Գագիկ Ծառուկյանը հեռանում է ակտիվ քաղաքականությունից
Երեւան: Մեդիամաքս: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանն այսօր հայտարարել է, որ հեռանում է ակտիվ քաղաքականությունից եւ վայր է դնում կուսակցության նախագահի ու խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները:
Այս մասին նա հայտարարել է ԲՀԿ արտահերթ համագումարում:
Միաժամանակ՝ Գագիկ Ծառուկյանը ԲՀԿ նոր ղեկավարի պաշտոնում առաջադրել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի թեկնածությունը:
Ներկայացնում ենք Գագիկ Ծառուկյանի ելույթի ամենակարեւոր հատվածները.
«Այսօր եկել է այն պահը, երբ ես որոշում եմ կայացրել այլեւս չզբաղվել ակտիվ քաղաքականությամբ, վայր դնել կուսակցության նախագահի եւ խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները: Սա չի եղել հեշտ որոշում, սա երկար մտորումների արդյունք է: Սա իմ անձնական որոշումն է, եւ ես ակնկալում եմ, որ դուք ըմբռնումով կմոտենաք:
Ես հեռանում եմ ակտիվ քաղաքականությունից: Ես այլեւս կուսակցության նախագահ չեմ: Բայց ես շարունակելու եմ օգտակար լինել իմ երկրին եւ իմ ժողովրդին: Դա կարվի այլ ոլորտներում, այլ բնագավառներում: Ես կշարունակեմ կառուցել իմ երկրում եկեղեցիներ, դպրոցներ, մարզասրահներ, օգնել մշակույթի եւ գիտության մարդկանց: Բայց ես դա կանեմ որպես հայ, որպես Հայաստանի քաղաքացի, որպես Գագիկ Ծառուկյան:
Իմ խնդրանքն է ձեզ՝ ինձ այլեւս քաղաքական հարցերով չդիմել, ես չեմ խառնվելու ձեր որեւէ որոշմանը: Ես որեւէ կապ այլեւս չունեմ ԲՀԿ-ի հետ: Դուք քիչ հետո կընտրեք նոր նախագահ, նոր ղեկավար մարմիններ, եւ կուսակցության ճակատագիրն այսուհետ ձեր ձեռքերում է: Սա իմ վերջնական որոշումն է»:

Гагик Царукян уходит из активной политики - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян заявил сегодня о своем уходе из активной политики и сложении с себя обязанностей председателя партии и руководителя парламентской фракции.
Об этом он заявил на внеочередном съезде ППА.
В то же время Гагик Царукян в качестве нового руководителя ППА предложил кандидатуру секретаря фракции ППА Наиры Зограбян.
Представляем важнейшие отрывки из выступления Гагика Царукяна:
«Сегодня настал момент, когда я решил больше не заниматься активной политикой и сложить с себя обязанности председателя партии и руководителя фракции. Это было непростое решение, принятое в результате долгих размышлений. Это мое личное решение, и я надеюсь, что вы с пониманием отнесетесь к нему.
Я ухожу из активной политики. Я больше не являюсь председателем партии. Но я продолжу приносить пользу своей стране и своему народу. Это будет происходить в других сферах, в других направлениях. Я продолжу строить в своей стране церкви, школы, спортзалы, помогать людям искусства и науки. Но я буду делать это как армянин, как гражданин Армении, как Гагик Царукян.
Моя просьба к вам – больше не обращайтесь ко мне с политическими вопросами, я не будут вмешиваться в ваши решения. Я больше не имею никакого отношения к ППА. Чуть позже вы выберете нового председателя, новый руководящий орган: судьба партии отныне в ваших руках. Это мое окончательное решение».