Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը «բնապահպանական» քողարկում ունի, Լեռնային Ղարաբաղում հանգեցրել է իրական բնապահպանական խնդիրների:
«2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի հետ կատարել է 27 գործողություն՝ մասնակի կամ ամբողջությամբ արգելափակելով գազամատակարարումը: Ադրբեջանն արգելափակել է նաեւ ԼՂ էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը: ԼՂ մեր հայրենակիցներն իրենց տները տաքացնելու համար սկսել են փայտանյութ օգտագործել, որն իր հերթին բերում է անտառային հատումների, ինչը բնապահպանական լուրջ աղետի վերածվելու պոտենցիալ ունի:
Սրանով հօդս է ցնդում Ադրբեջանի իբր «բնապահպանական» նպատակադրումները, քանի որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որը սկսել է 60 օր առաջ, բացի հումանիտար ճգնաժամից, հանգեցրել է բնապահպանական ճգնաժամի»,- կառավարության նիստի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները մի նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ բնակչության կամքը, «ինչը հավատում ենք, որ անկոտրում է»:
«Մենք պետք է ավելի մեծացնենք մեր ջանքերը ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար, հիմա նաեւ բնապահպանական ճգնաժամի վրա միջազգային ուշադրությունը կենտրոնացնելու հարցում:
Կարծում եմ՝ Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը եւ ԼՂ-ում հաստատված հումանիտար ու բնապահպանական ճգնաժամը պետք է ավելի ինստիտուցիոնալ միջազգային քննարկման առարկա դառնան, քանի որ միայն միջազգային հանրության չնվազող ակտիվությունն է Ադրբեջանի ագրեսիվությունն ու սադրիչ գործելակերպը զսպելու եղանակը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что незаконная блокада Азербайджаном Лачинского коридора под «экологическим» прикрытием привела к реальным экологическим проблемам в Нагорном Карабахе.
«С 12 декабря 2022 года Азербайджан провел 27 операций с газопроводом, поставляющим газ в Нагорный Карабах, частично или полностью перекрывая подачу газа. Азербайджан также заблокировал подачу электроэнергии в Нагорный Карабах. Наши соотечественники в Нагорном Карабахе начали использовать дрова для отопления своих домов, что, в свою очередь, приводит к вырубке лесов, что может обернуться серьезной экологической катастрофой.
На этом испаряются якобы «экологические» цели Азербайджана, поскольку начавшаяся 60 дней назад незаконная блокада Лачинского коридора, помимо гуманитарного кризиса привела к экологическому кризису», - заявил Никол Пашинян в ходе заседания правительства.
Он отметил, что эти действия Азербайджана преследуют одну цель: сломить волю населения Нагорного Карабаха жить на своей родине, «которую мы считаем нерушимой».
«Нам необходимо активизировать наши усилия, чтобы привлечь внимание международного сообщества к гуманитарному, а теперь и экологическому кризису в Нагорном Карабахе.
«Думаю, что незаконная блокада Лачинского коридора и создавшийся в Нагорном Карабахе гуманитарно-экологический кризис должны стать предметом более институционального международного обсуждения, потому что только неослабевающая активность международного сообщества является способом обуздания агрессивности Азербайджана и его провокационных действий, - сказал Никол Пашинян.