Լուսանկարը` Կրեմլի մամուլի ծառայություն
2023 թվականի մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը: Նիստին առաջին անգամ հյուրի կարգավիճակով մասնակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը՝ ընդլայնված կազմով, որին, ինչպես ասել է ՌԴ նախագահը, նախորդել է երկու ղեկավարների առանձին հանդիպումը:
Կրեմլում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Կրեմլում կայացել է Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի հանդիպումը՝ նախ երեքով, ապա՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
2. Ի՞նչ են պայմանավորվել եռակողմ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպման այն հատվածում, որը լուսաբանվել է, ՌԴ նախագահն ասել է, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող չկարգավորված հարցերը
«զուտ տեխնիկական բնույթ են կրում»։
«Հարցը տերմինաբանությունն է: Իհարկե, եզրույթների ետեւում պետք է լինի այն իրողությունների եւ իրադարձությունների ճշգրիտ պատկերացումը, որոնք կհետեւեն համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրմանը։ Մեր երեքի կարծիքով՝ դրանք հաղթահարելի խոչընդոտներ են», - ասել է Պուտինը:
Նա ասել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ երեք երկրների փոխվարչապետները մեկ շաբաթից կհանդիպեն եւ «օրակարգից կմաքրեն առկա հարցերը»:
3. Ի՞նչ բանավեճ է ծավալվել միջանցքի մասին:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, որին հյուրի կարգավիճակով մասնակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, վերջինս
իր ելույթում օգտագործել է «Զանգեզուրի միջանցք» բառակապակցությունը:
Արձագանքելով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթում օգտագործեց արտահայտություն, որը վերջին տարիներին օգտագործվում է որպես վերնագիր Հայաստանին տարածքային պահանջներ առաջադրելու համար»։
Ալիեւն էլ արձագանքել է, որ իր երկիրը Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջներ չունի եւ նման բան ասելու համար «պետք է բուռն երեւակայություն ունենալ»: Իսկ միջանցքը, նրա խոսքով, «միջազգային եզրույթ է»:
Անդրադառնալով Ալիեւի խոսքին, թե «Զանգեզուրի միջանցքին» աջակցում է նաեւ Ռուսաստանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շատ հետաքրքիր է իմանալ, որ ձեր նշած նախագծին աջակցում է Ռուսաստանը։ Անկեղծ ասած, առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին։ Ես գիտեմ, որ Ռուսաստանն աջակցում է մեր տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների բացմանը»։
Վլադիմիր Պուտինը «միջանցքի» թեմային անուղղակի անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ ավելի ուշ կայացած հանդիպմանը՝ ասելով.
«Ադրբեջանական կողմը նույնպես հաստատում է, որ նրանք առանց որեւէ բացառման ճանաչում են Հայաստանի ամբողջական ինքնիշխանությունն այս տարածքի նկատմամբ, եւ այս ամենի ինչ-որ կրկնակի, եռակի մեկնաբանությունները, կապված տրանսպորտային հաղորդակցության հնարավոր ապաշրջափակման հետ, ոչ մի հիմք չունեն»:
4. Ի՞նչ է խոսվել Լաչինի միջանցքի մասին:
Արձագանքելով Ալիեւի ելույթին, Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ կա «միջանցք» բառի միայն մեկ կիրառություն:
«Դա Լաչինի միջանցքն է, որը եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության ներքո եւ կապ ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ: Բայց, ցավոք, ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով փակել է այս միջանցքը»:
Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցը բարձրացրել է նաեւ Վլադիմիր Պուտինի հետ առանձին հանդիպմանը՝ ասելով.
«Տարածաշրջանային իմաստով մենք բավական լարված իրավիճակ ունենք Լեռնային Ղարաբաղում՝ Լաչինի միջանցքում։ Ցավոք, ի հեճուկս 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, Ադրբեջանն ապօրինի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի պատճառով Լեռնային Ղարաբաղը հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ։ Դուք գիտեք, որ դադարեցվել է նաեւ բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ արգելափակվել է Ադրբեջանի կողմից, ինչը սրում է հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Լեռնային Ղարաբաղ սննդամթերքի եւ ապրանքների մատակարարումները բարդացել են։ Իհարկե, ռուս խաղաղապահներն աջակցում են այս հարցում, բայց, ցավոք, ինչպես ասացի, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը տեղի ունեցավ ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ»։
Պուտինն այսպես է արձագանքել է Փաշինյանի խոսքերին.
«Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը մեր եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ, Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ։ Մենք երբեք չենք փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցում։ Եվ Դուք գիտեք, որ թե՛ մեր հայ ընկերների, թե՛ Ադրբեջանի հետ քննարկումներում մենք միշտ հավատարիմ ենք եղել եւ հիմա էլ հավատարիմ ենք հենց այս դիրքորոշմանը։ Ամեն ինչ պետք է լինի մեր այս եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին համապատասխան։ Մեր դիրքորոշումն այստեղ չի փոխվել»։
5. Որտե՞ղ վրիպեց Պուտինը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, ասել է.
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի նախագահին նրա համար, որ որոշեց միանալ ԵԱՏՄ շրջանակներում մեր այսօրվա աշխատանքներին՝ ինչպես արդեն նշվեց, ֆորմալ առումով՝ հյուրի կարգավիճակում: Բայց Իլհամ Հեյդարովիչը իրավացի է, սա շատ պայմանական ձեւակերպում է, քանի որ Ադրբեջանի եւ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների հարաբերությունները լուրջ եւ խորքային մակարդակի վրա են»։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի եւ ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի միջեւ որեւէ հարաբերություններ չկան:
6. Ինչպե՞ս հիշեցին Հեյդար Ալիեւին:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը Վլադիմիր Պուտինը խոսել է Հեյդար Ալիեւի մասին, ում 100-ամյակը լրացավ 2023թ. մայիսին.
«Այս տարի նշվում է Հեյդար Ալիեւիչ Ալիեւի 100-ամյակը։ Դուք գիտեք մեր վերաբերմունքը Խորհրդային Միության եւ անկախ Ադրբեջանի այս քաղաքական գործչի նկատմամբ։ Նա բացառիկ քաղաքական գործիչ է, միավորող գործիչ մեր երկրների պատմության մեջ։ Հայտնի է, որ այս տարեդարձը մենք արժանապատվորեն նշել ենք Ռուսաստանում։ Ցուցահանդեսներ են անցկացվել Պետդումայում եւ Դաշնության խորհրդում, հեռուստատեսությամբ ցուցադրվել են վավերագրական ֆիլմեր։ Շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության մարզերում. Կազանում, Աստրախանում, Դաղստանում, ԲԱՄ-ում, որտեղ հիշում են նաեւ Հեյդար Ալիեւիչին։ Այն Խորհրդային Միության նշանավոր շինհրապարակ էր, այն կապված է Ալիեւի անվան հետ»։
7. Ի՞նչ հույս հայտնեց Իլհամ Ալիեւը:
Պուտինի հետ հանդիպմանը Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Կարծում եմ, Հայաստանի ղեկավարության վերջին հայտարարություններից հետո, որոնցով Ղարաբաղը ճանաչվել է որպես Ադրբեջանի մաս եւ ճանաչվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ տարածքի կոնկրետ թվեր նշելով, խաղաղության պայմանագրի այլ կետերի համաձայնեցումը շատ ավելի հեշտ կլինի, քանի որ դա այն հիմնական գործոնն էր, որի շուրջ մենք չէինք կարողանում համաձայնության գալ»։

Фото: пресс-служба Кремля
25 мая 2023 года в Москве состоялось заседание Высшего Евразийского экономического совета. Президент Азербайджана Ильхам Алиев впервые принял участие в заседании - в качестве гостя.
В Кремле состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Российской Федерации Владимира Путина в расширенном составе, которой, по словам президента России, предшествовала встреча двух лидеров с глазу на глаз.
В Кремле состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и президента России Владимира Путина в расширенном составе.
В Кремле состоялась трехсторонняя встреча Путина, Пашиняна и Алиева, сначала - с глазу на глаз, затем - с участием делегаций.
2. Что было согласовано на трехсторонней встрече?
В «открытой» части встречи президент России сказал, что нерешенные вопросы, связанные с разблокировкой коммуникаций, «носят чисто технический характер».
«Вопрос в терминологии. Конечно, за этими терминами должно стоять точное понимание реалий и событий, которые последуют за подписанием соответствующих документов. Но на мой и на наш взгляд, – имею в виду всех нас троих, - это преодолимые препятствия», - сказал Путин.
Он сообщил, что достигнута договорились о том, что через неделю встретятся вице-премьеры трех стран и «снимут не зачищенные пока вопросы».
3. Какая дискуссия развернулась о «коридоре»?
На заседании Евразийского экономического совета, в котором президент Азербайджана принимал участие в качестве гостя, Ильхам Алиев использовал в своем выступлении словосочетание «Зангезурский коридор».
В ответ Никол Пашинян сказал: «В своем выступлении президент Азербайджана употребил выражение, которое в последние годы использовалось для предъявления территориальных претензий к Армении».
Алиев ответил, что его страна не имеет территориальных претензий к Армении и чтобы представить такое, «нужно иметь богатое воображение». А коридор, по его словам, «это международный термин».
Коснувшись заявления Алиева о том, что Россия также поддерживает «Зангезурский коридор», Никол Пашинян отметил:
«Очень интересно узнать, что Россия поддерживает упомянутый вами проект. Честно говоря, я впервые об этом слышу. Я знаю, что Россия поддерживает открытие всех транспортных и экономических коммуникаций в нашем регионе».
Владимир Путин косвенно коснулся темы «коридора» на более поздней встрече с Николом Пашиняном, отметив:
«Азербайджанская сторона подтверждает, что никаких изменений на этот счёт у Азербайджана нет, они без всяких вариантов признают полный суверенитет Армении над этой территорией, и какая-то двойная, тройная трактовка всего, что связано с возможной разблокировкой транспортного сообщения, она не имеет под собой никаких оснований».
4. Что было сказано о Лачинском коридоре?
Реагируя на выступление Алиева, Никол Пашинян также сказал, что в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года слово «коридор» используется только один раз.
«Это именно Лачинский коридор, который, согласно трехстороннему заявлению, должен находиться под контролем Российской Федерации и обеспечивать связь между Нагорным Карабахом и Арменией. Но, к сожалению, в присутствии российских миротворцев Азербайджан незаконно закрыл этот коридор».
Никол Пашинян также поднял этот вопрос на отдельной встрече с Владимиром Путиным, заявив:
«В региональном смысле у нас есть довольно-таки напряжённая ситуация в Нагорном Карабахе, в Лачинском коридоре. К сожалению, вопреки трёхстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, Азербайджан незаконно заблокировал Лачинский коридор, из-за чего Нагорный Карабах оказался в ситуации гуманитарного кризиса. Поставки продовольствия и продуктов в Нагорный Карабах осложнены. Конечно, в этом [вопросе] поддерживают российские миротворцы, но, к сожалению, как я уже сказал, блокирование Лачинского коридора произошло в присутствии российских миротворцев».
Путин так ответил на слова Пашиняна:
«Вы знаете нашу позицию по поводу нашего трёхстороннего заявления - в отношении Лачинского коридора. Мы никогда не меняли своей позиции на этот счёт. И Вы знаете, что в дискуссии и с нашими армянскими друзьями, и с Азербайджаном мы всегда придерживались и сейчас придерживаемся именно этой позиции. Всё должно быть в соответствии с духом и буквой этого нашего трёхстороннего заявления. Наша позиция здесь не менялась».
5. В чем оговорился Путин?
Владимир Путин на встрече с Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в частности, сказал:
«Прежде всего хочу ещё раз всех вас поприветствовать и поблагодарить президента Азербайджана за то, что он принял решение присоединиться к нашей сегодняшней работе в рамках Евразэс – как уже было сказано, формально в статусе гостя, но, действительно, Ильхам Гейдарович прав, это очень условное название, потому что уровень и характер отношений между Азербайджаном и всеми странами – участницами Евразэс носит серьёзный, глубокий характер».
Как известно, между Азербайджаном и членом ЕАЭС Арменией нет никаких отношений.
6. Как вспоминали Гейдара Алиева?
На встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Владимир Путин сказал:
«В этом году празднуется 100-летие Гейдара Алиевича Алиева. Вы знаете наше отношение к этому политическому деятелю и Советского Союза, и независимого Азербайджана. Это выдающийся политический деятель, объединительная фигура в истории наших стран. И тоже хорошо известно – мы отмечали в России этот юбилей достойно. Прошли выставки и в Государственной Думе, и в Совете Федерации, показ документальных фильмов на телевидении. Много мероприятий состоялось и в регионах Российской Федерации, это была не только столица: в Казани, Астрахани, Дагестане, на БАМе, где тоже помнят Гейдара Алиевича, в том числе торжественное отправление поезда Москва – Тында и мероприятия на станции Ангоя, где вокзалу присвоено имя Алиева, курировавшего в качестве первого замглавы Совмина СССР сооружение БАМа. Это выдающаяся стройка всего Советского Союза, она связана с именем Алиева».
7. Какую надежду выразил Ильхам Алиев?
Ильхам Алиев на встрече с Путиным, в частности, сказал:
«Думаю, что после недавних заявлений армянского руководства о признании Карабаха как части Азербайджана, а также признании территориальной целостности Азербайджана с указанием конкретных цифр площади Азербайджанской Республики, вопрос согласования других пунктов мирного договора будет идти намного легче, потому что это был главный фактор, по которому мы не могли прийти к соглашению».