Ելենա Սիսոեւան 77 տարեկան է, ծնվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո՝ ռուս-գերմանական ընտանիքում: Ծնողները՝ Նիկոլայ Սիսոեւն (1900թ.) ու Մարգարիտա Շմիդտը (1905թ.), ծանոթացել են 1925թ.-ին՝ Լենինգրադի արվարձանում: Միասին վերապրել են բլոկադան, անցել պատերազմներով ու յոթ երեխա մեծացրել:
Ելենա Սիսոեւայի ու նրա ընտանիքի կյանքը պատմության դասագիրք է հիշեցնում: Դրանում 1917թ. հեղափոխությունն է, Ֆիննական ու Հայրենական պատերազմները, Լենինգրադի բլոկադան, ԽՍՀՄ փլուզումն ու իննսունականների Հայաստանը: Բայց, ի տարբերություն չոր թվականներով դասագրքի, այս պատմությունը լի է կյանքով, սիրով ու պայքարով: Ելենա Սիսոեւան վստահել է այն Մեդիամաքսին՝ բացելով հիշողությունների ընտանեկան ալբոմը:
Հայրիկ. կյանքը՝ հրաշք
Հայրս՝ Նիկոլայ Սիսոեւը, Պսկովի շրջանից էր ու  Լենինգրադ էր տեղափոխվել 14 տարեկանում: Կյանքի ընթացքում նա բազմաթիվ պատմական իրադարձությունների ականատեսն է եղել ու մի քանի անգամ ողջ մնացել հրաշքով:
Հոկտեմբերյան հեղափոխության ժամանակ 17 տարեկան էր, մասնակցում էր Ձմեռային պալատի գրավմանը: Աշխատավոր տղաները, սակայն, խնայել են հորս ու վերջին պահին ուղարկել պահեստ՝ երկաթե ձողեր բերելու: Երբ նա վերադարձել է, պալատն արդեն գրավված էր:
Հետագայում հայրիկն աշխատել է Սերգեյ Կիրովի հետ, եղել Կռուպսկայայի ամառանոցում ու այստեղ հանդիպել Լենինին:
Նիկոլայ Սիսոեւը Նիկոլայ Սիսոեւը
Խորհրդա-ֆիննական պատերազմին(1939-1940) հայրս մասնակցել է որպես դիպուկահար: Միշտ պատմում էր, որ այս պատերազմում կռվում էին ոչ թե ֆինների, այլ՝ գերմանացիների դեմ: Այստեղ եւս հրաշքով է փրկվել: Գերմանացիներին հաջողվել է շրջափակել նրանց վաշտը Վուոկսա գետի մոտ, ինչից հետո բոլորին գնդակահարել են: Ողջ են մնացել միայն հայրիկն ու մի երիտասարդ զինվոր, որին նա իր հետ թաքցրել է եղեգներում: Նրանք ստիպված են եղել որոշ ժամանակ անշարժ կանգնել այստեղ՝ ամբողջությամբ արյան մեջ:
Հայրենական պատերազմի ժամանակ նրան չեն զորակոչել: Նա Լենինգրադում էր ու այստեղ վերապրել է բլոկադան: Այս դեպքում արդեն հայրիկին փրկել է մորս հանդեպ մեծ սերը:
Մայրիկ. Մարգարիտոչկա
Մայրս գերմանուհի է: Նրա ընտանիքը Լենինգրադի արվարձաններից մեկում հաստատվել է դեռ Պետրոսի իշխանության ժամանակ: Այստեղ նույն գյուղում համատեղ բնակվում էին ռուսներ ու գերմանացիներ: Հայրս տեսել է մորս, երբ այս կողմեր գործուղման է եկել: Մուգ մազերով ու խոշոր աչքերով աղջիկը միանգամից գրավել է նրա ուշադրությունը: Առաջին հանդիպումից հետո նորից ու նորից է եկել այստեղ ու ի վերջո, մայրիկին իր հետ Լենինգրադ տարել:
Մարգարիտա Շմիդտը Մարգարիտա Շմիդտը
Սա սիրո պատմություն էր, որոնց մասին միայն գրքերում ենք կարդացել: Ես երբեք չեմ լսել որեւէ վեճ նրանց միջեւ: Հայրս պաշտում էր մորս ու երբեք նույնիսկ ձայնը չէր բարձրացնում նրա վրա: «Մարգարիտոչկա»՝ միայն այսպես էր դիմում մայրիկիս:
«Չկան ազգություններ, կա մարդ»
Մինչեւ յոթ տարեկանը չգիտեի, որ մայրս գերմանուհի է: Հետպատերազմյան շրջանում նա զգուշանում էր ու ավելորդ անգամ չէր բարձրաձայնում այդ մասին: Մի անգամ բակում վիճեցի հարեւան տղայի հետ ու նրան վիրավորելու համար «գերմանացի» անվանեցի: «Գերմանացին մայրդ է», - պատասխանեց տղայի մայրը, որն ականատես էր մեր վեճին: Իհարկե, բղավեցի, որ դա սուտ է, բայց հարեւանուհին խորհուրդ տվեց գնալ ու հարցնել մայրիկից:
Ելենա Սիսոեւան Ելենա Սիսոեւան
«Մամա՜, մամա, դա ճի՞շտ է», - լացելով ներս վազեցի ու արդյունքում մայրիկի հետ երկար զրույց ունեցա ֆաշիզմի ու ազգության մասին, ինչն ամենակարեւորն է՝ դրանց բացարձակ տարբերության: Այս զրույցն ինձ «բուժեց» ամեն տեսակի ազգայնականությունից: Այնպես որ, Հայաստանում հայնտվելս էլ պատահական չէր: Այդ օրվանից ազգություններն ինձ համար այնքան էլ կարեւոր չեն, դրանք չկան, կա միայն մարդը:
Հայրիկիս հետ էլ եմ մի անգամ նման զրույց ունեցել: Հրեա դասընկերուհի ունեի, նա թափթփված էր, վատ էր սովորում ու սիրված չէր դասընկերների կողմից: Մի անգամ դպրոցական լուսանկարում մեզ իրար կողք կանգնեցրեցին: Տուն եկա ու բողոքելով ասեցի մայրիկիս՝ «ինձ այդ ժիդովկայի հետ են լուսանկարել»: Միջամտեց հայրս. «Այլեւս երբեք նման արտահայտություն չլսեմ քեզնից: Հիշիր, որ լույս աշխարհ ես եկել հրեայի շնորհիվ ու կարող էիր երբեք չծնվել ռուսի «շնորհիվ», որն ինձ վրա բողոք էր գրել: Հենց հրեա մի տղա է իմ մասին լավ կարծիք հայտնել, երբ նրան կանչել են»: Այսքանով զրույցն ավարտվեց, այդ պատմության մանրամասները նա երբեք չպատմեց:
Լենինգրադի բլոկադան. մահը՝ կյանքի անբաժան մաս
Երբ սկսվեց Լենինգրադի բլոկադան, ծնողներս արդեն հինգ երեխա ունեին, փոքրն ընդամենը մեկ տարեկան էր: Ընտանիքն ապրում էր չջեռուցվող սենյակում՝ հինգերորդ հարկում: Երբ մարդիկ սկսեցին մահանալ ու ավելի ցածր հարկերում սենյակներ ազատվեցին, նրանք տեղափոխվեցին երրորդ հարկ, որպեսզի տուն բարձրանալու վրա լրացուցիչ ուժ չծախսեն: Բլոկադայի մեջ գտնվող Լենինգրադում մահը կյանքի անբաժան մասն էր դարձել: Որոշ ժամանակ հետո մարդիկ նույնիսկ դադարեցին հուղարկավորել սովից մահացողներին, որովհետեւ ուժ չունեին: Հայրիկի կողմից տատիկիս, օրինակ, հուղարկավորել են եղբայրական գերեզմանում, որոնցից յուրաքանչյուրում 100-200 մարդ էր լինում: Սրան զուգահեռ, պետք էր ինչ-որ կերպ շարունակել ապրել:
Ավագ երեխաները դպրոց էին գնում, որպեսզի այստեղ ստանային իրենց հասանելիք մեկ ափսե ապուրը: Ես ծնվել եմ բլոկադայից հետո, բայց մեր դպրոցի պարեկը հաճախ էր պատմում բլոկադայի տարիների մասին ու առավել հաճախ հիշատակում էր վերելակը: Չորսհարկանի դպրոցում մի հին վերելակ կար, ու երեխաները հաճախ ինչ-որ կերպ գալիս էին դպրոց, բայց դասարան այդպես էլ չէին հասնում, քանի որ մահանում էին հենց վերելակում ու այն լցվում էր երեխաների դիերով:
Այս շրջանում հայրս մասնակցում էր սննդի հավաքագրմանը: Նրանք խմբերով մթերք էին փնտրում ռմբակոծություններից քանդված շինությունների փլատակներում: Գտած ամեն ինչ մինչեւ վերջին փշրանքը նա հանձնում էր պետությանը: Շատերը զարմանում էին՝ ինչո՞ւ, չէ՞ որ տանը հինգ երեխա ունի, բայց հայրս կարծում էր, որ պետությունն ավելի լավ գիտի՝ ինչպես բաշխել մթերքը: Մի անգամ նույնիսկ մեկ պարկ ալյուր է գտել, իսկ բլոկադայի շրջանում սա անգին էր: Նա տուն էր բերում միայն ուտելիքի սեփական բաժինն ու տալիս երեխաներին: Քանի որ ծանր ֆիզիկական աշխատանքին զուգահեռ գրեթե չէր սնվում, նրա օրգանիզմը շատ արագ հյուծվեց ու մի օր նա պարզապես ընկավ փողոցում: Բլոկադայի մեջ գտնվող Լենինգրադում ընկնելը հավասարազոր էր մահանալուն: Մարդիկ նույնիսկ ուշադրություն չէին դարձնում նման դեպքերին, քանի որ իրականում ոչնչով չէին էլ կարող օգնել ընկածին: Բոլորի համար մահը սովորական էր, մարդիկ հաշտվել էին մտքի հետ, որ իրենք էլ վաղ թե ուշ մահանալու են: Հենց այստեղ է, որ հայրիկին փրկել է մայրիկի հանդեպ մեծ սերը: Հայրս պատմում էր, որ պառկած մտածում էր՝ «ի՞նչ է անելու Մարգարիտոչկաս, ինչպե՞ս կարող եմ նրան միայնակ թողնել երեխաների հետ»: Նա պարզապես չէր կարող իրեն թույլ տալ մահանալ: Սա ստիպեց վեր կենալ:
Մայրս այդ ընթացքում աշխատում էր հոգեբուժարանում, որը մոտ էր մեր տանը: Նա նույնպես սեփական բաժին ուտելիքը տալիս էր երեխաներին: Զարմանալի չէ, որ շատ հաճախ կորցնում էր գիտակցությունը: Քաղաքում իրավիճակն օր օրի ավելի ծանր էր դառնում: Մայրս փորձում էր փոխանակել սեփական զարդերը, տանը եղած իրերը ոչ թե ուտելիքով, այլ նույնիսկ՝ եփած մակարոնի տակ մնացած ջրով: Ինչ հնարավոր էր այրել ու տաքանալ, նա գցում էր բուխարու մեջ՝ բազմոցներ, աթոռներ: Հետո փորձում էր ինչ-որ բանով փոխարինել ուտելիքը: Խաշում էր կաշվե պայուսակներ, կոշիկներ ու փորձում էր ուտել դրանք, իսկ երեխաների համար գտնում էր հացի փշրանքներ:
Ինչպես ասացի, երեխաներից փոքրը մեկ տարեկան էր ու հաճախ սովից փորձում էր ուտել սեփական կղանքը: Ես կարդացել եմ, որ նման երեւույթ հանդիպում է նաեւ խիստ հյուծված, սոված կենդանիների մոտ: Ավագ երեխաները միշտ չէ, որ նրան հետ պահելու ուժ էին ունենում ու այդ պատճառով ստիպված էին եղբորը կապել անկողնուց:
Մայրս մի դեպք էր հաճախ պատմում: Մի օր լուր է տարածվում, թե քաղաքի ինչ-որ հատվածում հաց կա: Նա եւ մեր հարեւանուհին, որը միայնակ մեկ երեխա էր մեծացնում, միասին գնում են այդ վայրը: Ճանապարհը շատ երկար ու բարդ էր, իսկ տեղում պարզվում է՝ հացը վերջացել է: Քանի որ վերադառնալու ուժ այլեւս չունեին, մայրս ու հարեւանուհին որոշում են գիշերել հենց այդտեղ: Առավոտյան վերադառնում են տուն եւ հարեւանուհին իր երեխային մահացած է գտնում: Նա մահացել էր սովից՝ չդիմանալով մինչեւ մոր վերադարձը:
Ինչ-որ պահի մայրիկին երեխաների հետ «կյանքի ճանապարհով» հանում են Լենինգրադից: Նրանք մոտ երկու տարի ապրում են Կազանում: Հայրիկիս հետ կապ չեն ունենում, բայց նա իմանում է՝ ընտանիքն անվտանգ է: Բլոկադայի ճեղքումից հետո նրանց թույլատրում են վերադառնալ Լենինգրադ: Ճանապարհը շատ բարդ էր, ընտանիքն իր հետ որոշ իրեր ու ուտելիք էր բերում: Մայրս դժվարությամբ հասնում է Վասիլեւյան կղզի ու այլեւս չի կարողանում շարունակել ճանապարհն՝ ավագ դստերն ուղարկելով հայրիկի հետեւից:
Երբ հայրս տեսնում է աղջկան միայնակ, վեր է թռնում ու բղավում՝ «Ո՞ւր է իմ Մարգարիտոչկան: Ի՞նչ է եղել: Նույնիսկ, եթե նա ինձ դավաճանել է, թող չվախենա, ես ամեն ինչ կհասկանամ»: Նա պաշտում էր մայրիկին ու պատրաստ էր ամեն ինչ ներել: Սա իսկապես սեր էր, որն ուժ է տալիս, պաշտպանում ու փրկում ամենասարսափելի իրավիճակներում:
Մայրս պատմում էր՝ ինչպես են պատերազմից հետո ամբողջ ընտանիքով առաջին անգամ բաղնիք գնացել ու այստեղ իրար տեսել առանց հագուստի բազմաթիվ շերտերի՝  անճանաչելի աստիճանի նիհարած: Բոլորը լուռ նայում էին իրար ու արտասվում:
«Պատերազմից հետո երջանկությունից բացի ոչինչ չկար»
Ես ծնվել եմ պատերազմից հետո: Մայրս հյուծված էր ու բժիշկները համոզված էին, որ ողջ չեմ մնա, բայց ապրեցի:
Հետպատերազմյան տարիները շատ ջերմ էին: Մարդիկ չունեին ոչինչ, բացի երջանկությունից, որ ողջ են: Նրանք պարզապես ուրախանում էին ամեն ապրած օրվա համար ու շփման ընթացքում երբեք չէին շոշափում նյութական հարցեր:
Հիշում եմ՝ դպրոցական տարիներին դասերս պատուհանագոգին էի սովորում, քանի որ տանը սեղան կամ աթոռ չունեինք: Տունն ամբողջությամբ դատարկ սենյակ էր, որում միայն մի հին սնդուկ կար: Ցերեկն այն ծառայում էր որպես ճաշասեղան, իսկ գիշերը դրանում քնում էր երեխաներից փոքրը:
Բացակայում էր աղքատ-հարուստ բաժանումը: Կոմունալ բնակարանում միասին ապրում էին բանվորներ ու ակադեմիկոսներ:
Չնայած դժվարություններին՝ մանկությունս հիանալի է անցել, բոլորս համերաշխ էինք, մեծանում էինք բակում, իսկ սա մարդու կայացման համար շատ կարեւոր օղակ է:
Ելենա Սիսոեւան՝ Նեւայի ափին Ելենա Սիսոեւան՝ Նեւայի ափին
Այդ տարիներին գլխավոր սնունդը ձուկն էր՝ Ձողաձուկը: Այն շատ էր ու էժան: Սա հաճախ էի հիշում, երբ 90-ականներին Հայաստանում էին դժվար ժամանակներ: Այստեղ մարդկանց փրկեց Սիգը, իսկ Լենինգրադում՝ Ձողաձուկը:
Երիտասարդությունը, բժշկական կրթությունն ու Աղվերանը
Դպրոցն ավարտելուց հետո ստացա ստոմատոլոգիական կրթություն՝ դիմածնոտային վիրաբույժի մասնագիտությամբ: Զուգահեռ աշխատում էի նաեւ որպես բուժքույր: Ընկերուհի ունեի, որը մի անգամ որոշեց Լենինգրադ ինձ հյուր գալ: Նրա հետ եկավ նաեւ իր ընկերներից մեկը, ինչպես հետո պարզվեց՝ իմ ապագա ամուսինը (ժպտում է – հեղ.): Այդ ժամանակ ամբիոնում պատասխանատու էի արտասահմանցիների հետ աշխատանքի համար եւ մեզ մոտ պրակտիկայի էր եկել գերմանացի բժիշկ: Ինձ տրամադրեցին մի ամբողջ ավտոբուս, որ նրա համար մշակութային ծրագիր կազմակերպեմ: Քանի որ ավտոբուսը դատարկ էր, հրավիրեցի նաեւ ինձ հյուր եկած ընկերուհուս, նա էլ՝ իր ընկերոջը: Այդպես ծանոթացանք: Ապագա ամուսինս շատ արագ ընկերացավ գերմանացու հետ, ինչպես նաեւ սկսեց ուշադրության նշաններ ցույց տալ ինձ: Ես 28 տարեկան էի ու մտածում էի միայն դիսերտացիայի պաշտպանության մասին: Ինձ որեւէ տեղ հրավիրելու մի քանի անհաջող փորձից հետո առաջարկեց ուղեգիր հայթայթել Աղվերանի հայտնի պանսիոնատ: Նա հայ է՝ Երեւանից: Ես համաձայնեցի ու 24 օրով եկա Աղվերան: Այստեղ սիրահարվեցի ինչպես բնությանն ու լեռներին, այնպես էլ՝ նրան:
Ամեն երեկո Երեւանից գալիս էր Աղվերան, ցույց էր տալիս ինձ ամբողջ Հայաստանը: Նրա հետ շատ լավ էի զգում ու հասկանում էի՝ վստահելի մարդ է: Հանգստիս վերջին օրը զբոսնում էինք Աղվերանի ջրվեժի մոտ եւ այստեղ ամուսնության առաջարկ արեց: Այդ պահին 2 ամիս էինք ծանոթ, բայց համաձայնեցի: 5 օր անց ամուսնացանք:
«Հարսնացուն հյուսիսից» ու 90-ականների Հայաստանը
Ամուսնուս ընտանիքը շատ լավն էր: Հայրը միանգամից շատ սիրեց ինձ, իսկ մայրը սկզբում ուզում էր հասկանալ՝ ինչ-ոնց (ժպտում է – հեղ.): Այդ փուլն, իհարկե, շատ արագ անցավ ու մենք հրաշալի հարաբերություններ ունեինք: Ապրելու տեղափոխվեցինք Լենինգրադ, սակայն 1981թ.-ին, ընտանեկան հանգամանքներից ելնելով, վերադարձանք Հայաստան: 1982թ.-ից ես սկսեցի դիմածնոտային վիրաբուժություն դասավանդել Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում, որտեղ աշխատում եմ առ այսօր: Բոլորիս համար մեծ ցնցում էր 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժը: Դժվար էր թե' հոգեբանորեն, թե' ֆիզիկապես, քանի որ բժիշկները շատ էին աշխատում: Հետո Ղարաբաղյան պատերազմն էր:
Բարդ իրավիճակներում էլի սերն էր փրկում: Ամուսնուս հետ շարունակում էինք հանգստի մեկնել Աղվերան ու նույնիսկ, երբ փլուզվեց Խորհրդային Միությունն, իսկ պանսիոնատը փակվեց, դրա սեփականատերը մեզ վստահում էր բանալիներն ու ինքներս էինք բացում այն: Ցավոք, հիմա ամուսինս առողջական խնդիրներ ունի ու Աղվերանում արդեն երկու տարի չենք եղել: Հաճախ եմ ասում, որ պետք է առողջանա ու նորից միասին տեսնենք մեր սիրելի վայրերը:
Հույսը դժվար ժամանակներում
Միշտ ասում եմ, որ դժվար ժամանակներում մարդկանց փրկում է միասնականությունը, միմյանց հանդեպ հոգատարությունն ու հույսը: Այժմ Հայաստանում դժվար ժամանակներ են ու մարդիկ պետք է հիշեն այն մասին, ինչն իսկապես կարեւոր է:
Լենինգրադի բլոկադան վերապրածները շատ էին գնահատում կյանքն ու բոլորովին անտարբեր էին նյութական ամեն ինչի հանդեպ: Լենինգրադցիները շատ լավ հասկացան՝ իրերը չեն կարող արժեքավոր լինել: Նույնիսկ ամենաթանկ իրը մի օր կարող է անգամ եփած մակարոնի տակի ջուր չարժենալ: Կյանքն, ընկերությունը, ապրումակցումը, խիղճը, բարությունն ու օգնությունը մերձավորին, սա այն է, ինչ իսկապես կարեւոր է: Երբ մարդը սկսում է «պաշտպանվել» անտարբերությամբ, կորցնում է ինքն իրեն:

Елене Сысоевой 77 лет. Она родилась после окончания Второй мировой войны, в русско-немецкой семье. Родители – Николай Сысоев (1900г.) и Маргарита Шмидт (1905г.) познакомились в 1925-ом году, под Ленинградом. Вместе они пережили блокаду, войну и воспитали семерых детей.
Жизнь Елены Сысоевой и ее семьи напоминает учебник по истории за последнее столетие. В ней революция 1917 года, Финская и Великая Отечественная война, блокада Ленинграда, распад СССР и Армения девяностых. Но в отличие от учебника с сухими датами и событиями, эта история полна жизнью, любовью и борьбой.
Елена Сысоева доверила свою историю Медиамакс, открыв семейный альбом с воспоминаниями.
Папа: жизнь, как чудо
Мой папа – Николай Сысоев, родился в Псковской области и в 14 лет переехал в Ленинград. Он был свидетелем многих исторических событий и несколько раз чудом оставался в живых.
Во время Октябрьской революции ему было 17 лет, и он участвовал в штурме Зимнего дворца. Папа не пострадал благодаря заботе работяг, которые пожалели его и захотели сберечь. «Коля! Мы забыли взять балки из цеха, могут понадобиться, иди принеси», - сказали они. Когда папа вернулся, Зимний был уже взят.
В дальнейшем он работал с Сергеем Кировым, бывал на даче у Крупской, видел там Ленина.
Николай Сысоев Николай Сысоев
Во время Финской войны (1939-1940) папа был снайпером и всегда говорил, что воевали они не с финнами, а с немцами. Здесь тоже было чудесное спасение. Немцам удалось загнать их роту на реку Вуоксу и всех расстрелять. Спаслись только отец и молодой солдат, которого он затащил с собой в камыши. Они стояли там неподвижно, все в крови.
Во время Отечественной войны его не призвали в действующую армию, он был в Ленинграде и пережил блокаду. Здесь уже его спасла большая любовь к маме.
Мама: Маргариточка
Моя мама немка. При Петре ее семья обосновалась под Ленинградом, в немецкой колонии, где в одной деревне совместно проживали немцы и русские. Папа увидел ее, когда был в этих местах в командировке. Темноволосая девушка с крупными глазами сразу покорила его, он влюбился. После первой встречи папа снова и снова приезжал сюда и в итоге, увез ее с собой.
Маргарита Шмидт Маргарита Шмидт
Это была история любви, которые, кажется, бывают только в книгах. Я ни разу не видела ни одного скандала между ними. Он ее обожал и никогда даже голоса не повышал. «Маргариточка», только так он обращался к маме.
«Нет национальностей, есть человек»
До семи лет я не знала, что мама немка. В послевоенное время она опасалась и лишний раз не рассказывала об этом. Однажды во дворе я поспорила с мальчиком и обозвала его немцем. «Немка твоя мать!», - ответила его мама, услышав наш спор. Я крикнула, что это неправда, но получила совет пойти и спросить маму, что я и сделала.
Елена Сысоева Елена Сысоева
«Мама, мама, это правда?», - забежала я домой и выслушала целую лекцию о фашизме, о национальности, а главное о том, что это совершенное разные понятия. Этот разговор с мамой вылечил меня от любого национализма в любом его проявлении. Так что и в Армении я оказалась не случайно. С тех пор национальности для меня не так важны, их нет, есть только человек.
С папой так же у меня был похожий разговор. В моем классе училась девочка еврейка. Ее не особо любили, так как училась она плохо, была неаккуратной. Однажды, на школьной фотографии нас поставили рядом. Я пришла домой и плачу: «Мама, меня с этой жидовкой сфотографировали».
Ответил мне папа: «Чтобы подобные высказывания я слышал в первый и последний раз. Запомни, ты появилась на свет благодаря еврею, а могла бы не родиться «благодаря» русскому, который написал на меня «кляузу». Именно еврей дал обо мне хороший отзыв, когда его вызволи». На этом разговор был окончен, эту историю он так и не рассказал.
Блокадный Ленинград: смерть - неотъемлемая часть жизни
Во время блокады Ленинграда у родителей было уже пятеро детей, младшему сыну был всего год. Семья жила в неотапливаемой комнате, на пятом этаже. Когда люди начали умирать и освобождались комнаты пониже, они перебрались на третий этаж, чтобы было легче подниматься. Смерть в блокадном Ленинграде стала неотъемлемой частью жизни. Через некоторое время перестали хоронить умерших от голода, так как у живых не было сил. Мою бабушку по папиной линии похоронили в братской могиле, в каждой из которых было 100-200 человек. Вместе с этим, надо было как-то жить, старшие дети ходили в школу за тарелкой супа.
Я родилась уже после блокады, но помню, как комендант нашей школы рассказывала о блокадных днях и особо часто вспоминала про лифт. В четырехэтажной школе был старинный лифт и бывало, что дети кое-как добирались до школы, но не доходили до класса и умирали прямо в нем. Лифт заполнялся детскими трупами.
В те дни папа работал на сборе еды, они искали продукты в завалах разбомбленных зданий. Все нашедшее до последнего он отдавал государству. Многие из его бригады удивлялись – как так? Ведь у самого дома пятеро детей. Но он считал, что государство лучше знает, как распределить нашедшее. Однажды он нашел даже мешок муки, а это для блокадных дней было неизмеримым богатством. Домой он приносил только свой паек и отдавал его детям. Так как при тяжелых нагрузках сам почти не ел, его организм быстро истощился и однажды он упал на улице. Упасть в блокадном Ленинграде, означало умереть. Люди даже не обращали внимания и в общем-то ничем не могли помочь. Все привыкли к смерти вокруг и к мысли, что и сами скоро умрут. Именно здесь его спасла большая любовь к маме. Папа рассказывал, как он лежал и думал - «как же моя Маргариточка, как я оставлю ее одну с детьми?». Он просто не мог позволить себе умереть и встал.
Мама работала в психиатрической больнице рядом с домом и так же отдавала всю свою еду детям. Не удивительно, что у нее часто бывали обмороки. Ситуация в городе становилась все тяжелее, и она пыталась обменивать свои украшения, разные вещи из дома даже не на еду, а на воду из-под макарон. Все что возможно было сжечь и погреться, мама кидала в камин – диваны, стулья. Затем пыталась чем-то заменить еду.  Варила сумки, обувь, другие кожаные изделия и ела это, а для детей находила крошки хлеба.
Как я сказала, младшему из детей было чуть больше года, и когда у него случался стул, он пытался его есть. Я читала об этом, такое встречается и у голодных животных. Старшим детям не хватало сил удерживать брата и его стали привязывать к кровати.
Мама рассказывала, как однажды они узнали, что где-то можно достать хлеб и с соседкой, у которой был один ребенок, пошли в это место. Идти было долго, но на месте оказалось, что хлеба нет. Возвращаться не было сил, и они остались на ночь прямо у пункта раздачи хлеба. Вернувшись домой утром, соседка нашла своего ребенка мертвым. Он умер от голода так и не дождавшись ее.
В какой-то момент маму и детей вывели из Ленинграда по дороге жизни. Они около двух лет жили в Казани, мама работала сторожем. С папой связи не было, но он знал – семья в безопасности. После прорыва блокады им было дано разрешение вернуться в Ленинград. Дорога была очень сложной, они везли с собой некоторые вещи, еду. Мама с трудом добралась до Васильевского острова, но дальше идти не было сил. Она отправила старшую дочь за папой, который заранее получил весточку, что семья возвращается. Когда отец увидел дочь одну, он вскочил с места и крикнул: «Где моя Маргариточка? Что с ней? Даже если она мне изменила, пусть не боится, я все пойму». Он обожал маму и готов был простить ей все. Эта действительна была любовь, которая дает силу, оберегает и спасает в самые ужасные моменты.
Мама рассказывала, как после войны они пошли в баню всей семьей и впервые увидели друг друга без нескольких слоев одежды, исхудавшими до неузнаваемости. Все просто смотрели друг на друга и плакали.
«После войны не было ничего, кроме счастья»
Я родилась после войны. Мама была сильно истощена, и врачи не думали, что я выживу. Меня просто завернули в одеяльце и как сверток дали маме с прогнозом - «не жилец».
Послевоенное время было очень душевным. У людей не было ничего, кроме счастья, что они выжили. Они просто радовались каждому дню и при общении никогда не касались материальных вопросов.
Помню, что в школьные годы я делала уроки на подоконнике, так как дома не было столов и стульев. Это была голая комната с одним старинным сундуком. Днем он использовался, как обеденный стол, а ночью в нем спал младший из детей.
Не было понятия бедный-богатый. В коммунальной квартире вмести жили рабочие и академики.
Елена Сысоева на берегу Невы Елена Сысоева на берегу Невы
Мое детство было прекрасным, мы росли всем двором, а это прекрасное место для становления личности. Главной едой в те годы была рыба. Треска была дешевой и ее было много. Я часто вспоминала это, когда в 90-ые были трудные времена уже в Армении. Здесь людей спасала «Сига», а в Ленинграде – Треска.
Молодость, медицинское образование и Агверан
После окончания школы я получила стоматологическое образование, училась на челюстно-лицевого хирурга и параллельно работала медсестрой. У меня была подруга, которая однажды решила приехать в Ленинград. С ней за компанию приехал один из ее друзей, как оказалось – мой будущий муж (улыбается – ред.). В то время на кафедре я была ответственной за работу с иностранцами и к нам на практику приехал врач - немец.
Мне предоставили целый автобус, чтобы организовать ему культурную программу. Так как автобус был пустой, я пригласила подругу, а она в свою очередь позвала друга, так мы и познакомились. Мой будущий муж быстро сдружился с немцем, они шутили, сразу нашли общий язык. Также он оказывал знаки внимания мне. Мне было 28 лет, но думала я только о защите диссертации. После нескольких неудачных попыток пригласить меня куда-либо, он предложил достать путевку в Агверан, в известный пансионат. Он армянин, жил в Ереване. Я согласилась и на 24 дня приехала в Агверан. Здесь я влюбилась как в природу и горы, так и в него.
Каждый вечер он приезжал в пансионат из Еревана, красиво ухаживал, показывал Армению. С ним мне было хорошо, и я понимала – это надежный человек. В последние дни моего отдыха мы гуляли у водопада в Агверане, и здесь он сделал предложение. На тот момент мы были знакомы всего 2 месяца, но я дала согласие. Через 5 дней мы стали мужем и женой.
«Невеста с севера» и Армения 90-ых
У мужа была очень хорошая семья. Отец сразу полюбил меня, а мама сначала хотела понять – что да как? (улыбается – ред.). Но этот этап быстро прошел и у нас были прекрасные отношения. Жить мы переехали в Ленинград, но в 1981 году по семейным обстоятельствам вернулись в Армению. С 1982-ого года я стала преподавать челюстно-лицевую хирургию и хирургическую стоматологию в Ереванском государственном медицинском университете, где работаю до сих пор. Большим потрясением для всех нас было землетрясение 1988 года в Спитаке. Было сложно и психологически, и как медики мы работали очень много. Потом война в Карабахе.
В сложные времена опять же спасала любовь. Мы с мужем продолжали ездить отдыхать в Агверан и даже когда рухнул Советский Союз, а пансионат закрылся, хозяин давал нам ключ, и мы сами открывали его. К сожалению, сейчас у мужа проблемы со здоровьем, и мы не были в Агверане уже два года. Я часто говорю ему, что он обязательно поправится и мы снова побываем в наших любимых местах.
Надежда в трудные времена
Я всегда говорю, что в трудные времена людей спасает сплоченность, забота друг о друге и надежда. Сейчас в Армении сложная ситуация и люди должны помнить о том, что действительно важно.
Пережившие ленинградскую блокаду, очень ценили жизнь и были совершенно безразличны ко всему материальному. Ленинградцы прекрасно поняли - вещи не могут быть ценными. Самая дорогая вещь однажды может не стоить даже воды из-под макарон. Жизнь, дружба, сочувствие, совесть, доброта и помощь ближнему, вот что ценно. Когда человек начинает защищаться безразличием, он теряет самого себя.