Նախագահը որոշել է չստորագրել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու հրամանագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Հանրապետության նախագահը կարեւորում է ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հարցի վերաբերյալ առաջացած քաղաքական ճգնաժամի հրատապ հանգուցալուծումը:
Այդ նպատակով հանդիպումներ են եղել վարչապետի, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանի եւ զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հետ: Ուսումնասիրվել են ազատելու մասին հրամանագրի նախագծի առնչությամբ նախագահի առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ վարչապետի հիմնավորումները:
Ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակը արդյունք է պատերազմական եւ հետպատերազմական ժամանակաշրջանում քաղաքական եւ ռազմական գործիչների շրջանում առկա տարաձայնությունների՝ երբեմն խիստ անձնավորված մոտեցումներով: Չեն կարող անտեսվել նաեւ հրամանագրի ստորագրմանն առարկելու համար հիմք հանդիսացած իրավական առումով խնդրահարույց մեկնաբանությունները, իրավակիրառ պրակտիկան, օրենքի հնարավոր բացը:
Հանրապետության նախագահն իր նախորդ հայտարարություններում ընդգծել է, որ խնդրի շուտափույթ եւ Սահմանադրության շրջանակներում կարգավորումը Հայաստանի եւ Արցախի անվտանգության ու կայունության համար առաջնային կարեւորություն ունի եւ բացարձակ անհրաժեշտություն է պետականության պահպանման, հասարակության հետագա պառակտումը կանխելու, ժողովրդի միասնությունը եւ հանրային համերաշխությունը վերականգնելու, ստեղծված անորոշ վիճակից դուրս գալու եւ վերջնական հանգուցալուծման հասնելու համար:
Հանրապետության նախագահը որոշել է չստորագրել հրամանագրի նախագիծը:
Միաժամանակ, առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:
Հանրապետության նախագահը, հավատարիմ իր հանձնառությանը, շարունակելու է իրավիճակի հետագա կայունացմանն ուղղված քայլերը եւ կոչ է անում բոլորին՝ նախագահի ինստիտուտը ծառայեցնելով որպես հարթակ, բանակցել առկա բոլոր խնդիրների համապարփակ լուծումը գտնելու նպատակով»:

President Sarkissian refuses to sign the decree on Chief of General Staff’s dismissal - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Armen Sarkissian today has issued a statement, which reads:
“The President considers it important that the political crisis, caused by the matter of dismissal of Chief of General Staff of the Armed Forces Onik Gasparyan, is resolved urgently.
For this purpose, the President has held meetings with the Prime Minister, General Colonel Onik Gasparyan, and senior command personnel of the army. The President has studied the Prime Minister’s substantiation for rejecting the President’s objections to the draft decree on dismissal of Chief of General Staff.
It is evident that current situation is the result of disagreements between political and military leaders, sometimes of very personal nature, in the war and post-war circumstances. The President also cannot ignore the comments that motivated him to object to the draft decree due to their controversial nature from the legal point of view, as well as the legal practice, and possible breach of law.
The President has underlined in previous statements that an urgent resolution of this issue in accordance with the Constitution is of priority importance for security and stability of Armenia and Artsakh and of absolute priority for preservation of statehood, prevention of further division within the society, restoration of public unity and harmony, determination of the way to overcome this uncertain situation, and achievement of a final solution.
The President has decided against signing the draft decree.
At the same time, based on Point 4 of Paragraph 1 of Article 169 of the Constitution, the President will apply to the Constitutional Court to clarify if the Law on military service and status of military personnel, adopted on 15 November 2017, adheres to the Constitution.
Remaining committed to his duty, the President continues taking measures toward stabilizing the situation and urges everyone involved to define a comprehensive solution for all current issues through the President’s institution as the negotiation platform.”