Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր ասել է, որ Հարավային Կովկասում Մոսկվայի եւ Անկարայի դիրքորոշումները չեն համընկնում:
Այսօր ելույթ ունենալով «Վալդայ» քաղաքագիտական ակումբի հանդիպմանը, Ռուսաստանի նախագահն ասել է.
«Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումները չեն համընկնում, քանի որ մենք կարծում ենք, որ, ի վերջո, անհրաժեշտ է այսպիսի վիճահարույց հարցերը լուծել ոչ թե ուժի եւ զենքի միջոցով, այլ բանակցային սեղանի շուրջ: Իհարկե, կարելի է ասել, որ բանակցությունները շարունակվում են 30 տարի, բայց արդյունք չկա: Սակայն իմ կարծիքով, դա չի նշանակում, որ պետք է սկսել կրակել»:
«Մենք պետք է համառորեն աշխատենք բոլորի հետ, համբերատար լինենք, ինչը մենք անում ենք, եւ բոլորին ապացուցենք, որ մեր դիրքորոշումը ճիշտ է, եւ մենք կպաշտպանենք այն: Իսկ որտեղ մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները չեն համընկնում, պետք է փոխզիջում փնտրել», - հավելել է Պուտինը:

Позиции Москвы и Анкары на Южном Кавказе не совпадают, заявил Путин - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин заявил сегодня, что позиции Москвы и Анкары на Южном Кавказе не совпадают.
Выступая сегодня на заседании клуба «Валдай», президент России сказал:
«По ситуации на Южном Кавказе наши позиции не совпадают, потому что мы полагаем, что все-таки решать спорные вопросы подобного рода надо не с помощью силы, не с помощью оружия, а за столом переговоров. Да, конечно, можно сказать, что уже 30 лет идут переговоры, а толку никакого нет. Это, на мой взгляд, не значит, что нужно начать стрелять».
«Надо настойчиво работать со всеми, набраться терпения, что мы и делаем, и доказывать всем, что наша позиция является правильной, и мы ее будем отстаивать. А там, где наши позиции и наши подходы не совпадают, надо искать компромисс», - добавил Путин.