Արմեն Սարգսյանը գերիների հարցով դիմել է ԿԽՄԿ-ի նախագահին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Փիթեր Մաուրերին՝ ակնկալելով կոմիտեի աջակցությունն Ադրբեջանի կողմից պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձի հարցում:
Արմեն Սարգսյանը նամակում, մասնավորապես, ընդգծել է.
«Այսօր Արցախում հումանիտար իրավիճակին անդրադառնալն առաջնային խնդիր է, եւ միջազգային հանրության կողմից հրատապ ուշադրություն է պահանջվում:
Միջազգային հանրությունը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր երկրները, միջազգային կազմակերպությունները, անհատներ պետք է համարժեք գնահատական տան Ադրբեջանի գործողություններին:
Չափազանց կարեւոր է, որ գերության մեջ գտնվող բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց փոխանակումն իրականացվի «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքի կիրառմամբ, որն արհամարհում է Ադրբեջանը:
Մարդու իրավունքների եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտմամբ՝ ներկայումս Ադրբեջանը թաքցնում է հայ ռազմագերիների եւ պատանդների իրական թիվը, եւ շարունակում է մերժել ու խոչընդոտել պատանդառնված քաղաքացիական անձանց եւ ռազմագերիների վերադարձին»:

Армен Саргсян обратился к президенту МККК по вопросу пленных - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян направил письмо президенту Международного комитета Красного Креста (МККК) Питеру Мауреру в надежде, что Комитет окажет помощь в вопросе скорейшего возвращении армянских военнопленных и мирных жителей, удерживаемых Азербайджаном.
Армен Саргсян отметил в письме:
«Сегодня обращение к гуманитарной ситуации в Арцахе является приоритетной задачей и требует безотлагательного внимания со стороны международного сообщества.
Международное сообщество, все страны Минской группы ОБСЕ, международные организации должны дать соразмерную оценку действиям Азербайджана. Чрезвычайно важно, чтобы обмен военнопленных и мирных жителей производился по принципу обмена «всех на всех», который Азербайджан игнорирует.
Грубо нарушая права человека и международное гуманитарное право, Азербайджан скрывает истинное количество армянских военнопленных и заложников и продолжает отрицать и препятствовать возвращению заложников из числа гражданского населения и военнопленных».