Երեւան։ Մեդիամաքս։ ԱՄՆ-ն Հայաստանի մեդիայի ոլորտում $ 17,3 միլիոն կներդնի:
ԱՄՆ դեսպանությունից հայտնում են, որ ս.թ. մարտին ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը «Մեդիա ծրագիր Հայաստանում» ծրագրի իրականացման համար 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարի համաձայնագիր է ստորագրել ամերիկյան «Ինտերնյուս նեթվորք» կազմակերպության հետ, որն աշխատելու է «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի», «Երեւանի մամուլի ակումբի» եւ «Զինք նեթվորք» միջազգային խմբի հետ։
«Ծրագիրը միտված է Հայաստանի տեղեկատվական տիրույթի ամրապնդմանը՝ լրագրողական ստանդարտների եւ բովանդակության որակի բարելավման, մրցունակության եւ հասարակության համար հետաքրքրություն ներկայացող ԶԼՄ-ների ֆինանսական կենսունակության խթանման եւ անկախ տեղեկատվական հոսքերի համար նպաստավոր միջավայրի ապահովման միջոցով», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՆ դեսպանության Հանրային դիվանագիտության գրասենյակը հայտարարել է $ 2,3 միլիոնի ներդրման մասին, որն ուղղվելու է լրագրողական փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացմանը եւ լրագրողական կրթության մագիստրոսական ծրագրի ձեւավորմանը Հայաստանում։
Առաջին բաղադրիչը հայ-ամերիկյան մասնագիտական փոխգործակցության նախագիծն է՝ նախատեսված պրոֆեսիոնալ լրագրողների համար։
Երկրորդը՝ հայ-ամերիկյան համալսարանական փոխգործակցության ծրագիր է, որի միջոցով լրագրության գերազանցության կենտրոն կձեւավորվի հայաստանյան բուհերից մեկում։

Yerevan /Mediamax/. The U.S. will invest $17.3 million in Armenia’s media field.
The U.S. Embassy to Armenia reported that in March, USAID Armenia signed a $15 million agreement to implement the “Media Program in Armenia” project with Internews Network, a U.S. organization, in collaboration with local media development NGOs, the Media Initiatives Center and the Yerevan Press Club, and an international group, the Zinc Network.
“The project will strengthen the information space in Armenia by enhancing journalistic standards and content quality, catalyzing the competitiveness and financial viability of public interest media, and fostering the enabling environment for independent information flow,” the news release reads.
The U.S. Embassy’s Public Diplomacy Section announced it will make a $2.3 million investment into a U.S. exchange programs for journalists, as well as graduate-level journalism education in Armenia.
The first project will be the “U.S.-Armenia Professional Partnership in Journalism,” a U.S. exchange program for professional journalists.
The second project will take the form of a U.S.-Armenia university partnership to establish a Center for Excellence in Journalism at an Armenia university.