Արմեն Գրիգորյանը՝ Բերձորի ու Աղավնոյի մասին. «1,5 տարի ունենք, լուծումներ կգտնենք» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր ասել է, որ 2020թ. նոյեմբերի 9-ից սկսած՝ Հայաստանը Բերձորի, Աղավնոյի հետ կապված հարցերը քննարկում է Արցախի գործընկերների հետ:
Նրա խոսքով՝ Արցախի իշխանություններն այս մասով աշխատանքներ են տանում։
«Մենք դեռ ժամանակ ունենք՝ եւ ճանապարհի մասով, եւ բնակիչների համար լուծումներ գտնելու, մոտավորապես 1,5 տարի դեռ ունենք: Արցախի կառավարության հետ կաշխատենք ու լուծումներ կգտնենք»,- նշել է ԱԽ քարտուղարը:
Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ երբ փորձել են առաջ տանել խաղաղության օրակարգը, խոսել են հնարավոր խնդիրների մասին։
«Այնպես չէ՝ երբ խոսում ենք խաղաղության օրակարգի մասին, մտածում ենք, որ ամեն ինչ շատ հեշտ է լինելու: Մենք գիտենք դժվարությունների մասին, բայց նաեւ հասկանում ենք՝ որպեսզի կարողանանք մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ անվտանգություն ապահովել, դրա հնարավոր տարբերակը խաղաղության օրակարգն է։ Մենք շարունակելու ենք աշխատել այս ուղղությամբ, բայց նաեւ հասկանում ենք, որ դա միայն Հայաստանից չէ կախված, նաեւ դա է պատճառը, որ աշխատում ենք միջազգային բոլոր գործընկերների հետ»,- ասել է Գրիգորյանը։

Армен Григорян - о Бердзоре и Агавно: «У нас есть 1,5 года, и мы найдем решения» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил сегодня, что с 9 ноября 2020 года Армения обсуждает с партнерами в Арцахе вопросы, связанные с Бердзором и Агавно.
По его словам, власти Арцаха работают над этим.
«У нас еще есть время, почти 1,5 года, чтобы найти решения относительно дороги и проживающих там людей. Мы будем работать с правительством Арцаха и найдем решения»,- сказал секретарь Совбеза.
«Может создаться впечатление, что когда мы говорим о мирной повестке, думаем, что все будет очень просто. Это не так. Мы знаем о сложностях, но также понимаем, что для обеспечения долгосрочной безопасности в нашем регионе возможным вариантом является мирная повестка. Мы будем продолжать работать в этом направлении, однако понимаем, что это зависит не только от Армении. Поэтому мы работаем со всеми международными партнерами»,- сказал Григорян.