Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր կոչով դիմել է ՀՀ ընտրողներին:
Լրագրողների հետ զրույցում դեսպանն առանձնացրել է 5 ուղերձ, որոնք ներկայացված են ստորեւ:
«1. Գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք: Ես գիտեմ, որ շատ հայաստանցիներ վստահ չեն, որ իրենց ձայնը կարող է հաշվարկվել: Նրանք անցյալի վատ փորձ ունեն, սակայն ցանկանում եմ ասել, որ այս անգամ մենք կանենք հնարավորը, որ ձեր ձայնը հաշվարկվի: Այնպես որ՝ գնացե՛ք եւ ընտրե՛ք:
2. Հավատացե՛ք, որ ձեր ընտրությունը կլինի գաղտնի եւ անանուն: Նոր տեղադրված տեխնիկական միջոցները` տեսանկարահանող սարքավորումները, չեն բացահայտի ձեր ընտրությունը: Մի՛ հավատացեք այն մարդկանց, որոնք ասում են, թե կբացահայտեն` ում օգտին եք քվեարկել, քանի որ դա հնարավոր չէ:
3. Մի՛ գայթակղվեք եւ մի՛ վաճառեք ձեր ձայնը: Կլինեն մարդիկ, որոնք ձեզ փող, ծառայություններ կառաջարկեն կամ խոստումներ կտան ձեր ձայնի դիմաց: Չկա աշխարհում այնպիսի փող, որը կարժենա ձեր ձայնը:
4. Խիզա՛խ եղեք, մի՛ ահաբեկվեք, ձեզ կարող են սպառնալ, մի՛ վախեցեք: Ընտրական այս գործընթացը կորոշի ձեր ապագան:
5. Եթե ինչ-որ բան տեսնում եք, որ սխալ է, մի՛ վախեցեք բարձրաձայնել դրա մասին եւ հայտնել իրավապահներին, նույնիսկ եթե չեք հավատում, որ նրանց գործողություններն արդյունավետ կլինեն: Դա նրանց պարտականությունն է»:

Piotr Switalski urges Armenians to resist temptation of selling votes - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski addressed Armenian voters today.
He spoke with the press and pointed out 5 messages, which we present below.
“1. Go and vote. I know many Armenians don’t have the confidence that their vote can count. The have some bad experience from the past, but I want to say openly that his time we’ll do everything so that your vote will count, so go and vote.
2. Believe strongly that your vote will be secret and anonymous. There is nothing in the new technology – in the voter identification and the cameras – which will disclose your choice. Don’t believe people who are telling you they will find out how you voted. It is not possible.
3. Don’t be exposed to the temptation of selling your vote. You may be approached by people who will be offering you money, services, promises in exchange for your vote. There is no money in the world that can be worth selling your vote.
4. Be brave, don’t be intimidated. You may be exposed to threats, even to violence. These elections will decide you future.
5. If you see something wrong, don’t be afraid to speak up. Approach the law inforcement agencies, even if you don’t believe they will take resolute action. That is their duty.”