Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրում է «ահաբեկչություն ֆինանսավորելու» մեջ - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանը Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրում է «ահաբեկչության ֆինանսավորման» համար:
Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության (ՊԱԾ) հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել երեք հոդվածով. ահաբեկչության ֆինանսավորում, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբավորումների ստեղծմանը մասնակցություն, Ադրբեջանի սահմանների ապօրինի հատում։
«Վարդանյանը մուտք է գործել Ադրբեջանի տարածք՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի ժամանակավոր տեղակայման գոտի, եւ մասնակցել օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների ստեղծմանը, կազմակերպելով նրանց գործունեությունը, նրանց տրամադրելով զինտեխնիկա, զենք եւ զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր, սարքավորումներ, որոնք հանգեցրել են մարդկանց մահվան եւ այլ ծանր հետեւանքների»,- ասված է Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայության հաղորդագրությունում։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Ադրբեջանի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել 4 ամիս ժամկետով կալանքը:

Ереван /Медиамакс/. Азербайджан обвиняет бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна в «финансировании терроризма».
В заявлении Службы государственной безопасности (СГБ) Азербайджана говорится, что в отношении Варданян выдвинуты обвинения по трем статьям: финансирование терроризма, участие в создании вооруженных формирований или групп, не предусмотренных законом и участие в их деятельности, незаконное пересечение границ Азербайджана.
«Варданян проник на территорию Азербайджана - в зону временной дислокации российского миротворческого контингента и принимал участие в создании непредусмотренных законом вооруженных формирований, организации их деятельности, в обеспечении их военной техникой, оружием и боеприпасами, взрывчатыми веществами, военным снаряжением, повлекшие за собой гибель людей и другие тяжкие последствия», - говорится в заявлении СГБ.