Հովսեփյանն ու Միլսը կարեւորել են խաղաղ հանգուցալուծումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը եւ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը քննարկել են զինված խմբի կողմից ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքի գրավմանը եւ դրան հաջորդած իրադարձություններին վերաբերող հարցեր:
Հուլիսի 21-ին կայացած հանդիպմանը կողմերը կարեւորել են իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը, հաղորդում են Քննչական կոմիտեից:
Աղվան Հովսեփյանը բարձր է գնահատել կոմիտեի մի շարք նախաձեռնություններին ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ցուցաբերված տեխնիկական աջակցությունը, որի արդյունքում կոմիտեի աշխատանքի արդյունավետությունը, կազմաիրավական ընթացակարգերը որակական նոր հարթություն են տեղափոխվել։ Մասնավորապես, քննչական բոլոր ստորաբաժանումներում ներդրվել է քրեական գործերի թվայնացումը, մշակվել եւ գործարկվել է արխիվի էլեկտրոնային հաշվառման համակարգը, իսկ առաջիկայում կփորձարկվի նաեւ էլեկտրոնային նախաքննության ծրագիրը։
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նոր հնարավորությունների կիրառումը քննչական աշխատանքում էապես նպաստում է քննության արդյունավետության բարձրացմանը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը։ Հետեւողական քայլեր ենք ձեռնարկում՝ ապահովելու քննիչների հասանելիությունը երկրում առկա տեղեկատվական հիմնական շտեմարաններին, ինչն էապես կնպաստի  նախաքննության ժամկետների անհարկի ձգձգումների կրճատմանը, ողջամիտ ժամկետների պահպանմանը»,- նշել է Աղվան Հովսեփյանը։

Hovsepyan and Mills urge for peaceful resolution of the Yerevan standoff
Yerevan /Mediamax/. Chairman of Armenian Investigative Committee Aghvan Hovsepyan and US Ambassador to Armenia Richard Mills discussed issues related to the armed group’s attack on the Police Station in Yerevan and the events that followed.
According to the Investigative Committee, the parties attached importance to peaceful resolution of the situation at the meeting on July 21.
Aghvan Hovsepyan highly appreciated the technical assistance that US Embassy provided to the committee in several initiatives, which took the committee’s efficiency and quality of organization procedures to a new level. In particular, all investigative departments were provided with digitalization of criminal cases and development and installment of electronic filing system in the archive, and an electronic system of preliminary investigation will be tested in the departments in future.
“Use of new possibilities of IT in investigation essentially facilitates improvement in investigation efficiency and reduction of corruption risks. We take consecutive measures to ensure access to main technical databses for investigators, which will essentially help reduce duration of preliminary investigation and establish reasonable terms,” noticed Aghvan Hovsepyan.