Նախագահը որոշել է չստորագրել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու հրամանագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հանրապետության նախագահը կարեւորում է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հարցի վերաբերյալ առաջացած քաղաքական ճգնաժամի հրատապ հանգուցալուծումը:
Այդ նպատակով հանդիպումներ են եղել վարչապետի, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի եւ զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ: Ուսումնասիրվել են ազատելու մասին հրամանագրի նախագծի առնչությամբ նախագահի առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ վարչապետի հիմնավորումները:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակը արդյունք է պատերազմական եւ հետպատերազմական ժամանակաշրջանում քաղաքական եւ ռազմական գործիչների շրջանում առկա տարաձայնությունների՝ երբեմն խիստ անձնավորված մոտեցումներով: Չեն կարող անտեսվել նաեւ հրամանագրի ստորագրմանն առարկելու համար հիմք հանդիսացած իրավական առումով խնդրահարույց մեկնաբանությունները, իրավակիրառ պրակտիկան, օրենքի հնարավոր բացը:
Հանրապետության նախագահն իր նախորդ հայտարարություններում ընդգծել է, որ խնդրի շուտափույթ եւ Սահմանադրության շրջանակներում կարգավորումը Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության ու կայունության համար առաջնային կարեւորություն ունի եւ բացարձակ անհրաժեշտություն է պետականության պահպանման, հասարակության հետագա պառակտումը կանխելու, ժողովրդի միասնությունը եւ հանրային համերաշխությունը վերականգնելու, ստեղծված անորոշ վիճակից դուրս գալու եւ վերջնական հանգուցալուծման հասնելու համար:
Հանրապետության նախագահը որոշել է չստորագրել հրամանագրի նախագիծը:
Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:
Հանրապետության նախագահը, հավատարիմ իր հանձնառությանը, շարունակելու է իրավիճակի հետագա կայունացմանն ուղղված քայլերը եւ կոչ է անում բոլորին՝ նախագահի ինստիտուտը ծառայեցնելով որպես հարթակ, բանակցել առկա բոլոր խնդիրների համապարփակ լուծումը գտնելու նպատակով»:

Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян выступил сегодня с заявлением, которое приводится ниже:
«Президент Армении считает важной безотлагательную развязку политического кризиса, связанного с освобождением с поста начальника Генштаба Вооруженных сил Армении Оника Гаспаряна.
С этой целью были проведены встречи с премьер-министром, генерал-полковником Оником Гаспаряном и высшим командованием Вооруженных сил. Были рассмотрены причины непринятия премьер-министром возражений президента по проекту указа об отставке.
Очевидно, что нынешняя ситуация является результатом разногласий между политиками и военными в послевоенный период, иногда с очень персонализированными подходами. Нельзя игнорировать также юридически проблематичные толкования, правовую практику и возможные пробелы в законе, которые являются основанием для возражений против подписания указа.
В своих предыдущих заявлениях президент подчеркивал, что решение вопроса в кратчайшие сроки и в рамках Конституции имеет первостепенное значение для безопасности и стабильности Армении и Арцаха и абсолютно необходимо для сохранения государственности, предотвращения дальнейшего раскола общества, восстановления единства и общественной солидарности, выхода из создавшейся неопределенной ситуации и достижения окончательного решения.
Президент принял решение не подписывать проект указа.
Вместе с тем, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, президент обратится в Конституционный суд Армении с просьбой определить вопрос соответствия Конституции закона «О военной службе и статусе военнослужащего» от 15 ноября 2017 года.
Президент, приверженный своим обязательствам, будет продолжать шаги, направленные на дальнейшую стабилизацию ситуации, и призывает всех, используя институт президента в качестве платформы, вести переговоры для поиска всеобъемлющего решения всех существующих проблем».