«Տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար թանկ են վճարելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ, Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի եւ հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձին նվիրված նիստին, որտեղ անդրադարձել է սահմանային լարվածությանն ու կորուստներին:
«Կարծում եմ, որեւէ մեկը չի կասկածում, որ տղերքից յուրաքանչյուրի կյանքի համար ադրբեջանցիները թանկ են վճարելու. նրանք թանկ են վճարել, այսօր թանկ են վճարում եւ ապագայում այդպես էլ լինելու է»,-ասել է Սերժ Սրագսյանը եւ նկատել,- «Ադրբեջանի իշխանությունը չի թաքցնում, որ քաղաքական ու ռազմական միջոցների համադրմամբ ձգտում է մշտական լարվածություն ստեղծել մեր շուրջ: Դա պարզ շանտաժի քաղաքականություն է, որի հիմնական հասցեատերը ոչ այնքան մենք ենք, որքան միջազգային հանրությունը: «Ամեն ինչ միայն ինձ» անհեթեթ գործելաոճով կատարյալ ձախողման հասնելով բանակցային գործընթացում` պաշտոնական Բաքուն փորձում է բոլորին ցույց տալ, թե ինչեր կարող է անել, եթե չբավարարվեն իր բոլոր քմահաճույքները, առանց հասկանալու, առանց լրջորեն վերլուծելու, թե ինչպիսի սարսափելի հետեւանքներ կարող է ունենալ այդ ամենը հենց իր համար»:
ՀՀ նախագահն իր խոսքում նշել  է, որ «մենք պատերազմ հրահրելու որեւէ պատճառ չունենք: Մենք ինքներս միջադեպեր չենք հրահրում: Դուք դրա մասին շատ լավ գիտեք: Եվ մենք երբեք նախահարձակ չենք լինում: Դա մեզ պետք չի բնավ: Սակայն մեր հանդեպ ձեռնարկված ցանկացած միջադեպի հետեւել եւ հետեւելու է հատուցման գործողություն: Մինչեւ վերջերս մեր ձեռնարկած պատասխան գործողություններն եղել են սիմետրիկ իրենց ձեւով եւ ասիմետրիկ՝ ավելի մեծ կորուստներ հասցնելու առումով»:
«Այսուհետ կարող են տեղի ունենալ նաեւ ձեւով ասիմետրիկ հատուցման գործողություններ: Տաք գլուխները բազմաթիվ անակնկալների պիտի սպասեն: Ավելին, մեր սահմաններին եւ շփման գծի երկայնքով ավելի մեծ եւ սպառնալից կուտակումների պարագայում մենք մեզ վերապահում ենք կանխարգելիչ հարվածներ հասցնելու իրավունքը: Թող ոչ ոք չմտածի, որ մենք ձեռքներս ծալած սպասելու ենք, թե երբ է արհավիրքը մտնելու մեր տուն: Մեզ համար արհավիրք պատրաստողի հանդեպ մենք պարտավոր ենք լինել անողոք: Կրկնում եմ, դիմացինի արկածախնդրությունը կստիպի մեզ գնալ անդառնալի վնասների հասցման ճանապարհով»,- ասել է նախագահը:
«Մենք մնում ենք այն համոզման, որ ճիշտը պայմանավորվելն է, որ ճիշտը բանակցությունները շարունակելն է եւ հայտնի սկզբունքների ներքո պայմանավորվածություններ ձեռք բերելն է, իսկ դա հնարավոր է միայն զինադադարի պահպանման եւ վստահության կամուրջներ կառուցելու պարագայում: Կամուրջներ այրելով ոչ ոք լավ բանի չի հասել եւ չի հասնելու:
Ես մեկ անգամ եւս ի լուր բոլորի հայտարարում եմ. մենք պատրաստ ենք եւ լավին, եւ վատին: Իմ սեղանին առկա են հնարավոր բոլոր տարբերակները: Սթափ գործընկերոջ հետ կարող ենք եւ պարտավոր ենք խաղաղություն բանակցել: Ոչ սթափ հակառակորդին պարտավոր ենք եւ անպայման խաղաղություն ենք պարտադրելու»,-եզրափակել է ՀՀ նախագահը:

“Azerbaijanis will pay a high price for the blood of each of our soldiers” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia, Supreme Commander-in-Chief of the Armenian Armed Forces Serzh Sargsyan attended the meeting dedicated to the Board adjunct to the Armenian Defense Minister and the 23rd anniversary of the Armenian Army, during which he touched upon the tension and losses on the border.
“I believe nobody doubts that the Azerbaijanis will pay a high price for the blood of each of our soldiers – they have paid, are paying and will pay a high price in the future as well”, said Serzh Sargsyan noting: ''It’s no secret that by juxtaposing the political and military resources, Azerbaijani authorities attempt to create constant tension around us. It’s a policy of simple blackmail which is not addressed to us but rather to the international community. Adhering to “Everything Only for Me” absurd modus operandi and thus failing in the negotiation process, official Baku is trying to let everyone know what it can do if its whims are not satisfied, without understanding and without serious analysis of the horrible implications it might bear for it, first of all”.
In his speech, the Armenian President stated that “we have no reason to abet war. We ourselves do not provoke incidents and you are well aware of it. And we do not initiate any attack. We don’t need it at all. However, you have paid and will pay for any action launched against us. The retaliatory actions we have launched until recently were symmetric in their type and asymmetric in inflicting heavier casualties”.
“From now on, measures of asymmetric retribution in their type might also be taken. The hotheads should expect various surprises. Moreover, in case of greater and more threatening accumulations on the border and along the contact line we reserve the right to deliver preventive blows. Let nobody think we will sit idle waiting for the calamity to hit our houses. We ought to be ferocious towards those preparing that calamity against us. I would like to state once again that the daring conduct of anybody towards us will force us to proceed along the path of irreparable damages”, said the President.
“We remain convinced that coming to terms is the right way, including continuation of negotiations and reaching agreements within the known principles, but it’s possible only if the ceasefire is not violated and bridges of trust are built. Nobody has achieved anything good by burning bridges and nobody will.
Once again, I am telling everyone that we are ready for both the good and the bad. I have all possible options on my table. We can and we ought to hold peace negotiations with a sober partner. But we ought to and we will by all means impose peace on a non-sober rival”, said the President.