Ջոն Պրեսկոթը ադրբեջանցի պատվիրակներին խորհուրդ է տվել իրենց էներգիան ճիշտ ուղղությամբ օգտագործել - Mediamax.am
4893 դիտում
Ջոն Պրեսկոթը ադրբեջանցի պատվիրակներին խորհուրդ է տվել իրենց էներգիան ճիշտ ուղղությամբ օգտագործել
Ջոն Պրեսկոթ
ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցող Ջոն Պրեսկոթն այսօր ադրբեջանցի պատվիրակներին խորհուրդ է տվել իրենց էներգիան ուղղել Ադրբեջանում առկա խնդիրների լուծմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ի հատուկ թղթակիցը Ստրասբուրգից, այսօր ԵԽԽՎ-ում կայացած Հայաստանի վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ ելույթ ունեցող 15 պատվիրակներից  4-ը ներկայացնում էին Հայաստանը եւ 6-ը՝ Ադրբեջանը:
Արմեն Ռուստամյանի ելույթից հետո, երբ պետք է ելույթ ունենային եւս 4 ադրբեջանցի պատգամավորներ, հայկական պատվիրակությունը լքել է նիստերի դահլիճը: Հայ պատգամավորները դահլիճ են վերադարձել միայն ադրբեջանցի պատգամավորների ելույթների ավարտից հետո:
Ադրբեջանցի պատգամավորների ելույթներից հետո հանդես է եկել Ջոն Պրեսկոթը, որը նկատել է, որ Ադրբեջանը աշխարհի ամենաժողովրդավարական երկիրը չէ, եւ հիշեցրել է այն մասին, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արգելում են ԵԽԽՎ համազեկուցողի մուտքը իրենց երկիր:
«Դահլիճում ցուցաբերած էներգիան ավելի լավ կլիներ ձեր երկրում գործածեիք», - նկատել է Պրեսկոթը՝ դիմելով ադրբեջանցի խորհդարանականներին:
Իր հերթին, Մոնիտորինգային կոմիտեի ղեկավար Դիք Մարտին կոչ է արել հայ եւ ադրբեջանցի պատվիրակություններին քաղաքակիրթ երկխոսության ուղիներ փնտրել:

Джон Прескотт посоветовал азербайджанским делегатам направить свою энергию в нужное русло - Mediamax.am
4892 просмотров
Джон Прескотт посоветовал азербайджанским делегатам направить свою энергию в нужное русло
Джон Прескотт
Ереван, /Медиамакс/. Содокладчик ПАСЕ по Армении Джон Прескотт посоветовал сегодня азербайджанским делегатам направить свою энергию для решения существующих в Азербайджане проблем.
Как сообщает спецкор Медиамакс из Страсбурга, в ходе дебатов по Армении, состоявшихся сегодня в ПАСЕ, из 15 парламентариев, участвующих в прениях, 4 представляли Армению и 6 - Азербайджан.
После выступления Армена Рустамяна, когда предстояло выступить еще 4 азербайджанским депутатам, армянская делегация покинула зал заседаний и вернулась лишь после завершения их выступлений, которые, как всегда, содержали целый комплекс обвинений в адрес Армении.
После выступления последнего азербайджанского парламентария, слово взял Джон Прескотт, который напомнил, что Азербайджан не является самой демократической страной в мире, и напомнил о том, что власти Азербайджана запрещают въезд в эту страну докладчику ПАСЕ.
«Энергию, продемонстрированную в зале, лучше применить у вас в стране», - заметил Прескотт, обращаясь к азербайджанским парламентариям.
В свою очередь, председатель Мониторингового комитета Дик Марти призвал армянскую и азербайджанскую делегацию искать возможности для цивилизованного диалога.