Փաշինյանը՝ ինքնորոշման իրավունքի մերժման վտանգների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «ինքնորոշման իրավունքի մերժումը կարող է միմիայն հանգեցնել բռնաճնշման եւ նոր բռնությունների»:
«Արդյունավետորեն իրականացնելով ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը՝ ՄԱԿ-ը ծննդյան վկայականներ է տվել կամ օգնել է վերականգնել ավելի քան 100 ազգերի ինքնիշխանությունը: Ոմանք կարող են ենթադրել, որ այս գործընթացն ավարտվել է Սառը պատերազմի ավարտով: Բայց դա միայն պատրանք է: Ինքնորոշման իրավունքի մերժումը կարող է միմիայն հանգեցնել բռնաճնշման եւ նոր բռնությունների: Դա խորապես կհակասեր ՄԱԿ-ի հիմնարար արժեքներին եւ միջազգային աշխարհակարգի պատմական էվոլյուցիային: Վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում մի շարք պետությունների ի հայտ գալն այդ միտման լավագույն վկայությունն է», - ասել է վարչապետը՝ ՄԱԿ-ի 75-րդ տարեդարձի առթիվ իր ելույթում:
«Պետությունների ինքնիշխանությունը, անկախ դրանց չափից եւ հզորությունից, ավելի լավ է պահպանվում, եւ ազգային շահերն ավելի լավ են սպասարկվում ներկայիս համակարգում, երբ կա հարգանք միջազգային իրավունքի, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության նկատմամբ:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունը կոչված է փարատելու միջազգային հարաբերություններում մշտապես առկա երկվությունը, որն արտահայտվում է պետությունների բնական եսասիրության եւ համագործակցության հավասարապես բնական անհրաժեշտության մեջ:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ապացուցեց իր կենսունակությունը` այս երկու թվացյալ անհամատեղելի հասկացությունները փոխակերպելով ինքնիշխան պետությունների արդյունավետ գլոբալ համակարգի` միավորելով դրանք ընդհանուր արժեքներով եւ սկզբունքներով, կիսելով ապագայի ընդհանուր տեսլականը եւ ունենալով համագործակցության ընդհանուր ինստիտուտներ կառուցելու վճռականություն», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated that “rejection of the right to self-determination could only lead to oppression and further violence.”
“By effectively implementing the principle of self-determination of peoples, the United Nations gave birth certificates to, or helped restore the independence of, more than a hundred states. Some might assume that this process stopped with the end of the Cold War. But that might bе an illusion. Rejection of the right to self-determination could only lead to oppression and further violence. It would profoundly contradict the core values of the United Nations and the historical evolution of the global international order. The emergence of a number of states within the last two decades is the best evidence of that trend,” Pashinyan said in the speech commemorating the 75th anniversary of UN.
“Sovereignty of all states, no matter size and power, is better maintained, and national interests are better served in the current system, when there is respect for international law, including first of all the UN Charter.
The United Nation had a vocation to converge the everlasting dualism of international relations expressed in the natural selfishness of states and equally natural need of cooperation.
The United Nations proved its vitality by converging these two seemingly incompatible notions into effective global system of sovereign nations united by common values and principles, sharing a common vision for the future, and having the determination to have common institutes of cooperation,” stated Nikol Pashinyan.