Ռուսաստանի ԱԳՆ. Ղարաբաղը լքելու հայերի որոշումը «կամավոր» է եղել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ «սեպտեմբերյան իրադարձությունները հենց այնպես տեղի չունեցան», իսկ հայերը Ղարաբաղը լքել են «կամավոր»։
«Ինչպես գիտեք, 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ին տեղի ունեցած բախումների արդյունքում Ղարաբաղն անցել է Բաքվի լիակատար վերահսկողության ներքո։ Ռուսաստանյան ջանքերի շնորհիվ, այդ թվում՝ մեր վեց խաղաղապահների կյանքի գնով, հաջողվեց խուսափել զգալի զոհերից քաղաքացիական բնակչության շրջանում։ Պետք է նշել, որ սեպտեմբերյան իրադարձությունները հենց այնպես տեղի չունեցան։ Հայկական կողմը 2022 թվականի հոկտեմբերին Պրահայում ԵՄ հովանու ներքո կայացած գագաթնաժողովում ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Ղարաբաղը։ Այն ժամանակ շրջանի հայ բնակչության իրավունքների ու անվտանգության ապահովման հարցը չէր լուծվել։
Հիմա Ղարաբաղը ինտեգրվում է Ադրբեջանի իրավական դաշտին։ Ցավոք, ղարաբաղցի հայերի մեծ մասը լքել է տարածաշրջանը։ Դա նրանց դժվար, բայց կամավոր ընտրությունն էր։ Այս կապակցությամբ կարեւոր է պայմաններ ստեղծել ցանկացողների վերադարձն ապահովելու համար՝ պատշաճ կերպով ապահովելով նրանց իրավունքները եւ անվտանգությունը։ Մենք պատրաստ ենք ամեն հնարավոր օգնություն ցուցաբերել այս գործընթացին, այդ թվում՝ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով, որի ներկայությունը մեծ նշանակություն ունի։
Հաշվի առնելով Ղարաբաղում իրավիճակի արմատական փոփոխությունը՝ մեր խաղաղապահների մնալու պայմանները քննարկվում են միայն ադրբեջանական կողմի հետ։ Գործընկերների հետ մեր երկխոսությունը կառուցողական է. բոլոր առաջացող հարցերը լուծում ենք փոխադարձ ընդունելի կերպով։ Ինչ վերաբերում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի լիազորությունների երկարացմանը 2025 թվականի նոյեմբերից հետո, ապա դա կախված կլինի տարածաշրջանում տիրող իրավիճակից, նրանց հետագա ներկայության պահանջված լինելուց եւ Բաքվի հետ համապատասխան պայմանավորվածություններից», - ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է դիվանագետը։

Yerevan /Mediamax/. Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin said that “the September events did not occur on an empty place” and that Armenians left Karabakh “voluntarily.”
“As you know, as a result of the September 19-20, 2023 hostilities, Karabakh came under the full control of Baku. Thanks to Russian efforts, including at the cost of the lives of six of our peacekeepers, significant civilian casualties were avoided. It should be noted that the above-mentioned September events did not occur on an empty place. The Armenian side recognized the territorial integrity of Azerbaijan, including Karabakh as part of it, as early as at the October 2022 summit in Prague under the auspices of the EU. However, the issue of ensuring the rights and security of the Armenian population of the region was not resolved then.
Now Karabakh is being integrated into the legal field of Azerbaijan. Unfortunately, the majority of Karabakh Armenians have left the region. This was their hard but voluntary choice. In this regard, it is important to create conditions for the return of those who wish to do so, with their rights and security duly ensured. We are ready to provide all possible assistance to this process, including through the Russian peacekeeping contingent, whose presence is of key importance.
Given the radical change in the situation in Karabakh, the conditions for the stay of our peacekeepers are being discussed only with the Azerbaijani side. The dialogue with our partners is constructive. We resolve all emerging issues in a mutually acceptable manner. As for the extension of the mandate of the Russian peacekeeping contingent after November 2025, it will depend on the situation in the region, the demand for their continued presence and relevant agreements with Baku,” the diplomat told TASS.