Արցախի ընտրություններն ազատ էին, բայց ոչ արդար, ասել է Վիտալի Բալասանյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահական ընտրություններին երկրորդ տեղը զբաղեցրած Վիտալի Բալասանյանը հայտարարել է, որ «գործող նախագահը եւ նրա թիմը ի վիճակի չեղան ապահովել արդար ընտրություններ»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Վիտալի Բալասանյանի հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ընտրություններն ազատ էին, բայց ոչ արդար»:
«Ես պատրաստ էի արդար ընտրությունների արդյունքում շնորհավորել հաղթած թեկնածուին, սակայն պետք է սահմանափակվեմ ընտրությունների արդյունքները որոշակի վերապահումներով ընդունելով»- նշել է նա:
«Ամբողջ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ եւ ընտրությունների օրը ժողովրդի վրա եղել են ճնշումներ, վարչական ռեսուրսն ամբողջովին ուղղված է եղել գործող նախագահի ձայնահավաքին: Ամենամեծ ճնշումները եղել են Քաշաթաղի եւ Շահումյանի շրջանների բնակիչների վրա: Այս պայմաններում ստացածս քվեները համարում եմ լավ արդյունք, ինչը լուրջ հիմք է նոր քաղաքական կառույցի ստեղծման համար», - ասել է Վիտալի Բալասանյանը:
Նրա խոսքով, այդ կառույցի առաջնային նպատակներից է լինելու ԼՂՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը:

Выборы в НКР были свободными, но несправедливыми, заявил Виталий Баласанян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Занявший второе место на президентских выборах в НКР Виталий Баласанян заявил сегодня, что «действующий президент и его команда оказались неспособны обеспечить проведение справедливых выборов».
Как сообщает Медиамакс, в заявлении кандидата в президенты отмечается, что «выборы были свободными, но несправедливыми».
«По итогам справедливых выборов я был готов поздравить победившего кандидата, однако должен ограничиться признанием итогов выборов с определенными оговорками», - отметил он.
«В течение всей избирательной компании и в день выборов на народ оказывалось давление, и весь административный ресурс был направлен на переизбрание действующего президента. Самое большое давление оказывалось на жителей населенных пунктов Кашатаха и Шаумяна. В этих условиях считаю полученные мною голоса хорошим результатом, и это станет серьезной основой для создания новой политической структуры», - сказал Виталий Баласанян.