Մոսկովյան 35 հասցեով տեղակայված Yandex Armenia-ի նոր գրասենյակում բացվել է Beginnings ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատմությանը եւ ոչ միայն։
Ցուցահանդեսի մասին պատմել է դրա համադրող, քաղաքի հետազոտող Լյուդմիլա Ստարոստովան։
Լյուդմիլան ներկայացնում է Dillijan Space գիտահետազոտական եւ մշակութային կենտրոնը, որը ստեղծվել էր 2023 թվականի նոյեմբերին Դիլիջանում։ Այն զբաղվում է քաղաքի հետազոտություններով, ցուցահանդեսների, դասախոսությունների եւ քննարկումների կազմակերպմամբ:
Dillijan Space-ը խթանում է քաղաքի մշակութային կյանքի զարգացումը եւ նոր հնարավորություններ ստեղծում քաղաքի բնակիչների եւ հյուրերի համար։
Ազատությունը, սերը եւ Արարատը Յանդեքսի առաջին սերվերում
Հայաստանում նոր գրասենյակի բացմանը պատրաստվելով, Յանդեքսը որոշել է ցուցահանդես կազմակերպել՝ նվիրված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների պատմությանը։ Ցուցահանդեսի կուրացիայի համար հրավիրեցին Dillijan Space-ը, եւ մենք մեր դիզայներ Նադյա Ռոմանովայի հետ մշակեցինք էքսպոզիցիան:
Մեզ օգնեցին Հայաստանի Ազգային արխիվը, Երեւանի ճարտարագիտական քաղաքի գիտության եւ տեխնիկայի թանգարանը եւ Մոսկվայի Յանդեքս թանգարանը՝ մի շարք ցուցանմուշներ այնտեղից են։ Օգնում էին նաեւ մարդիկ, ովքեր աշխատել են ոլորտում։ Ուզում եմ առանձնացնել Համլետ Հարությունյանին, որը երկար տարիներ ղեկավար պաշտոն է զբաղեցրել Մաթեմատիկական մեքենաների ինստիտուտում եւ մեզ շատ կարեւոր խորհրդատվություն է տրամադրել։
Ցուցահանդեսի գլխավոր ցուցանմուշներից է Յանդեքսի առաջին սերվերը, որից 1997 թվականին, կարելի է ասել, սկսվել է համացանցում որոնումը։ Այն հատուկ բերվել էր Մոսկվայից։ Սերվերի կողքի մասը բաց է, որպեսզի այցելուները կարողանան տեսնել դրա «միջուկը»:
Այնտեղ ներբեռնված է թվային Աստվածաշունչը՝ աշխարհում ամենաշատ կարդացվող գիրքը: Այն Արկադի Վոլոժի՝ Յանդեքսին նախորդող ընկերության առաջին պրոդուկտներից է, եւ այցելուները կարող են որոնումներ իրականացնել Աստվածաշնչի տեքստում։ Օրինակ, գրեցի «ազատություն» բառը եւ տեսանք, թե Աստվածաշնչում որքան շատ է գրված ազատության մասին։ Կարող ենք փնտրել «սեր» բառը եւ տեսնել, թե Աստվածաշնչի դարաշրջանում մարդիկ ինչպես էին հասկանում այս զգացումը։ Հայերը սիրում են փնտրել «Արարատ» բառը (ժպտում է – խմբ.): Ինքը՝ Արարատը, այստեղ չկա, սակայն կա «արարատյան» ածականը։
Ժամանակի ավազը եւ հայկական Միքի Մաուսը
Կարծում եմ՝ շատ կարեւոր է ժամանակակից լեզվով խոսել անցյալի մասին։ Այս առումով ցուցահանդեսի դիզայները մի քանի հետաքրքիր բացահայտումներ ունեցավ։ Օրինակ, նա առաջարկեց համարակալել ցուցանմուշները՝ օգտագործելով երկուական կոդավորման համակարգ՝ 0 եւ 1:
Օգտագործելով չորս թիվ՝ մենք անուններ տվեցինք 16 ցուցանմուշի։ Մեկ այլ հետաքրքիր լուծումը ավազի վրա էքսպոզիցիան է: Այն շատ խորհրդանշական է, քանի որ մեծ դժվարությամբ էինք գտնում ցուցանմուշները. կարելի է ասել, որ հնագետների նման մաքրում էինք այն ժամանակի ավազներից:
Մեզ չհաջողվեց գտնել հայկական ամենահայտնի էլեկտրոնային-հաշվողական մեքենաներից մեկը՝ «Նաիրին», սակայն ցուցադրում ենք դրա փոքր մոդելը, որը նման է աշխատասեղանի՝ կառավարման վահանակով։
Ցուցանմուշների թվում է հայկական արտադրության «Էլեկտրոնիկա» խաղային կոնսոլը, որի վրա հայերեն տառերով գրառում կա։ «Էլեկտրոնիկա»-ն Nintendo խաղային կոնսոլի տեղայնացումն էր, եւ եթե խորհրդային տարբերակում խաղի հերոսը «Դե, սպասի՛ր» մուլտֆիլմի գայլն էր, ապա Հայաստանում հերոսները Միքի եւ Մինի Մաուսներն էին։
Այցելուները շատ են սիրում նաեւ համակարգչային մկնիկները՝ «Մարսիանկա» եւ «Կոմետա» անուններով:
Մեզ մոտ ցուցադրված են արխիվային որոշ փաստաթղթեր եւ հեռագրեր, որոնք թույլ են տալիս պատկերացնել ամենահայտնի էլեկտրոնային-հաշվողական մեքենաների արտահանման աշխարհագրությունը։ Օրինակ՝ «Խնդրում ենք հաստատել «Հրազդան-3» մեքենան Լեհաստանին մատակարարելու հնարավորությունը», «Խնդրում ենք շտապ տեղեկացնել մասնագետների՝ երկրորդ «Հրազդան-3» մեքենան տեղադրելու համար Հունգարիա մեկնելու պատրաստակամության մասին»։
Ցուցահանդեսի ինտերակտիվ հատվածը ներառում է հատվածներ վավերագրական, գեղարվեստական ֆիլմերից եւ հաղորդումներից, որոնք պատմում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման, գիտնականների կյանքի, ինչպես նաեւ Յանդեքսի պատմության մասին։
Յանդեքսի «Կյանքի ծառը»
Ցուցահանդեսին պատրաստվելով՝ զրուցեցինք Yandex Armenia աշխատակիցների հետ եւ հարցրեցինք՝ ի՞նչ է Յանդեքսն այսօր։ Ստացված պատասխանների հիման վրա մտքումս որոշակի պատկեր առաջացավ՝ ընկերության «ծառ»:
Յանդեքսը բազմաթիվ պրոդուկտներ ունի, որոնք որոշեցինք ներկայացնել՝ ելնելով դրանց կարեւորությունից մարդու կյանքում։ Առանձնացրեցի 5 նպատակ՝ զարգացնել, հաջողության հասնել, խնայել, վաստակել, զվարճանալ, եւ յուրաքանչյուր նպատակ կապեցի ծառայությունների հետ, որոնք օգնում են հասնել դրան: Սարդոստայն ստացվեց։ Այն հստակ ցույց է տալիս, որ նախ՝ Յանդեքսն ունի մեկից ավելի ծառայություններ յուրաքանչյուր նպատակի համար, եւ երկրորդը՝ ընկերության նույն ծառայությունը կարող է բավարարել տարբեր կարիքներ։
Մեր դիզայներ Նադյան եւս մեկ հետաքրքիր բան մտածեց. սարդոստայնում ավելացրեցինք ծառայություն, որն իրականում գոյություն չունի: Այդպես ստուգում ենք եւ՛ Յանդեքսի այցելուներին, եւ՛ աշխատակիցներին: Ասեմ, որ գործը հեշտ չէ (ժպտում է – խմբ.):
Մեր ներկան դա սկիզբն է
Ցուցահանդեսի «Beginnings» անվանումը բավականին լայն է մեկնաբանվում։ Ինչի՞ց է ամեն ինչ սկսվում: Մանկության առաջին հոբիի՞ց: Երազանքի՞ց։ Մենք ներկայացնում ենք «Գիտություն եւ կյանք» ամսագրի «Փոքրիկ հնարքներ» բաժնի ընտրանին: Մի տղա հավաքում էր դրանք, կարդում, հետո մեծացավ ու ընդունվեց մեխանիկա-մաթեմատիկական ֆակուլտետ։
Եթե փիլիսոփայորեն նայենք, թեեւ խոսում ենք անցյալից, դա մեզ դրդում է մտածել ներկայի մասին: Հենց մեր ներկան կարող է ինչ-որ բանի սկիզբ դառնալ։ Սկիզբն այն ամենն է, ինչ մեզանից յուրաքանչյուրն այսօր անում է կյանքում:

Beginnings: детская мечта, технологии и песок времени на выставке в офисе Yandex Armenia - Mediamax.am
6333 просмотров
Beginnings: детская мечта, технологии и песок времени на выставке в офисе Yandex Armenia
Людмила Старостова
В новом офисе Yandex Armenia в Ереване (ул. Московян 35) проходит выставка Beginnings, посвященная истории информационных технологий в Армении и не только.
О выставке рассказала ее куратор, исследователь города Людмила Старостова.
Людмила представляет исследовательский и культурный центр Dillijan Space, который был создан в ноябре 2023 в Дилижане (ул. Калинина, 1/2). Центр фокусируется на исследованиях города, создает выставки, организует лекции и дискуссии.
Dillijan Space стимулирует развитие культурной жизни города и создает новые возможности для жителей и гостей города.
Свобода, любовь и Арарат на первом сервере Яндекса
Яндекс, готовясь к открытию нового офиса в Армении, решил организовать выставку, посвященную истории информационных технологий. Для ее курации пригласили Dillijan Space, и мы с нашим дизайнером Надей Романовой разработали экспозицию.
Людмила Старостова Людмила Старостова
Нам помогли Национальный архив Армении, Музей науки и техники инженерного городка Еревана и московский Яндекс-музей - ряд экспонатов оттуда. Также помогли люди, которые работали в отрасли. Особо хочу отметить Гамлета Арутюняна, который долгие годы работал в Институте математических машин на руководящей должности и провел для нас очень важные консультации.
Один из главных экспонатов выставки - первый сервер Яндекса, с которого в 1997 году, можно сказать, начался поиск в интернете. Его специально привезли из Москвы. У сервера открыта боковая крышка, чтобы посетители могли видеть его «начинку».
В него загружена цифровая Библия – самая читаемая книга в мире. Это один из первых продуктов компании Аркадия Воложа, предшественницы Яндекса, и посетители могут выполнять поиск по тексту Библии. Я, например, написала слово «свобода» и мы видим, как много о свободе написано в Библии. Можем поискать слово «любовь» и посмотреть, как в эпоху создания Библии люди понимали это чувство, к чему оно может относиться, как и что можно любить. Армяне очень любят искать слово «Арарат» (улыбается – ред.). Самого Арарата здесь нет, но есть прилагательное «араратский» и действительно, оно в Библии фигурирует.
Песок времени, армянский Мики Маус и двоичная система кодирования
Думаю, очень важно рассказывать о прошлом современным языком. В этом плане у дизайнера выставки было несколько интересных находок. Например, она предложила пронумеровать экспонаты, используя двоичную систему кодирования – 0 и 1.
Используя четыре цифры, мы дали названия 16 экспонатам. Другое интересное решение – экспозиция на песке. Это очень символично, так как экспонаты мы находили с большим трудом - можно сказать, как археологи расчищали их от песка времени.
Нам не удалось найти одну из самых выдающихся армянских электронно-вычислительных машин - «Наири», но у нас представлена ее миниатюрная модель, которая выглядит как рабочий стол с пультом управления.
Среди экспонатов - игровая консоль «Электроника» армянского производства. На них даже есть надпись на армянском. «Электроника» была адаптацией игровой консоли Nintendo и если в советской версии персонажем игры был волк из мультфильма «Ну, погоди!», то в Армении персонажами стали Микки и Минни Маусы.
Еще посетителям очень нравится смотреть на компьютерные мыши с оригинальными названиями «Марсианка» и «Комета».
Также у нас показаны некоторые документы и телеграммы из архивов, которые позволяют представить географию экспорта армянских ЭВМ. Например - «просим подтвердить возможность поставки ЭВМ «Раздан-3» в Польшу, «просим срочно сообщить о готовности к выезду специалистов на монтаж второй машины «Раздан-3» в Венгрию».
Интерактивная часть выставки – фрагменты документальных, художественных фильмов и передач, в которых говорится о развитии информационных технологий, рассказывается о жизни научных работников, а также – об истории Яндекса.
«Древо жизни» Яндекса
Готовясь к выставке, мы беседовали с сотрудниками Yandex Armenia и спрашивали – «что такое компания Яндекс сегодня?». На основании полученных ответов у меня возник некий образ – «древо» компании.
У Яндекса очень много продуктов, которые мы решили представить по принципу их значения в жизни человека. Я выделила 5 целей - развиваться, успевать, экономить, зарабатывать, развлекаться - и соединила каждую цель с сервисами, которые помогают ее достигать. Получилась паутинка. Она наглядно показывает, что, во-первых, для каждой цели у Яндекса есть не один сервис, во-вторых - один и тот же сервис компании может удовлетворять разные потребности.
Наша дизайнер Надя придумала еще одну изюминку – мы добавили в паутинку сервис, которого не существует, придумав несуществующую иконку. Таким образом, мы проверяем как посетителей, так и сотрудников Яндекса на знание его экосистемы. Скажу вам - задачка не из простых (улыбается – ред.).
Наше настоящее – это начало
Название выставки «Beginnings» («Начала») трактуется довольно широко. С чего все начинается? С первого детского увлечения? С мечты? У нас представлена подборка из раздела «Маленькие хитрости» из журнала «Наука и жизнь». Мальчик собирал их, читал, а потом вырос и поступил на мехмат.
Если посмотреть философски - несмотря на то, что мы говорим о прошлом, это побуждает нас задуматься о настоящем. Именно наше настоящее может стать началом чего-то. Начало – это все то, что каждый из нас делает в своей жизни сегодня.