50 տարի առաջ մարդը ոտք դրեց Լուսնի վրա
50 տարի առաջ՝ 1969 թվականի հուլիսի 21-ին ամերիկացի տիեզերագնացներ Նիլ Արմսթրոնգը եւ Բազ Օլդրինը դարձան պատմության մեջ առաջին մարդիկ, ովքեր ոտք դրեցին Լուսնի վրա:
Ինչպե՞ս դա եղավ
1969 թվականի հուլիսի 20-ին՝ կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժամը 21:17-ին, Eagle մոդուլը, որի մեջ էին Նիլ Արմսթրոնգը եւ Բազ Օլդրինը,  վայրէջք կատարեց Լուսնի վրա:
Վայրէջքից մի քանի ժամ անց՝ 1969 թվականի հուլիսի 21-ին, ժամը 03:56-ին, Նիլ Արմսթրոնգը դարձավ առաջին մարդը, ով ոտք դրեց Լուսնի մակերեսի վրա:
Ողջ աշխարհում մարդիկ հեռուստացույցով հետեւում էին Լուսնի վրա վայրէջքի հեռարձակմանը: Հեռուստադիտողների թիվն ավելի քան 500 միլիոն էր. միացված էր երկրագնդի հեռուստացույցների գրեթե կեսը:
Նիլ Արմսթրոնգի հայտնի դարձած արտահայտությունը՝ «Սա մի փոքր քայլ է մարդու համար, բայց հսկայական թռիչք մարդկության համար» կարելի էր լսել ռադիոեթերում:
Արմսթրոնգը եւ Օլդրինը տիեզերանավից դուրս մոտ երկուսուկես ժամ անցկացրին, իսկ, ընդհանուր առմամբ, նրանք Երկրի բնական արբանյակի վրա մնացին 21 ժամ եւ 36 րոպե:
Արդյո՞ք Լուսնի վրա վայրէջք կատարելն «Ապոլոն-11»-ի նպատակն էր
1961 թվականի մայիսին ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդին հայտարարել էր, որ մինչեւ տասնամյակի վերջ Միացյալ Նահանգները «առաջին մարդուն կուղարկեն Լուսին եւ նրան ողջ ու առողջ կվերադարձնեն Երկիր»: Մեկ տարի անց Քենեդին հանդես էր եկել  մեկ այլ հայտնի ելույթով՝ տեղեկացնելով «Ապոլոն» առաքելության մեկնարկի մասին:
«Ապոլոն-11» առաքելությունների շարքում էին անձնակազմի կողմից Լուսնի գիտական ուսումնասիրությունը, տեսախցիկի տեղադրումը, որը ազդանշան էր ուղարկելու Երկրի վրա:
Լուսանկարը` NASA
Տիեզերագնացներին նաեւ հանձնարարված էր լուսանկարել լուսնային մակերեւույթը, վերցնել լուսնային գրունտի նմուշները եւ տեղադրել ամերիկյան դրոշը Լուսնի վրա:
Ովքե՞ր էին Լուսնի վրա վայրէջք կատարող տիեզերագնացները
«Ապոլոն-11»-ի անձնակազմը բաղկացած էր երեք տիեզերագնացներից. հրամանատար Նիլ Արմսթրոնգը եւ Eagle մոդուլի օդաչու Բազ Օլդրինը վայրէջք էին կատարել Լուսնի մակերեւույթի վրա: Գլխավոր տիեզերանավի օդաչու Մայքլ Քոլինզը մնացել էր Լուսնի ուղեծրի վրա՝ Columbia տիեզերանավի մեջ:
Երեքից երկուսը կենդանի են՝ Բազ Օլդրինը (89 տարեկան) եւ Մայքլ Քոլինզը  (88 տարեկան): Նիլ Արմսթրոնգը մահացել է 2012 թվականին՝ 82 տարեկան հասակում:
Լուսանկարը` Neil Armstrong/AP/Press Association
Քանի՞ անգամ էին մարդիկ վայրէջք կատարել Լուսնի վրա
1969-1972 թվականների ընթացքում Լուսին է հասել «Ապոլոնի» վեց առաքելություն:
Լուսնի վրա ոտք է դրել ամերիկացի 12 տիեզերագնաց:
1972 թվականի «Ապոլոն-17» առաքելության անդամներ Յուջին Սերնանը եւ Հարիսոն Շմիդտը Լուսնի վրա եղած վերջին մարդիկ են:
Ե՞րբ է լինելու հաջորդ թռիչքը դեպի Լուսին
Վերջերս ԱՄՆ փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել էր, որ արդեն 2024 թվականին ամերիկացի տիեզերագնացները կրկին կթռչեն Լուսին, անհրաժեշտության դեպքում՝ առեւտրային տեխնոլոգիաների օգնությամբ:

50 лет назад человек впервые высадился на Луне
50 лет назад, 21 июля 1969 года американские астронавты Нил Армстронг и Базз Олдрин стали первыми людьми в истории человечества, которые ступили на поверхность Луны.
Как это было?
20 июля 1969 года в 21:17 часов по среднеевропейскому времени спускаемый аппарат Eagle с астронавтами Нилом Армстронгом и Баззом Олдрином на борту приземлился на Луне.
Через несколько часов после посадки - в 3:56 21 июля 1969 года - Нил Армстронг стал первым человеком, ступившим на поверхность Луны. По всему миру люди смотрели по телевидению трансляцию высадки на Луну. Число зрителей составляло более 500 миллионов - была включена примерно половина всех телевизоров на Земле.
Ставшую знаменитой фразу Нила Армстронга «Это один маленький шаг для человека, но гигантский скачок для всего человечества» можно было услышать в радиоэфире.
За пределами спускаемого аппарата Армстронг и Олдрин провели около двух с половиной часов, а все их пребывание на естественном спутнике Земли продлилось 21 час и 36 минут.
Была ли высадка на Луну целью «Аполлона-11»?
В мае 1961 года президент США Джон Кеннеди заявил, что до конца десятилетия США «отправят первого человека на Луну и в целостности и сохранности вернут его обратно на Землю». Год спустя Кеннеди выступил с другой знаменитой речью, сообщив американцам о подготовке миссии «Аполлон».
Среди миссий «Аполлон-11» было научное исследование Луны экипажем, установка телекамеры, которая посылала бы сигналы на Землю.
Фото: NASA
Перед астронавтами также были поставлены задачи сделать фотографии лунной поверхности, взять пробы лунного грунта и установить на Луне американский флаг.
Кто из астронавтов высадился на Луну?
Экипаж «Аполлона-11» состоял из трех астронавтов: командир Нил Армстронг и пилот спускаемого модуля «Игл» Базз Олдрин приземлились на Луну и высадились на ее поверхность. Пилот командного модуля Майкл Коллинз остался в модуле Columbia на лунной орбите.
Двое из троих до сих пор живы: Базз Олдрин (89 лет) и Майкл Коллинз (88 лет). Нил Армстронг умер в 2012 году в возрасте 82 лет.
Фото: Neil Armstrong/AP/Press Association
Сколько раз люди высаживались на Луну?
Между 1969 и 1972 годами на Луне побывали шесть пилотируемых миссий «Аполлон». На поверхности Луны высадились 12 американских астронавтов.
Последними людьми, побывавшими на Луне, остаются Юджин Сернан и Харрисон Шмитт, участники миссии «Аполлон-17» в 1972 году.
Когда состоится следующая высадка на Луну?
Недавно вице-президент США Майк Пенс объявил, что уже в 2024 году американские астронавты вновь полетят на Луну, в случае необходимости - с помощью коммерческих технологий.
А частная космическая компания SpaceX собирается в 2023 году отправить на своем корабле человека, который должен будет облететь вокруг Луны.