«Օրվա գերխնդիրը մարդկանց կազմակերպված ու անվտանգ տարհանումն է» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահ Գեղամ Բաղդասարյանն այսօր ասել է, որ «օրվա գերխնդիրը մարդկանց կազմակերպված ու անվտանգ տարհանումն է, մարդկանց կյանքերը փրկելը»։
«Արցախցիների կենսագործունեության համար ոչ մի պայման չկա արդեն։ Մարտունի քաղաքի մերձակայքից ազերիները բարձրախոսներով մարդկանց հրամայում են դուրս գալ, այլապես կկոտորեն բոլորին։ Մարտակերտին, որքան գիտեմ, երեք օր ժամանակ էին տվել։ Ստեփանակերտի ծայրամասից (Կրկժանի կողմից) կրակում են քաղաքի վրա։ Բայց ոչ բավարար քանակով մեքենա կա, ոչ էլ վառելիք՝ մարդկանց դուրսբերելու համար։
Շտապ միջոցներ է պետք ձեռնարկել։ Արցախի եւ Հայաստանի իշխանությունները պետք է դիմեն միջազգային կառույցներին եւ պահանջեն նրանց ներգրավումը մարդկանց տարհանման գործում։ ՄԱԿ ԱԽ այսօրվա նիստը ամենահարմար առիթն է այդ մասին բարձրաձայնելու», - գրել է Գեղամ Բաղդասարյանը:
«Առանց միջազգային ներկայության տարհանումն անհնար է, քանի որ մի շարք խոչընդոտներ կան։ Դրանցից ամենակարեւորը ռուսների վերաբերմունքն է։ Ռուսներն  ուզում են, որ որոշակի քանակությամբ մարդիկ մնան, որպեսզի հիմնավորվի իրենց հանցավոր ներկայությունը։ Սա փաստացի պատանդառություն է եւ այս մասին պիտի բարձրաձայնել։ Հենց այս նպատակով ռուսներն Արցախում տարածում են, որ իբր Հայաստանը չի ուզում ընդունել արցախցիներին։ ՀՀ իշխանությունները պետք է հստակ, միանշանակ եւ ի լուր ամբողջ աշխարհի հայտարարեն, որ պատրաստ են ընդունել մարդկանց», - ասել է Ստեփանակերտի մամուլի ակումբի նախագահը:

Ереван /Медиамакс/. Президент Степанакертского пресс-клуба Гегам Багдасарян заявил сегодня, что «главной задачей дня является организованная и безопасная эвакуация людей, спасение их жизней».
«Для жизнедеятельности арцахцев нет никаких условий. Из окрестностей города Мартуни азербайджанцы через громкоговорители приказывают людям покинуть город, иначе всех перебьют. Насколько мне известно, Мартакерту дали три дня. Обстреливают Степанакерт с окраин (со стороны Кркжана). Но для эвакуации людей не хватает машин и топлива.
Необходимо принять срочные меры. Властям Арцаха и Армении следует обратиться к международным структурам и потребовать их участия в эвакуации людей. Сегодняшнее заседание Совета Безопасности ООН - самый подходящий повод обсудить это», - написал Гегам Багдасарян.
«Эвакуация невозможна без международного присутствия, поскольку существует ряд препятствий. Самый главный из них - отношение русских (миротворцев-ред.). Русские хотят, чтобы определенное количество людей осталось, чтобы оправдать свое преступное присутствие там. Это реальнoe заложничество, и мы должны говприть об этом. Именно с этой целью русские распространили в Арцахе информацию о том, что Армения не желает принимать людей из Арцаха. Власти Армении должны четко и недвусмысленно заявить миру, что готовы принять людей», - заявил президент Степанакертского пресс-клуба.