Յակով Խալիպը խորհրդային ամենահայտնի լուսանկարիչներից է:
1938 թվականին նա Պապանինի արշավախմբի կազմում ուղեւորվել էր դեպի Հյուսիսային բեւեռ: 1941-1945 թվականներին եղել է Հայրենական Մեծ պատերազմի ճակատներում, 1941 թվականին Կոնստանտին Սիմոնովի հետ աշխատել է պաշարված Օդեսայում, այնուհետեւ՝ Ղրիմում: 1946-1954 թվականներին աշխատել է «Օգոնյոկ» եւ «Սմենա» հանդեսներում:
Հարվարդի համալսարանի թվային հավաքածուներում կան Յակով Խալիպի լուսանկարներից, որոնք նա 1945 թվականին արել է Խորհրդային Հայաստանում:
Դատելով նրանից, որ լուսանկարների զգալի մասն արված է Էջմիածնում, կարող ենք ենթադրել, որ Խալիպի այցի հիմնական նպատակը եղել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ընտրության լուսաբանումը:
Այս լուսանկարը Յակով Խալիպն արել է ընտրությունից հետո:
Լուսանկարը` Յակով Խալիպ
Գեւորգ Զ Չորեքչյանը, որը 1941 թվականից Կաթողիկոսի տեղապահն էր, 1945 թվականի հունիսին Մայր Աթոռում հրավիրված Ազգային-եկեղեցական ժողովի կողմից ընտրվել է Ամենայն Հայոց 129-րդ Կաթողիկոս:
Իսկ այս լուսանկարում Գևորգ Զ կաթողիկոսը պատկերված է պատարագից հետո:
Այսպիսին էր Մայր Տաճարը 1945 թվականին: Եթե ընդունենք, որ լուսանկարում հայտնված փոքրիկ տղան ողջ է, այսօր նա պետք է մոտ 80 տարեկան լինի:
Թեեւ այս լուսանկարը սեւ-սպիտակ է, վարպետ լուսանկարիչը կարողացել է փոխանցել Սուրբ Հռիփսիմե վանքի «գլխավերեւում» հավաքված յուրահատուկ ամպերը:
Բնականաբար, Յակով Խալիպը լուսանկարել է նաեւ Խորհրդային Հայաստանի մայրաքաղաքում:
Այս նկարում Հրազդանի կիրճի կավաշեն-քարաշեն տներն են:
Դրանց հետ մեկտեղ Երեւանում կային գեղեցիկ շենքեր: Օրինակ, Թումանյանի փողոցի այս բնակելի շենքը, որը 1970-ականներին հայտնի էր որպես «Անուշ» գաստրոնոմի շենք, իսկ այսօր այն շատերը գիտեն իբրեւ «Թումանյանի շաուրմայի» շենք:
Իսկ այս լուսանկարի վրա Գլխավոր դատախազության շենքն է եւ այսօրվա Վազգեն Սարգսյան փողոցը:
Հայաստանում գտնվելու օրերին Յակով Խալիպը նաեւ դիմանկարներ է արել:
Այս նկարում Ավետիք Իսահակյանն է՝ իր աշխատասենյակում: Վարպետն, ամենայն հավանականությամբ, լուսանկար է մակագրում, բացառված չէ, որ հենց Յակով Խալիպի համար:
Այս տպավորիչ դիմանկարն արվել է Մայր Աթոռում:
Իսկ այս նկարում Յակով Խալիպը պատկերել է ճարտարապետ Նորայր Զարգարյանին:
Լուսանկարիչը եղել է նաեւ բուհերում: Այս նկարում Երեւանի բժշկական ինստիտուտի ուսանողներն են՝ դասախոսության ժամանակ:

Яков Халип - один из самых известных советских фотографов. В 1938 он путешествовал к Северному полюсу с экспедицией Папанина. В годы Великой Отечественной войны снимал на фронтах, в 1941 году вместе с Констатинтом Симонов был в осажденной Одессе и в Крыму. В 1946-1954гг. работал для журналов «Огонек» и «Смена».
В цифровой коллекции Гарвардского университета есть фотографии Яков Халипа, сделанные в 1945 году в Советской Армении.
Судя по тому, что Яков Халип много снимал в Эчмиадзине - духовной столице Армении, можно предположить, что главной целью его поездки были выборы Католикоса всех армян.
Эту фотографию Халип сделал после выборов.
Фото: Яков Халип
Геворг VI, который с 1941 года занимал пост местоблюстителя Католикоса, в июне 1945 года был избран 129-м главой Армянской Апостольской Церкви членами созванного в Национально-церковного собора.
А на этой фотографии Геворг VI запечатлен после литургии.
Так выглядел Кафедральный собор Первопрестольного Святого Эчмиадзина в 1945 году. Если предположить, что запечатленный на фотографии маленький мальчик жив, сегодня ему должно быть около 80 лет.
Мастеру фотографии удалось «поймать» облака необычной формы, собравшиеся над головой храмом Святой Рипсимэ.
Конечно, Якоп Халип делал фотографии и в светской столице Армении.
На этом снимке - глинобитные дома в Разданском ущелье.
Вместе с тем, в Ереване строились и новые, красивые дома. Например, это жилое здание на улице Туманяна, которое в 1970-е было известно благодаря расположенному на первом этаже гастроному «Ануш», уступившему в наши дни свое место «Туманян шаурме».
А на этой фотографии - здание Генеральной прокуратуры.
Яков Халип делал Армении и портреты.
На этой фотографии - поэт Аветик Исаакян в своем кабинете. По всей видимости, он подписывает фотографию – не исключено, что именно для Халипа.
Этот замечательный портрет сделан в Эчмиадзине.
А на этой фотографии Яков Халип запечатлел архитектора Норайра Заргаряна.
Фотограф побывал и в вузах Армении. На этой фотографии мы видим студентов Ереванского медицинского института на лекции.