Հովսեփյանն ու Միլսը կարեւորել են խաղաղ հանգուցալուծումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը եւ ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը քննարկել են զինված խմբի կողմից ոստիկանության ՊՊԾ գնդի տարածքի գրավմանը եւ դրան հաջորդած իրադարձություններին վերաբերող հարցեր:
Հուլիսի 21-ին կայացած հանդիպմանը կողմերը կարեւորել են իրադրության խաղաղ հանգուցալուծումը, հաղորդում են Քննչական կոմիտեից:
Աղվան Հովսեփյանը բարձր է գնահատել կոմիտեի մի շարք նախաձեռնություններին ԱՄՆ դեսպանատան կողմից ցուցաբերված տեխնիկական աջակցությունը, որի արդյունքում կոմիտեի աշխատանքի արդյունավետությունը, կազմաիրավական ընթացակարգերը որակական նոր հարթություն են տեղափոխվել։ Մասնավորապես, քննչական բոլոր ստորաբաժանումներում ներդրվել է քրեական գործերի թվայնացումը, մշակվել եւ գործարկվել է արխիվի էլեկտրոնային հաշվառման համակարգը, իսկ առաջիկայում կփորձարկվի նաեւ էլեկտրոնային նախաքննության ծրագիրը։
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նոր հնարավորությունների կիրառումը քննչական աշխատանքում էապես նպաստում է քննության արդյունավետության բարձրացմանը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը։ Հետեւողական քայլեր ենք ձեռնարկում՝ ապահովելու քննիչների հասանելիությունը երկրում առկա տեղեկատվական հիմնական շտեմարաններին, ինչն էապես կնպաստի  նախաքննության ժամկետների անհարկի ձգձգումների կրճատմանը, ողջամիտ ժամկետների պահպանմանը»,- նշել է Աղվան Հովսեփյանը։

Овсепян и Миллс отметили важность мирной развязки
Ереван /Медиамакс/. Глава Следственного комитета Армении Агван Овсепян и посол США Ричард Миллс обсудили вопросы, касающиеся захвата полка Патрульно-постовой службы (ППС) полиции Армении и последовавших за этим событий.
На встрече, состоявшейся 21 июля, стороны отметили важность мирного разрешения ситуации, сообщает Следственный комитет.
Агван Овсепян высоко оценил техническую поддержку, которую посольство США оказывает ряду инициатив комитета, в результате чего эффективность работы и осуществление процедур вышли на качественно новый уровень. В частности, во всех следственных подразделениях введена цифровизация уголовных дел, разработана и запущена система электронного учета архива, будет тестироваться программа электронного предварительного следствия.
«Применение новых возможностей IT в следственной работе значительно способствует повышению эффективности следствия и снижению коррупционных рисков. Мы принимаем последовательные меры по обеспечению доступа следователей к основным базам данных в стране, что будет способствовать сокращению неоправданно растянутых сроков предварительного следствия», - отметил Агван Овсепян.