Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօրվա ուղերձում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաեւ Սյունիքի մարզի իրավիճակի մասին:
Ներկայացնում ենք ուղերձի այդ հատվածը.
«Ինչպես արդեն ասել էի նախկինում, այս օրերին Սյունիքի հատվածում սահմանների ճշգրտում է տեղի ունենում, ավելի ճիշտ՝ Հայաստանի զինված ուժերը, սահմանապահ ուժերը տեղակայվում են Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին: Սա, իհարկե, որոշակի փոփոխություններ է բերում մեզ ծանոթ միջավայրում, ստեղծում որոշակի բարդություններ եւ անհարմարություններ: Առավել եւս՝ ստեղծում է էմոցիաներ: Ու նույնիսկ գնահատականներ են հնչում, թե տեղի ունեցողը Սյունիքի հանձնում է, կամ սպառնում է Սյունիքի կորստով։ Իրականությունը, սակայն, ուղիղ հակառակն է. այս ամենը արվում է՝ Սյունիքի անվտանգությունը երաշխավորելու, երաշխքիներն ամրապնդելու համար:
Ինչպե՞ս: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններից դուրս գտնվող հատվածներում վերջին օրերին ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականություն կար, մեծ հավանականություն, եւ եթե այդ էսկալացիան տեղի ունենար նշված հատվածում, ալիքով կարող էր տեղափոխվել Սյունիքի մարզ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք, սրանից բխող հետեւանքներով: Իսկ այսօր՝ տեղակայվելով մեր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններին, մենք անվտանգության նոր երաշխիք ենք ստեղծում Սյունիքի համար, որովհետեւ այսօրվա սահմանն արդեն անվտանգային այն համակարգի սահմանն է, որի անդամ ենք մենք, եւ որտեղ արդեն անվտանգային բոլորովին այլ կանոններ են գործում:
Այսօր արդեն՝ Ռուսաստանի սահմանապահ զորքերը եւ այլ ուժեր լիարժեք ներգրավված են Սյունիքում, եւ սա անվտանգային առումով բոլորովին նոր իրավիճակ է: Իհարկե, այս ամենի արդյունքում կարող են ծագել տրանսպորտային, լոգիստիկ բարդություններ, մեր որոշ ճանապարհների անխափան գործունեությունը կարող է դժվարանալ, բայց դրանք լուծելի հարցեր են, եւ դրանց ուղղությամբ մենք ջանքեր ենք գործադրում, այդ թվում՝ եռակողմ փաստաթուղթ ունենալու միջոցով: Նաեւ՝ պատրաստվում եմ մեկնել Սյունիքի մարզ, տեղում ծանոթանալ իրավիճակին ու փարատել սյունեցիների բոլոր մտավախությունները։ Եւ համոզված եմ՝ կկարողանամ դա անել, առավելեւս խորհրդապահական ֆորմատով քննարկումների ժամանակ: Հիմա, սակայն, ուզում եմ կրկնել՝ Սյունիքի՛ մարզի տարածքից ոչ մի միլիմետր հող չի զիջվել, ինչպես Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքից ոչ մի միլիմետր հող չի զիջվել: Սրանում կարող եք համոզված լինել, եւ հակառակի մասին որեւէ պնդում իրականությանը չի համապատասխանում պարզապես»:

Yerevan /Mediamax. In today’s address to the nation, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has also touched on the situation in Syunik marz.
We present that part of the address:
“As I have said before, these days the borders in Syunik marz are being clarified, or rather, the Armenian Armed Forces and border guards are stationed on the internationally recognized borders of Armenia. This, of course, brings some changes in the environment we are familiar with, creates certain complications and inconveniences. Moreover, it causes emotional reactions. There are even assessments that what is happening is surrender of Syunik or threat of loss of Syunik. The reality, however, is the exact opposite. All this is being done to guarantee the security of Syunik, to strengthen the guarantees.
How? The problem is that there was a high probability of resumption of hostilities in recent days in the parts outside the internationally recognized borders of Armenia, and if that escalation took place in the mentioned part, it could move into Syunik, the territory of the Republic of Armenia, with consequences. Today, by being located on our internationally recognized borders, we are creating a new guarantee of security for Syunik, because today’s border is already the border of the security system of which we are a member, and where completely different security rules apply.
Today, Russian border troops and other forces are fully involved in Syunik, and this is a completely new security situation. Of course, because of all this, transport and logistical difficulties may arise, the uninterrupted operation of some of our roads may be difficult, but these are solvable issues, and we are making efforts to address them, including through a tripartite document. I am going to Syunik marz to get acquainted with the situation on the spot and to dispel all the fears of the people of Syunik. I am certain I will be able to do that, especially during discussions held confidentially. Now, however, I want to repeat that not a single millimeter of land has been ceded from the territory of Syunik, just as not a single millimeter of land has been ceded from the whole territory of the Republic of Armenia. You can be sure of this, and any claim to the contrary is simply not true.”