Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրամանագիր է ստորագրել Արմեն Խաչատրյանին Բելառուսում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի պաշտոնից ազատելու մասին:
Նախագահի մեկ այլ հրամանագրով այս պաշտոնում նշանակվել է Օլեգ Եսայանը:
Օլեգ Եսայանը նշանակվել է նաեւ Անկախ պետությունների համագործակցության կանոնադրական եւ այլ մարմիններում ՀՀ մշտական լիազոր ներկայացուցիչ՝ փոխարինելով Արմեն Խաչատրյանին, որն այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր 2010-ից:
Օլեգ Եսայանը Բելառուսում ՀՀ դեսպանի եւ ԱՊՀ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը զբաղեցրել է նաեւ 2006-2010 թթ., իսկ 2010թ. հունվարից մինչեւ 2017թ. մարտը եղել է Ռուսաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը:

Олег Есаян – новый посол Армении в Беларуси
Ереван/Медиамакс/. Президент Серж Саргсян подписал сегодня указ об освобождении Армена Хачатряна с должности посла Армении в Беларуси.
Другим указом президента на эту должность назначен Олег Есаян.
Также Олег Есаян назначен постоянным и полномочным представителем Армении в уставных и других органах Содружества Независимых Государств, заменив Армена Хачатряна, который занимал этот пост с 2010 года.
Олег Есаян занимал должность посла Армении в Беларуси и постоянного представителя Армении в СНГ в 2006-2010 гг., а с января 2010 года по март 2017 г. был послом Армении в России.