The Guardian-ը լայնորեն կներկայացնի հայերի պատմությունները - Mediamax.am
Բրիտանական The Guardian թերթը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Վերջերս Երեւան էր ժամանել թերթի Մերձավոր Արեւելքի բաժնի խմբագիր Իէն Բլեքը եւ մի շարք հոդվածներ հրապարակել: Բացի այդ, թերթը իր ընթերցողներին առաջարկել էր ներկայացնել Ցեղասպանության հետ կապված իրենց պատմությունները: Մեդիամաքսը որոշեց ավելի մանրամասն տեղեկանալ այդ նախաձեռնության մասին եւ զրուցեց The Guardian թերթի աշխատակից Մեյվ Շելրոուի հետ, որը նախագծի պատասխանատուն է:
- Ինչպե՞ս ծագեց Հայոց Ցեղասպանության մասին պատմություններ հավաքելու գաղափարը:
- Մտահղացումն առաջացավ The Guardian-ի նմանատիպ Առաջին Համաշխարհային պատերազմին նվիրված նախագծից: Երբ The Observer-ի լրագրող Թոբի Հելմը ներկայացրեց իր պապի՝ պատերազմական ժամանակաշրջանի փորձը՝ հիմնված նրա օրագրի գրառումների եւ վերջերս գտնված նամակների վրա, մենք խնդրեցինք մեր ընթերցողներին նույն բանն անել եւ Եվրոպայի տարբեր մասերից հավաքեցինք ավելի քան 800 պատմություն, որոնք տեղ գտան մեր նախագծում:
- Որքա՞ն պատմություն եք արդեն ստացել Հայոց ցեղասպանության մասին:
- Ավելի քան 500: Մենք «առաջին ձեռքից» ստացել ենք բազմաթիվ պատմություններ այն մասին, թե ինչպես կոտորածը կանխորոշեց ընտանիքների զարգացման հետագիծը առաջիկա 100 տարվա համար: Ինչպես նշեց մեր ընթերցողներից մեկը՝ «աշխարհում գրեթե չկա հայկական ընտանիք, որը չունի 1915թ-ին վերաբերող պատմություններ»:
Բազմաթիվ մարդիկ նաեւ գրում էին մեզ, որպեսզի պարզապես երախտագիտություն հայտնեն The Guardian-ին նրա համար, որ ուշադրություն ենք դարձրել այդ թեմային: Անգամ Ստեփանակերտից հարսանիքի հրավեր ենք ստացել:
- Պատրաստվու՞մ եք ստուգել պատմությունների հավաստիությունը: Եթե այո, ինչպիսի՞ն է լինելու ստուգման մեխանիզմը:
- Ընթերցողների մասնակցությամբ ստեղծված բոլոր նախագծերի բովանդակության հավաստիության ստուգումը The Guardian-ի աշխատանքի անբաժան մասն է: Մենք բոլորին խնդրում ենք թողնել էլեկտրոնային հասցեն եւ կապվում ենք մարդկանց հետ՝ մանրամասները ճշտելու նպատակով: Մեր կողմից օգտագործվող բազմաթիվ պատմությունները հիմնվում են Ցեղասպանության ականատեսների ժառանգների կողմից գրի առնված վկայությունների վրա, եւ վերապրողներից ոմանք դեռ ողջ են:
Մենք փորձել ենք ներկայացնել վկայությունները՝ հիմնվելով իրադարձությունների լայնորեն ընդունված պատմական տարբերակի հիման վրա, ընդունելով, որ դրանք դեռ վեճերի առարկա են հանդիսանում: Դժվար է ամբողջովին ստուգել վկայությունների բոլոր մանրամասները, քանի որ շատ մարդիկ արդեն կենդանի չեն եւ պատմությունները փոխանցվում էին սերնդից սերունդ, այդ պատճառով մենք պետք է թափանցիկ լինենք տվյալ հարցում:
- Ինչպե՞ս եք ընտրելու պատմությունները հրապարակման համար: Ենթադրում եմ, որ բոլոր պատմությունների հրապարակումն անհնար է:
- Ինձ համար կարեւոր է, որ մենք առավելագույնս օգտագործենք ստացված նյութերը: Այժմ աշխատում եմ մի նյութի վրա, որը կառուցված է այն վկայությունների վրա, որոնք 100-ամյակի կապակցությամբ հրապարակվելու են մեր կայքում: Մենք նաեւ ստեղծելու ենք այլ պատմությունների հավաքածու՝ ինտերակտիվ շաբլոնի տեսքով. դա ձեւաչափ է, որը մենք օգտագործել ենք ԱՄՆ-ում ռասայական խնդիրներին եւ աշխարհում LGBT համայնքի փորձին նվիրված նախագծերում: Այս նյութերը՝ 100-ամյակին նվիրված այլ նյութերի հետ մեկտեղ կարելի է գտնել այստեղ:
- Կարո՞ղ են արդյոք հավաքած պատմությունները առանձին գիրք կամ մուլտիմեդիա նախագիծ դառնալ:
- Ինչպես արդեն նշեցի, մեզ համար կարեւոր է օգտագործել ստացված նյութերի առավելագույն քանակը: Տվյալ փուլում գիրք հրատարակելու կամ մուլտիմեդիա ձեւաչափ ստեղծելու ծրագրեր չունենք, սակայն ես վստահ եմ, որ կարելի է անել ավելին, եւ մենք բաց ենք գաղափարների քննարկման համար:

The Guardian хочет широко представить армянские истории - Mediamax.am
Британская газета The Guardian уделяет особое внимание теме 100-летия Геноцида армян. Недавно в Ереване побывал редактор отдела Ближнего Востока Иэн Блэк, который написал серию статей. Кроме того, газета предложила читателям делиться своими историями о геноциде. Медиамакс решил подробнее узнать о данной инициативе у Мэйв Шерлоу, которая непосредственно занимается проектом.
- Как возникла идея собрать истории об Армянском Геноциде?
- Идея возникла из схожего проекта The Guardian, посвященного годовщине Первой мировой войны. После того, как журналист The Observer Тоби Хелм поделился историей об опыте своего деда в военный период, основанном на дневниковых записях и недавно найденных письмах, мы попросили наших читателей сделать то же самое, и собрали более 800 историй по всей Европе, которые использовали в нашем проекте.
- Как много историй о Геноциде вы уже получили?
- Более 500. Мы получили множество историй из первых рук о том, как резня определила траекторию развития семей на 100 лет вперед. Как сказал один из наших читателей, «в мире практически нет армянских семей, у которой не было бы историй о 1915 годе».
Множество людей связывались с нами, чтобы выразить благодарность The Guardian за то, что мы обратили внимание на эту тему. Мы даже получили приглашение на свадьбу в Степанакерт.
- Вы собираетесь как-то проверять достоверность историй? Если да, то каким будет механизм проверки?
- Проверка на подлинность является неотъемлемой частью всех проектов The Guardian, в которых используется контент, созданный читателями. Мы просим каждого предоставлять электронный адрес и связываемся, чтобы уточнять детали. Множество используемых нами историй базируются на свидетельствах, записанных потомками свидетелей Геноцида, некоторые из которых еще живы.
Мы также сделали попытку представить свидетельства на основе широко принятой исторической версии событий, признавая, что они все еще являются предметом дебатов.
Трудно в полной мере проверить все детали свидетельств, поскольку многих из людей уже нет в живых, и истории передавались из поколения в поколение, поэтому мы должны быть прозрачными в этом вопросе.
- Как Вы будете выбирать истории для публикации? Полагаю, вы не сможете опубликовать все истории.
- Для меня важно, чтобы мы использовали максимально возможное количество полученного контента. Сейчас я работаю над материалом, основанным на тех свидетельствах, которые мы опубликуем на сайте в связи со 100-летием. Мы также создадим коллекцию других историй в виде интерактивного шаблона: формат, который мы использовали ранее для проектов, посвященных расовым проблемам в США после того, как Майкл Браун был застрелен полицией Фергюсона и опыте ЛГБТ сообщества по всему миру. Эти материалы, наряду с другими, посвященными 100-летию, можно будет найти здесь
- Могут ли собранные материалы стать отдельной книгой или мультимедийным проектом?
- Как я уже сказала, для нас важно использовать максимальное количество полученного контента. На данном этапе у нас нет планов по изданию книги или созданию мультимедийного формата, но я уверена, что можно сделать большее, и мы открыты для обсуждения идей.