Մոսկվայի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Հումանիտար գիտությունների ֆակուլտետի Դասական Արեւելքի եւ հնագիտության ինստիտուտի դոցենտ Մաքսիմ Ալոնցեւը իր Pax Iranica թելեգրամյան ալիքում անդրադարձել է մի քանի թյուրըմբռնումներին, որոնք տարածվել են ԶԼՄ-ներում՝ Իրանին ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի հարվածների մեկնարկից հետո:
Սխալ առաջին. Իրանում ընտրվել է նոր «գերագույն այաթոլա»
«Գերագույն այաթոլա» պաշտոն գոյություն չունի: Գոյություն ունի Գերագույն առաջնորդի (կամ Ռահբարի) պաշտոն, որին հաճախ անվանում են նաեւ հոգեւոր առաջնորդ:
Սխալ երկրորդ. Ալիռեզա Արաքին նշանակվել է Ռահբարի «պաշտոնակատար»
Իրանի սահմանադրությամբ նման պաշտոն նախատեսված չէ: Ալիռեզա Արաքին Ժամանակավոր կառավարող խորհրդում Սահմանադրության պահապանների խորհրդի ներկայացուցիչն է: Խորհրդի կազմում են նաեւ նախագահ Փեզեշքիանը եւ դատական իշխանության ղեկավար Էժեին:
Ալիռեզա Արաքին 2022 թվականին հանդիպում է Հոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին Լուսանկարը` REUTERS
Մեծ ցանկության դեպքում այս երեքին էլ կարելի է «պաշտոնակատար» անվանել, սակայն Ժամանակավոր խորհրդի գործառույթները, Ռահբարի լիազորությունների հետ համեմատ, զգալիորեն կրճատված են:
Սխալ երրորդ. ԱՄՆ-ին եւ Իսրայելին ջիհադ է հայտարարվել
Ջիհադ չի հայտարարվել: Այստեղ միախառնվել է երկու փաստ հեղինակավոր այաթոլա Նասեր Մաքարեմ Շիրազիի ցավակցական ուղերձից: Նա հայտարարել է, որ Ալի Խամենեիի սպանության համար «վրեժխնդրությունը» «աշխարհի բոլոր մուսուլմանների կրոնական պարտքն է»:
Նասեր Մաքարեմ Շիրազին
Ջիհադն այդ ուղերձում իրոք հիշատակվում է՝ ընդամենը մեկ անգամ, եւ այն էլ՝ ոչ հանուն հավատի մղվող պատերազմի իմաստով: Մուսուլմանական տերմինաբանության մեջ «ջիհադ» եզրույթի կիրառությունը շատ ավելի բազմազան է: Առավել հաճախ «ջիհադ» ասելով հասկանում են ոչ թե զինված պայքար, այլ, ընդհակառակը, հավատացյալի արարչագործ ջանքը՝ Աստծուն մերձենալու ճանապարհին:
Իրանական պաշտոնական հռետորաբանության մեջ բառի նման կիրառությունը հազվադեպ չէ: Օրինակ՝ գոյություն ունի «արարչագործ ջիհադի» հայեցակարգը. այդպես էին անվանում երկրի վերականգնումը իրանա-իրաքյան պատերազմից հետո:
Սակայն այս դեպքում դա այնքան էլ էական չէ: Մենք գործ ունենք ցավակցական տեքստի, այլ ոչ թե ֆեթվայի հետ: Այսինքն՝ դա հեղինակավոր հոգեւորականի անհատական հայտարարություն է, որը հրահանգչական կարգավիճակ չունի:

Насер Макарем Ширази
Доцент Института классического Востока и античности факультета гуманитарных наук Высшей школы экономики Максим Алонцев в своем телеграм-канале Pax Iranica написал о трех заблуждениях, распространившихся в СМИ после начала ударов США и Израиля по Ирану.
Заблуждение первое: избран новый «верховный аятолла»
Должности «верховного аятоллы» не существует. Есть пост верховного лидера (или рахбара), которого часто называют духовным лидером.
Заблуждение второе: «Алиреза Арафи назначен «и.о. рахбара»
Такой должности в иранской конституции не существует. Он является законоведом - представителем Совета стражей во Временном управляющем совете, в который также входят президент Пезешкиан и глава судебной власти Эжеи.
Алиреза Арафи на встрече с Папой Франциском в 2022 году Алиреза Арафи на встрече с Папой Франциском в 2022 году
«И.о.» можно назвать всех троих, хотя функционал временного совета по сравнению с полномочиями рахбара довольно сильно сокращен.
Заблуждение третье: «США и Израилю объявлен джихад»
Никто никому джихад не объявлял. Тут смешались два факта из текста соболезнований авторитетного аятоллы Насера Макарем Ширази. Он заявил, что «месть» за убийство Али Хаменеи – это «религиозная обязанность всех мусульман мира».
Джихад в этом обращении действительно упоминается – единожды, и не в значении войны за веру. Вопреки распространенному суждению употребление термина «джихад» в мусульманском техническом лексиконе гораздо более разнообразно. И значительно чаще под «джихадом» понимают не вооруженную борьбу, а, наоборот, созидательное старание верующего на пути к Богу.
Насер Макарем Ширази Насер Макарем Ширази
В иранской официальной риторике такое словоупотребление – не редкость. Есть, например, концепция «созидательного джихада» – так называли восстановление страны, особенно после Ирано-иракской войны.
Но и это в данном случае не очень важно. Мы имеем дело с текстом соболезнований, а не фетвой. То есть, это высказывание авторитетного духовного лица, не имеющее никакого директивного статуса и прямого обязательства следовать этим суждениям нет.