Ադրբեջանը մեղադրել է Մոսկվային «Հայաստանին զինելու» համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը հայտարարել է, որ հուլիսյան սահմանային մարտերից հետո Ռուսաստանն «ինտենսիվորեն զինում է Հայաստանին»:
Reuters-ի հաղորդման համաձայն, օգոստոսի 29-ին Հիքմեթ Հաջիեւն ասել է, որ հուլիսի 17-ից հետո ռուսական Իլ-76 ռազմական տրանսպորտային օդանավերը պարբերաբար թռիչքներ են իրականացնում դեպի Հայաստան:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականն ասել է, որ իրենց չեն բավարարել ռուսական կողմի այն հավաստիացումները, որ Իլ-76 օդանավերը շինարարական նյութեր են տեղափոխում: «Սովորաբար շինանյութերը օդանավերով չեն տեղափոխվում, դրա համար կան այլ միջոցներ», - նկատել է նա:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 25-ին Բաքու այցելած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ Մոսկվայի գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք մտահոգությամբ հետեւում էինք Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին: Գիտենք նաեւ դեպի մեր ռազմաբազա թռիչքների հետ կապված անհանգստությունների մասին: Միանգամից ուզում եմ ասել. մեր գործողությունները երբեք ուղղված չեն եղել եւ այսօր էլ ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, որը մեր հարեւանն ու գործընկերն է: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ Անդրկովկասում լարվածության սրմամբ», - ասել էր Շոյգուն:
Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը սոցիալական օբյեկտներ է կառուցում Հայաստանի իր ռազմաբազայում:
«Որոշակի աննշան ակտիվությունը դրա հետ է կապված: Եվ երկրորդ մասը զորակոչն է: Ոմանց պետք է տուն վերադարձնեինք, ոմանց էլ՝ հակառակը», - ասել է Շոյգուն:
«Կրկնում եմ. մեր գործողությունները եւ քայլերը երբեք ուղղված չեն եղել Ադրբեջանի դեմ եւ ուղղված չեն այսօր», - վստահեցրել էր նա:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, անհանգստացած է Հայաստան ռազմական մատակարարումներով:
«Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներից անմիջապես հետո Ռուսաստանից Հայաստան  (Ղազախստանի, Թուրքմենստանի եւ Իրանի օդային տարածքով) մատակարարված ռազմական նշանակության բեռների ծավալը գերազանցել է 400 տոննան եւ ընդգծել է, որ իր հեռախոսազանգի հիմնական նպատակն այդ հարցը պարզաբանելն է», - ասված էր Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Photo: https://vestnikkavkaza.net
Yerevan /Mediamax/. Senior adviser to Azerbaijan’s President Ilham Aliyev Hikmet Hajiyev has stated that Russia has been “intensively arming Armenia” after the July clashed on Armenian-Azerbaijan border.
Reuters reports that according to Hajiyev, Russian Il-76 strategic airlifters made regular flights to Armenia after July 17.
Hikmet Hajiyev has said that the official Baku was not satisfied with Russia’s explanation that those planes were carrying building materials. “Construction materials are usually not supplied in aeroplanes, there are other tools for that,” Hajiyev said.
Russian Defense Minister Sergei Shoigu, who visited Baku on August 25, stated that Moscow was not acting against Azerbaijan.
“We followed anxiously the events on the border with Armenia. We know about the concerns regarding our flights to our base. I want to state this at once: none of our actions have ever been or are aimed against Azerbaijan, our neighbor and partner. Russia is not interested in escalating the tension in the South Caucasus,” he said during the visit.
Shoigu noted that Russia was building structures of social purpose at its military base in Armenia.
“That implies certain light activity. The other part of the process is the conscription. Some soldiers had to be taken home, some others – brought to the base,” he added.
“I repeat: our actions have never been aimed against Azerbaijan and they are not aimed against it now,” Shoigu assured.
Earlier, on August 12, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev told his Russian counterpart Vladimir Putin during a phone conversation that he was concerned about military deliveries to Armenia.
“Ilham Aliyev has noted that the volume of military cargo, delivered from Russia to Armenia through the air space of Kazakhstan, Turkmenistan and Iran immediately after the clashes on the Armenian-Azerbaijan border, exceeded 400 tons. He has underlined that the main goal of his call was to clarify that issue,” Aliyev’s press service said in a statement.