Երեւան: Մեդիամաքս: Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խումբն այսօր ներկայացրել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարի պատասխանները լրատվամիջոցների հարցերին։
- Պարոն Տոնոյան, ինչպե՞ս եք գնահատում «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով, մասնավորապես, առաջարկվում է 24 միլիոն դրամ վճարելու դեպքում ծառայել 4.5 ամիս`2 տարվա փոխարեն։
- Ներկայացված նախագիծը համահունչ է կառավարության եւ քաղաքական իշխանության «խաղաղության օրակարգին»։ Անձամբ ես եւ Պաշտպանության նախարարությունը մշտապես դեմ ենք արտահայտվել նմանատիպ նախաձեռնություններին:
Ինձ համար նախագծով առաջարկվող կարգավորումներն անընդունելի են։ ՀՀ զինված ուժերում ծառայելը պետք է ողջունել եւ խրախուսել, այլ ոչ թե հայրենիքին ծառայելուց ազատվելու համար «փրկագին» սահմանել:
Հետաքրքիր է՝ պահպանվելու է արդյո՞ք թափանցիկությունն այն անձանց անունների մասով, ովքեր կվճարեն իրենց զավակներին առնվազն 1.5 տարվա զինված ուժերում ծառայության հետ կապված «զրկանքներից» ազատելու համար:
- Վերջին շրջանում Դուք եւ Ձեր փաստաբանները բազմիցս դժգոհություն եք հայտնել դատավորի գործողություններից, բայց, կարծես, նա այլեւս չի զբաղվելու ձեր գործով։
- Նախեւառաջ նշեմ, որ գործը դատարան մուտքագրվելուց հետո նշանակվել են թվով 7 դատական նիստեր, որոնցից կայացել են ընդամենը 4-ը։ Ընդհանուր առմամբ, անցած 8 ամիսների ընթացքում մոտ 8-9 ժամ դատական նիստ է տեղի ունեցել:
Թեեւ մտահոգված չեմ այն կապակցությամբ, որ քրեական գործն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան, չեմ կարող չարձանագրել, որ դատավոր Մանվել Շահվերդյանն այդ գործը Հակակոռուպցիոն դատարանին ենթակա լինելու մասին տեղյակ է եղել առնվազն 2021թ. ապրիլից, երբ «Դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքում կայացվել է համապատասխան փոփոխությունը։
Իմ խորին համոզմամբ, դատավոր Մանվել Շահվերդյանը դիտավորյալ եւ մտածված կերպով այս ամիսների ընթացքում արհեստականորեն ձգձգել է դատական նիստերը, որպեսզի այս գործը իր «վրայից գցի»։ Դրա հետեւանքով ես եւ գործով անցնող մյուս անձինք ապօրինի կերպով մնացել ենք անազատության մեջ՝ առանց որեւէ իրավական հիմքի։
Ավելին, գործընթացը անհիմն ձգձգելով՝ դատավորը ինձ հնարավորություն չի տվել հերքելու մեղադրող կողմի այն պնդումը, որ իբր կարող եմ ճնշում գործադրել վկաների եւ դատավարության այլ մասնակիցների վրա։ Եվ դա այն պարագայում, որ հենց այդ մտացածին «մտավախությունն» է ինձ շուրջ մեկ տարի անազատության մեջ պահելու միակ «հիմնավորումը»։

Давид Тоноян: «За освобождение от служения Родине устанавливают «выкуп»» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Адвокатская группа Давида Тонояна представила сегодня ответы бывшего министра обороны Армении на вопросы СМИ.
- Господин Тоноян, как Вы оцениваете проект закона Армении «О внесении изменений и дополнений в Закон о воинской службе и статусе военнослужащих», который, в частности, предлагает служить 4,5 месяца вместо 2 лет при внесении 24 миллионов драм?
- Представленный проект соответствует «мирной повестке» правительства и политических властей. Лично я и министерство обороны всегда выражали свое несогласие с подобными инициативами.
Для меня неприемлемы регулировки, предлагаемые законопроектом,. Служба в Вооруженных силах Армении должна приветствоваться и поощряться, и за освобождение от служения Родине не должен устанавливаться «выкуп».
Интересно, будет ли сохранена прозрачность в отношении имен людей, которые заплатят за освобождение своих детей от «лишений» минимум 1,5 года службы в вооруженных силах?
- В последнее время Вы и ваши адвокаты неоднократно выражали недовольство действиями судьи, но, похоже, он больше не будет заниматься Вашим делом.
- В первую очередь, отмечу, что после передачи дела в суд было назначено 7 судебных заседаний, из которых состоялось только 4. В целом за последние 8 месяцев состоялось около 8-9 часов судебных заседаний.
Хотя я и не обеспокоен тем, что уголовное дело направлено в Антикоррупционный суд, не могу не отметить, что судья Манвел Шахвердян знал о передаче дела в Антикоррупционный суд как минимум с апреля 2021 года, когда было внесено соответствующее изменение в Судебный кодекс.
По моему глубокому убеждению, судья Манвел Шахвердян намеренно затягивал судебные заседания в течение этих месяцев, чтобы «скинуть с себя» это дело. В результате я и другие фигуранты дела были незаконно лишены свободы без каких-либо правовых оснований.
Более того, необоснованно затягивая процесс, судья не дал мне возможности опровергнуть утверждение обвинения о том, что я могу оказать давление на свидетелей и других участников судебного процесса. И это при том, что эта надуманная «озабоченность» является единственным «оправданием» моего пребывания в заключении в течение почти 1 года.