Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը «բնապահպանական» քողարկում ունի, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է իրական բնապահպանական խնդիրների:
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է 27 գործողություն՝ մասնակի կամ ամբողջությամբ արգելափակելով գազամատակարարումը: Ադրբեջանն արգելափակել է նաեւ ԼՂ էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը: ԼՂ մեր հայրենակիցներն իրենց տները տաքացնելու համար սկսել են փայտանյութ օգտագործել, որն իր հերթին բերում է անտառային հատումների, ինչը բնապահպանական լուրջ աղետի վերածվելու պոտենցիալ ունի:
Սրանով հօդս է ցնդում Ադրբեջանի իբր «բնապահպանական» նպատակադրումները, քանի որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը սկսել է 60 օր առաջ, բացի հումանիտար ճգնաժամից, հանգեցրել է բնապահպանական ճգնաժամի»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները մի նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ բնակչության կամքը, «ինչը հավատում ենք, որ անկոտրում է»:
«Մենք պետք է ավելի մեծացնենք մեր ջանքերը ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար, հիմա նաեւ բնապահպանական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու հարցում:
Կարծում եմ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը եւ ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ու բնապահպանական ճգնաժամը պետք է ավելի ինստիտուցիոնալ միջազգային քննարկման առարկա դառնան, քանի որ միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունն ու սադրիչ գործելակերպը զսպելու եղանակը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Azerbaijan’s illegal blockade of the Lachin corridor, which has an ‘environmental’ cover, has led to real environmental problems in Nagorno-Karabakh.
“Since December 12, 2022, Azerbaijan has carried out 27 operations with the pipeline supplying gas to Nagorno-Karabakh, partially or completely blocking the gas supply. Azerbaijan also blocked the supply of electricity to Nagorno-Karabakh. Our compatriots in Nagorno-Karabakh have started using wood to heat their houses, which in turn leads to deforestation, which has the potential to turn into a serious environmental disaster.
With this, Azerbaijan’s alleged ‘environmental’ goals are disappearing, because the illegal blockade of the Lachin corridor, which began 60 days ago, has led to an environmental crisis in addition to the humanitarian one,” Nikol Pashinyan said at the cabinet sitting.
He noted that these actions of Azerbaijan have one goal: to break the will of the NK population to live in their homeland, ‘which we believe is unbreakable.’
“We need to increase our efforts to focus international attention on the humanitarian and now environmental crisis in Nagorno-Karabakh.
“I think that the illegal blockade of the Lachin corridor and the humanitarian and environmental crisis in Nagorno-Karabakh should become the subject of a more institutionalized international discussion, because only the unabated activity of the international community is the way to curb Azerbaijan’s aggressiveness and provocative actions,” Nikol Pashinyan said.