Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայքլ Քարփենթերն այսօր Ադրբեջանին և Ռուսաստանին կոչ է արել «անհապաղ վերականգնել անխափան տարանցումը [Լաչինի միջանցքով]»։
Ելույթ ունենալով Հայաստանի նախաձեռնությամբ գումարված ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի արտահերթ նիստում՝ ամերիկացի դիվանագետը, մասնավորապես, ասել է.
«Միացյալ Նահանգները լրջորեն մտահոգված է նրանով, որ Լաչինի միջանցքը խցանված է ավելի քան 30 օր՝ Լեռնային Ղարաբաղում սննդամթերքի, դեղորայքի և այլ պաշարների կրիտիկական պակասորդ առաջացնելով։ Այս փաստերն անվիճելի են։
Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին և Ռուսաստանին անհապաղ վերականգնել անխափան տարանցումը` հավատարիմ մնալով նախկինում ստանձնած պարտավորություններին: Լաչինի ճանապարհով մասնավոր եւ առևտրային երթևեկության շարունակական խափանումը կարող է ծանր մարդասիրական հետևանքներ ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց համար։ Մենք շնորհակալություն ենք հայտնում ԿԽՄԿ-ին կարևոր օգնության համար և կոչ ենք անում Ադրբեջանին երաշխավորել այս տարածքում ապրող բնակչության անհատական իրավունքները, անվտանգությունը և բարեկեցությունը: ԵԱՀԿ բոլոր անդամ պետությունները պարտավոր են ապահովել իրենց տարածքում գտնվող անձանց անվտանգությունը՝ անկախ նրանց էթնիկ պատկանելությունից»:

США призвали Азербайджан и Россию «немедленно» восстановить беспрепятственный транзит - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол США в ОБСЕ Майкл Карпентер призвал сегодня «Азербайджан и Россию немедленно восстановить беспрепятственный транзит [через Лачинский коридор]».
Выступая на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ, созваном по инициативе Армении, американский дипломат, в частности, сказал:
«Соединенные Штаты серьезно обеспокоены тем, что Лачинский коридор перекрыт уже более 30 дней, что создает острую нехватку продовольствия и медикаментов в Нагорном Карабахе. Эти факты неоспоримы.
Мы призываем Азербайджан и Россию немедленно восстановить беспрепятственный транзит в соответствии с ранее взятыми обязательствами. Продолжающееся нарушение движения частного и коммерческого транспорта по Лачинской дороге может иметь серьезные гуманитарные последствия для людей, проживающих в Нагорном Карабахе.
Мы благодарим МККК за важную помощь и призываем Азербайджан обеспечить соблюдение прав личности, безопасность и благополучие населения, проживающего в этом регионе. Все государства-участники ОБСЕ обязаны обеспечивать безопасность лиц на своей территории - независимо от их этнической принадлежности».