Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ-ն Հայաստանի մեդիայի ոլորտում $ 17,3 միլիոն կներդնի:
ԱՄՆ դեսպանությունից հայտնում են, որ ս.թ. մարտին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը «Մեդիա ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի իրականացման համար 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համաձայնագիր է ստորագրել ամերիկյան «Ինտերնյուս նեթվորք» կազմակերպության հետ, որն աշխատելու է «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի», «Երեւանի մամուլի ակումբի» եւ «Զինք նեթվորք» միջազգային խմբի հետ։
«Ծրագիրը միտված է Հայաստանի տեղեկատվական տիրույթի ամրապնդմանը՝ լրագրողական ստանդարտների եւ բովանդակության որակի բարելավման, մրցունակության եւ հասարակության համար հետաքրքրություն ներկայացող ԶԼՄ-ների ֆինանսական կենսունակության խթանման եւ անկախ տեղեկատվական հոսքերի համար նպաստավոր միջավայրի ապահովման միջոցով», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանության Հանրային դիվանագիտության գրասենյակը հայտարարել է $ 2,3 միլիոնի ներդրման մասին, որն ուղղվելու է լրագրողական փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը եւ լրագրողական կրթության մագիստրոսական ծրագրի ձեւավորմանը Հայաստանում։
Առաջին բաղադրիչը հայ-ամերիկյան մասնագիտական փոխգործակցության նախագիծն է՝ նախատեսված պրոֆեսիոնալ լրագրողների համար։
Երկրորդը՝ հայ-ամերիկյան համալսարանական փոխգործակցության ծրագիր է, որի միջոցով լրագրության գերազանցության կենտրոն կձեւավորվի հայաստանյան բուհերից մեկում։

США инвестируют $ 17,3 млн в медиа-сектор Армении - Mediamax.am
Посольство США сообщило, что в марте этого года Агентство США по международному развитию подписало соглашение на сумму $ 15 млн на реализацию проекта «Медиапрограмма в Армении» с американской организацией «Интерньюс Нетворк», которая будет работать совместно с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной группой Zinc Network.
«Программа направлена на укрепление информационного пространства Армении путем повышения журналистских стандартов и качества контента, повышения конкурентоспособности и финансовой состоятельности СМИ, представляющих интерес для общественности, и создания благоприятной среды для независимых информационных потоков», - говорится в сообщении.
В свою очередь, офис общественной дипломатии посольства США объявил об инвестициях в размере $ 2,3 млн, которые будут направлены на реализацию программ по обмену журналистским опытом и формирование магистерской программы журналистского образования в Армении.
Первый компонент - проект армяно-американского профессионального взаимодействия, предназначенный для профессиональных журналистов.
Второй – программа армяно-американского университетского сотрудничества, в рамках которой в одном из вузов Армении будет создан Центр журналистского мастерства.