Լուսանկարը` Կրեմլի մամուլի ծառայություն
2023 թվականի մայիսի 25-ին Մոսկվայում կայացել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստը: Նիստին առաջին անգամ հյուրի կարգավիճակով մասնակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը:
Կրեմլում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը՝ ընդլայնված կազմով, որին, ինչպես ասել է ՌԴ նախագահը, նախորդել է երկու ղեկավարների առանձին հանդիպումը:
Կրեմլում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Կրեմլում կայացել է Պուտինի, Փաշինյանի եւ Ալիեւի հանդիպումը՝ նախ երեքով, ապա՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
2. Ի՞նչ են պայմանավորվել եռակողմ հանդիպման ընթացքում:
Հանդիպման այն հատվածում, որը լուսաբանվել է, ՌԴ նախագահն ասել է, որ հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը վերաբերող չկարգավորված հարցերը
«զուտ տեխնիկական բնույթ են կրում»։
«Հարցը տերմինաբանությունն է: Իհարկե, եզրույթների ետեւում պետք է լինի այն իրողությունների եւ իրադարձությունների ճշգրիտ պատկերացումը, որոնք կհետեւեն համապատասխան փաստաթղթերի ստորագրմանը։ Մեր երեքի կարծիքով՝ դրանք հաղթահարելի խոչընդոտներ են», - ասել է Պուտինը:
Նա ասել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ երեք երկրների փոխվարչապետները մեկ շաբաթից կհանդիպեն եւ «օրակարգից կմաքրեն առկա հարցերը»:
3. Ի՞նչ բանավեճ է ծավալվել միջանցքի մասին:
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում, որին հյուրի կարգավիճակով մասնակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը, վերջինս
իր ելույթում օգտագործել է «Զանգեզուրի միջանցք» բառակապակցությունը:
Արձագանքելով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է. «Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթում օգտագործեց արտահայտություն, որը վերջին տարիներին օգտագործվում է որպես վերնագիր Հայաստանին տարածքային պահանջներ առաջադրելու համար»։
Ալիեւն էլ արձագանքել է, որ իր երկիրը Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջներ չունի եւ նման բան ասելու համար «պետք է բուռն երեւակայություն ունենալ»: Իսկ միջանցքը, նրա խոսքով, «միջազգային եզրույթ է»:
Անդրադառնալով Ալիեւի խոսքին, թե «Զանգեզուրի միջանցքին» աջակցում է նաեւ Ռուսաստանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Շատ հետաքրքիր է իմանալ, որ ձեր նշած նախագծին աջակցում է Ռուսաստանը։ Անկեղծ ասած, առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին։ Ես գիտեմ, որ Ռուսաստանն աջակցում է մեր տարածաշրջանում բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական հաղորդակցությունների բացմանը»։
Վլադիմիր Պուտինը «միջանցքի» թեմային անուղղակի անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ ավելի ուշ կայացած հանդիպմանը՝ ասելով.
«Ադրբեջանական կողմը նույնպես հաստատում է, որ նրանք առանց որեւէ բացառման ճանաչում են Հայաստանի ամբողջական ինքնիշխանությունն այս տարածքի նկատմամբ, եւ այս ամենի ինչ-որ կրկնակի, եռակի մեկնաբանությունները, կապված տրանսպորտային հաղորդակցության հնարավոր ապաշրջափակման հետ, ոչ մի հիմք չունեն»:
4. Ի՞նչ է խոսվել Լաչինի միջանցքի մասին:
Արձագանքելով Ալիեւի ելույթին, Նիկոլ Փաշինյանը նաեւ ասել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ կա «միջանցք» բառի միայն մեկ կիրառություն:
«Դա Լաչինի միջանցքն է, որը եռակողմ հայտարարության համաձայն, պետք է գտնվի Ռուսաստանի Դաշնության վերահսկողության ներքո եւ կապ ապահովի Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ: Բայց, ցավոք, ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ Ադրբեջանն ապօրինի կերպով փակել է այս միջանցքը»:
Նիկոլ Փաշինյանն այս հարցը բարձրացրել է նաեւ Վլադիմիր Պուտինի հետ առանձին հանդիպմանը՝ ասելով.
«Տարածաշրջանային իմաստով մենք բավական լարված իրավիճակ ունենք Լեռնային Ղարաբաղում՝ Լաչինի միջանցքում։ Ցավոք, ի հեճուկս 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, Ադրբեջանն ապօրինի արգելափակել է Լաչինի միջանցքը, ինչի պատճառով Լեռնային Ղարաբաղը հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ։ Դուք գիտեք, որ դադարեցվել է նաեւ բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը Լեռնային Ղարաբաղ՝ արգելափակվել է Ադրբեջանի կողմից, ինչը սրում է հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Լեռնային Ղարաբաղ սննդամթերքի եւ ապրանքների մատակարարումները բարդացել են։ Իհարկե, ռուս խաղաղապահներն աջակցում են այս հարցում, բայց, ցավոք, ինչպես ասացի, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը տեղի ունեցավ ռուս խաղաղապահների ներկայությամբ»։
Պուտինն այսպես է արձագանքել է Փաշինյանի խոսքերին.
«Դուք գիտեք մեր դիրքորոշումը մեր եռակողմ հայտարարության վերաբերյալ, Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ։ Մենք երբեք չենք փոխել մեր դիրքորոշումն այս հարցում։ Եվ Դուք գիտեք, որ թե՛ մեր հայ ընկերների, թե՛ Ադրբեջանի հետ քննարկումներում մենք միշտ հավատարիմ ենք եղել եւ հիմա էլ հավատարիմ ենք հենց այս դիրքորոշմանը։ Ամեն ինչ պետք է լինի մեր այս եռակողմ հայտարարության ոգուն ու տառին համապատասխան։ Մեր դիրքորոշումն այստեղ չի փոխվել»։
5. Որտե՞ղ վրիպեց Պուտինը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը Վլադիմիր Պուտինը, մասնավորապես, ասել է.
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ադրբեջանի նախագահին նրա համար, որ որոշեց միանալ ԵԱՏՄ շրջանակներում մեր այսօրվա աշխատանքներին՝ ինչպես արդեն նշվեց, ֆորմալ առումով՝ հյուրի կարգավիճակում: Բայց Իլհամ Հեյդարովիչը իրավացի է, սա շատ պայմանական ձեւակերպում է, քանի որ Ադրբեջանի եւ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների հարաբերությունները լուրջ եւ խորքային մակարդակի վրա են»։
Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանի եւ ԵԱՏՄ անդամ Հայաստանի միջեւ որեւէ հարաբերություններ չկան:
6. Ինչպե՞ս հիշեցին Հեյդար Ալիեւին:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպմանը Վլադիմիր Պուտինը խոսել է Հեյդար Ալիեւի մասին, ում 100-ամյակը լրացավ 2023թ. մայիսին.
«Այս տարի նշվում է Հեյդար Ալիեւիչ Ալիեւի 100-ամյակը։ Դուք գիտեք մեր վերաբերմունքը Խորհրդային Միության եւ անկախ Ադրբեջանի այս քաղաքական գործչի նկատմամբ։ Նա բացառիկ քաղաքական գործիչ է, միավորող գործիչ մեր երկրների պատմության մեջ։ Հայտնի է, որ այս տարեդարձը մենք արժանապատվորեն նշել ենք Ռուսաստանում։ Ցուցահանդեսներ են անցկացվել Պետդումայում եւ Դաշնության խորհրդում, հեռուստատեսությամբ ցուցադրվել են վավերագրական ֆիլմեր։ Շատ իրադարձություններ են տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության մարզերում. Կազանում, Աստրախանում, Դաղստանում, ԲԱՄ-ում, որտեղ հիշում են նաեւ Հեյդար Ալիեւիչին։ Այն Խորհրդային Միության նշանավոր շինհրապարակ էր, այն կապված է Ալիեւի անվան հետ»։
7. Ի՞նչ հույս հայտնեց Իլհամ Ալիեւը:
Պուտինի հետ հանդիպմանը Իլհամ Ալիեւը, մասնավորապես, ասել է.
«Կարծում եմ, Հայաստանի ղեկավարության վերջին հայտարարություններից հետո, որոնցով Ղարաբաղը ճանաչվել է որպես Ադրբեջանի մաս եւ ճանաչվել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ տարածքի կոնկրետ թվեր նշելով, խաղաղության պայմանագրի այլ կետերի համաձայնեցումը շատ ավելի հեշտ կլինի, քանի որ դա այն հիմնական գործոնն էր, որի շուրջ մենք չէինք կարողանում համաձայնության գալ»։

1. What meetings took place in Moscow on May 25?
The meeting of the Supreme Eurasian Economic Council took place in Moscow on May 25. President of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the meeting for the first time as a guest.
The meeting between the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Russia Vladimir Putin took place in the Kremlin, in an extended format, which, as the Russian president said, was preceded by a separate meeting between the leaders of the two countries.
The meeting between the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of Russia Vladimir Putin took place in the Kremlin in an extended format.
A meeting between Putin, Pashinyan and Aliyev took place in the Kremlin, first face-to-face, then with the participation of delegations.
2. What was agreed on during the trilateral meeting?
In the “open” part of the meeting, the Russian president said that the unresolved issues related to the unblocking of communications “are of a purely technical nature.”
“It is about terminology. Of course, behind the terms there should be an accurate understanding of the realities and events that will follow the signing of the relevant documents. We three believe that these are surmountable obstacles,” Putin said.
Photo: Kremlin press office
He said that an agreement was reached on the meeting of the deputy prime ministers of the three countries in a week for them to “clean out the existing issues from the agenda.”
3. What debate about the corridor took place?
At the meeting of the Eurasian Economic Council attended by the President of Azerbaijan as a guest, the latter used the wording “Zangezur Corridor.”
In response, Nikol Pashinyan said: “In his speech, the president of Azerbaijan used an expression that has been used in recent years as a title for making territorial claims against Armenia.”
Aliyev in his turn said that his country has no territorial claims to Armenia and to say such a thing “one must have a vivid imagination.” And the corridor, he said, “is an international term.”
Referring to Aliyev’s statement that Russia also supports the idea of “Zangezur Corridor”, Nikol Pashinyan noted:
“It is very interesting to know that Russia supports the project you mentioned. To be honest, this is the first time I have heard about it. I know that Russia supports the opening of all transport and economic communications in our region.”
Vladimir Putin indirectly touched on the “corridor” issue at a later meeting with Nikol Pashinyan, noting:
“The Azerbaijani party has reaffirmed that they unconditionally recognize Armenia’s full sovereignty over that territory, and there are no grounds for a dual or triple interpretation of issues related to the potential unblocking of transport links.”
4. What was said about the Lachin Corridor?
In response to Aliyev’s words, Nikol Pashinyan also said that there is only one use of the word “corridor” in the trilateral statement of November 9, 2020.
“It is the Lachin Corridor, which, I repeat, according to the trilateral statement, should be under the control of the Russian Federation and provide a connection between Nagorno-Karabakh and Armenia. But, unfortunately, in the presence of Russian peacekeepers, Azerbaijan illegally closed this corridor.”
Nikol Pashinyan also raised this issue at a separate meeting with Vladimir Putin, saying:
“At the regional level, the situation is quite tense in Nagorno-Karabakh and the Lachin Corridor. Regrettably, contrary to the trilateral statement of November 9, 2020, Azerbaijan has illegally blocked the Lachin Corridor, which has led to a humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh. As you know, on top of everything else, natural gas and electricity supplies to Nagorno-Karabakh have been suspended, blocked by Azerbaijan, which is exacerbating the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh. There are also problems with food and other product deliveries. Of course, Russian peacekeepers are helping us in this area, but as I have said, regrettably, the blocking of the Lachin Corridor took place in the presence of Russian peacekeepers.”
Putin responded to Pashinyan’s words in the following way:
“You are aware of our position regarding the trilateral statement when it comes to the Lachin Corridor. We have never changed our stance on this issue. You also know that we have always acted on the basis of that stance in our discussions with our Armenian friends and Azerbaijan. Everything should be done in keeping with the letter and spirit of our trilateral statement. Our position regarding this has not changed.”
5. Where did Putin misspoke?
At the meeting with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Vladimir Putin said:
“First of all, I would like to thank the President of Azerbaijan for his decision to join our work today within the EAEU. As I have already said, formally he attended as a guest, but, indeed, Mr Aliyev is right, it is a very conventional title, because Azerbaijan and all EAEU member countries boast serious and profound relations.”
As is known, there are no relations between Azerbaijan and EAEU member Armenia.
6. How did they remember Heydar Aliyev?
During the meeting with the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Vladimir Putin spoke about Heydar Aliyev, whose 100th birthday anniversary was marked in May.
“This year marks the 100th birthday of the late Heydar Aliyev. You know our attitude towards this political leader both in the Soviet Union and in independent Azerbaijan. He was an outstanding politician and a uniting figure in the history of our countries. It is also well known – we celebrated his birthday in Russia in a worthy manner. We had dedicated exhibitions in both the State Duma and the Federation Council, and showed documentaries on television. Many events were held in the regions of the Russian Federation, not only in the capital, but also in Kazan, Astrakhan, Dagestan, on the Baikal-Amur Mainline (BAM), where Heydar Aliyev is highly respected and remembered, including the ceremonial trip of the Moscow-Tynda train and events at Angoya station, where the station building bears the name of Heydar Aliyev, who supervised the construction of the BAM as the First Deputy Chairman of the USSR Council of Ministers. This prominent project for the whole Soviet Union is associated with Aliyev’s name.”
7. What hope did Ilham Aliyev express?
At the meeting with Putin, Ilham Aliyev said:
“I think that after the Armenian leadership’s recent statements on the recognition of Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, as well as the recognition of the territorial integrity of Azerbaijan with specific figures for the area of the Republic of Azerbaijan, it will be much easier to agree on other points of the peace treaty, because that was the main factor on which we could not come to terms.”