Ադրբեջանը մեղադրել է Մոսկվային «Հայաստանին զինելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը հայտարարել է, որ հուլիսյան սահմանային մարտերից հետո Ռուսաստանն «ինտենսիվորեն զինում է Հայաստանին»:
Reuters-ի հաղորդման համաձայն, օգոստոսի 29-ին Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ հուլիսի 17-ից հետո ռուսական Իլ-76 ռազմական տրանսպորտային օդանավերը պարբերաբար թռիչքներ են իրականացնում դեպի Հայաստան:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականն ասել է, որ իրենց չեն բավարարել ռուսական կողմի այն հավաստիացումները, որ Իլ-76 օդանավերը շինարարական նյութեր են տեղափոխում: «Սովորաբար շինանյութերը օդանավերով չեն տեղափոխվում, դրա համար կան այլ միջոցներ», - նկատել է նա:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 25-ին Բաքու այցելած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ Մոսկվայի գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք մտահոգությամբ հետեւում էինք Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին: Գիտենք նաեւ դեպի մեր ռազմաբազա թռիչքների հետ կապված անհանգստությունների մասին: Միանգամից ուզում եմ ասել. մեր գործողությունները երբեք ուղղված չեն եղել եւ այսօր էլ ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, որը մեր հարեւանն ու գործընկերն է: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ Անդրկովկասում լարվածության սրմամբ», - ասել էր Շոյգուն:
Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը սոցիալական օբյեկտներ է կառուցում Հայաստանի իր ռազմաբազայում:
«Որոշակի աննշան ակտիվությունը դրա հետ է կապված: Եվ երկրորդ մասը զորակոչն է: Ոմանց պետք է տուն վերադարձնեինք, ոմանց էլ՝ հակառակը», - ասել է Շոյգուն:
«Կրկնում եմ. մեր գործողությունները եւ քայլերը երբեք ուղղված չեն եղել Ադրբեջանի դեմ եւ ուղղված չեն այսօր», - վստահեցրել էր նա:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, անհանգստացած է Հայաստան ռազմական մատակարարումներով:
«Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներից անմիջապես հետո Ռուսաստանից Հայաստան  (Ղազախստանի, Թուրքմենստանի եւ Իրանի օդային տարածքով) մատակարարված ռազմական նշանակության բեռների ծավալը գերազանցել է 400 տոննան եւ ընդգծել է, որ իր հեռախոսազանգի հիմնական նպատակն այդ հարցը պարզաբանելն է», - ասված էր Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Азербайджан обвинил Москву в поставках вооружений в Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Советник президента Азербайджана Хикмет Хаджиев заявил, что после июльских столкновений на армяно-азербайджанской границе «Россия интенсивно вооружает Армению».
Согласно сообщению Reuters, Хикмет Хаджиев заявил, что после 17 июля российские военно-транспортные самолеты Ил-76 регулярно осуществляют полеты в Армению.
Советник президента Азербайджана сказал, что Баку не удовлетворили заверения российской стороны о том, что самолеты Ил-76 перевозят строительные материалы. «Обычно стройматериалы самолетами не возят, для этого есть другие средства», - заметил Хаджиев.
Медиамакс напоминает, что посетивший 25 августа Баку министр обороны России Сергей Шойгу заявил, что действия Москвы не направлены против Азербайджана.
«С тревогой наблюдали за теми событиями, которые происходили на границе с Арменией. И знаем о тех тревогах, которые есть в связи с нашими перелетами на нашу базу. Хочу сразу сказать: все наши действия никогда не были направлены и не направлены сейчас против Азербайджана, нашего соседа и нашего партнера. Россия не заинтересована в эскалации напряженности в Закавказье», - говорил Шойгу.
Он отмечал, что Россия ведет на своей базе в Армении строительство социальных объектов.
«С этим связана некая незначительно активность. И вторая часть - призывная кампания. Кого-то надо было возвращать домой, кого-то наоборот», - сказал Шойгу.
«Повторю еще раз: наши действия и шаги никогда не были направлены против Азербайджана и не направлены сегодня», - заверил он.
Медиамакс напоминает, что 12 августа в телефонной беседе президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал Владимиру Путину, что обеспокоен военными поставками в Армению.
«Ильхам Алиев отметил, что объем грузов военного назначения, поставленных сразу после произошедших боестолкновений на армяно-азербайджанской границе из России в Армению с использованием воздушного пространства Казахстана, Туркмении и Ирана, превысил 400 тонн, и подчеркнул, что основная цель его телефонного звонка - прояснить этот вопрос», - говорилось в сообщении пресс-службы Алиева.