Ռուսաստանը Թուրքիայի առաջ բարձրացնում է վարձկանների հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս : Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի երկրների հարցերով Ռուսաստանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովն այսօր ասել է, որ Ռուսաստանը թուրքական կողմի հետ շփումներում բարձրացնում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում Սիրիայի եւ Լիբիայի վարձկանների ներկայության հարցը:
«Մենք քննարկում ենք բոլոր խնդիրները», - մեջբերում է Բոգդանովի խոսքերը ՏԱՍՍ-ը:
Պատասխանելով ճշտող հարցին, թե արդյո՞ք ռուսական կողմը շփումների ընթացքում նշում է հակամարտության գոտում վարձկանների մասնակցության անթույլատրելիությունը, փոխնախարարը պատասխանել է. «Իհարկե»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ հոկտեմբերի 13-ին Միխայիլ Բոգդանովը Մոսկվայում հանդիպել էր Հայաստանի արտգործնախարարի խորհրդական Ռուբեն Կարապետյանի հետ:

МИД РФ поднимает перед Турцией вопрос наемников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спецпредставитель президента России по Ближнему Востоку и странам Африки, замминистра иностранных дел Михаил Богданов сказал сегодня, что Россия в контактах с турецкой стороной поднимает вопрос о наемниках из Сирии и Ливии в зоне нагорнокарабахского конфликта.
«Мы обсуждаем все вопросы», - цитирует Богданова ТАСС.
Отвечая на уточняющий вопрос о том, отмечает ли российская сторона в ходе контактов неприемлемость участия наемников в зоне конфликта, замминистра ответил: «Разумеется».
Медиамакс отмечает, что 13 октября Михаил Богданов встречался в Москве с советником министра иностранных дел России Рубеном Карапетяном.