Փերինչեք. Բայդենի ճանաչումը կնպաստի Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի մերձեցմանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքական «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Դողու Փերինչեքն ասել է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելուց հետո Թուրքիան պետք է անհապաղ լիակատար վերահսկողություն հաստատի Ինջիրլիք ավիաբազայի նկատմամբ եւ այնտեղ տեղակայված ամերիկյան զորքերը 15 օրվա ընթացքում վերադարձնի Միացյալ Նահանգներ:
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում Փերինչեքը կարծիք է հայտնել, որ Բայդենի հայտարարությունից հետո Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները կարող են բարելավվել:
«Բայդենի հայտարարությունը հարձակում է Թուրքիայի դեմ, Ասիայի դեմ, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի դեմ: Նրա հայտարարությունը կապված չէ մարդու իրավունքների պաշտպանության հետ, եւ այս իրադարձության մասին չի կարելի դատել պատմական փաստերի քննարկման համատեքստում: Այժմ Բայդենը անցել է գործողությունների եւ սկսել է Թուրքիայից, որպեսզի հետո քայլեր ձեռնարկի Ռուսաստանի եւ Չինաստանի դեմ», - ասել է Փերինչեքը:

Перинчек: после завления Байдена отношения Турции и России могут улучшиться - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель турецкой партии «Родина» Догу Перинчек заявил, что после признания президентом США Джо Байденом геноцида армян Турция должна незамедлительно установить полный контроль над авиабазой Инджирлик и вернуть находящихся на ней американских военнослужащих в Соединенные Штаты.
В интервью ТАСС Перинчек выразил мнение, что после завления Байдена отношения Турции и России могут улучшиться.
«Заявление Байдена - это наступление против Турции, против Азии, против России и Китая. Его заявление не связано с защитой прав человека, и это событие нельзя оценивать в рамках обсуждения исторических фактов. Сейчас Байден перешел к действиям и начал с Турции, чтобы потом принять меры в отношении России и Китая», - заявил Перинчек.
Перинчек также выразил мнение, что признание Байденом геноцида армян «является подтверждением его желания свергнуть администрацию Тайипа Эрдогана».