Շոյգու. «Մեր գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Բաքվում հայտարարել է, որ Մոսկվայի գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք մտահոգությամբ հետեւում էինք Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին: Գիտենք նաեւ դեպի մեր ռազմաբազա թռիչքների հետ կապված անհանգստությունների մասին: Միանգամից ուզում եմ ասել. մեր գործողությունները երբեք ուղղված չեն եղել եւ այսօր էլ ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, որը մեր հարեւանն ու գործընկերն է: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ Անդրկովկասում լարվածության սրմամբ», - ասել է Շոյգուն:
Ինչպես հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը, նա նշել է, որ Ռուսաստանը սոցիալական օբյեկտներ է կառուցում Հայաստանի իր ռազմաբազայում:
«Որոշակի աննշան ակտիվությունը դրա հետ է կապված: Եվ երկրորդ մասը զորակոչն է: Ոմանց պետք է տուն վերադարձնեինք, ոմանց էլ՝ հակառակը», - ասել է Շոյգուն:
«Կրկնում եմ. մեր գործողությունները եւ քայլերը երբեք ուղղված չեն եղել Ադրբեջանի դեմ եւ ուղղված չեն այսօր», - վստահեցրեց նա:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ օգոստոսի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, անհանգստացած է Հայաստան ռազմական մատակարարումներով:
«Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած բախումներից անմիջապես հետո Ռուսաստանից Հայաստան  (Ղազախստանի, Թուրքմենստանի եւ Իրանի օդային տարածքով) մատակարարված ռազմական նշանակության բեռների ծավալը գերազանցել է 400 տոննան եւ ընդգծել է, որ իր հեռախոսազանգի հիմնական նպատակն այդ հարցը պարզաբանելն է», - ասված էր Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Shoigu: Russia is not acting against Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Defense Minister Sergei Shoigu has stated in Baku that Moscow is not acting against Azerbaijan.
“We followed anxiously the events on the border with Armenia. We know about the concerns regarding our flights to our base. I want to state this at once: none of our actions have ever been or are aimed against Azerbaijan, our neighbor and partner. Russia is not interested in escalating the tension in the South Caucasus,” said Shoigu.
TASS reports that according to Sergei Shoigu, Russia is building structures of social purpose at its military base in Armenia.
“That implies certain light activity. The other part of the process is the conscription. Some soldiers had to be taken home, some others – brought to the base,” added the Defense Minister.
“I repeat: our actions have never been aimed against Azerbaijan and they are not aimed against it now,” he assured.
On August 12, Azerbaijani President Ilham Aliyev told his Russian counterpart Vladimir Putin in a phone conversation that he was concerned about the military deliveries to Armenia.
“Ilham Aliyev has noted that the volume of military cargo, delivered from Russia to Armenia through the air space of Kazakhstan, Turkmenistan and Iran immediately after the clashes on the Armenian-Azerbaijan border, exceeded 400 tons. He has underlined that the main goal of his call was to clarify that issue,” Aliyev’s press service said in a statement.