regulations proposed by the bill are unacceptable. Serving in the Armed Forces of the Republic of Armenia should be welcomed and encouraged, and not a “ransom” be set for exemption from serving the motherland.
I wonder if there will be transparency regarding the names of people who will pay to free their children from the”deprivations” of at least 1.5 years of service in the armed forces.
- Recently, you and your lawyers have repeatedly expressed dissatisfaction with the actions of the judge, but it seems that he will no longer deal with your case.
- First of all, I should mention that 7 court hearings were scheduled after the case was submitted to the court, of which only 4 were held. In general, during the past 8 months, about 8-9 hours of court hearings took place.
Although I am not concerned that the criminal case has been sent to the Anti-Corruption Court, I cannot but record that judge Manvel Shahverdyan was aware that it was subject to the Anti-Corruption Court at least since April 2021, when the corresponding amendment was made to the RA Judicial Code constitutional law.
It is my deepest conviction, that judge Manvel Shahverdyan deliberately and thoughtfully delayed the court hearings during these months in order to “throw” this case off him. As a result, I and the other persons involved in the case remained in custody without any legal basis.
Moreover, by unreasonably delaying the process, the judge did not give me the opportunity to refute the prosecution’s claim that I can put pressure on the witnesses and other participants of the trial. And that is in the event that this far-fetched “concern” is the only “justification” for keeping me in custody for almost a year.