Փաշինյան. Լաչինի միջանցքը ԼՂ հայերի ցեղասպանության կանխարգելման միջանցք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ առարկայական են դառնում մտավախությունները, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում ցեղասպանություն է նախապատրաստում:
Այս մասին նա հայտարարել է Երեւանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ:
«Այսօր էլ ցեղասպանության սպառնալիքն ու վտանգը մեր տարածաշրջանում դիտարկվում է որպես հրատապ կանխարգելման մի երեւույթ։ Վերջին շրջանում ավելի ու ավելի շատ, մասնավորապես, ԼՂ բնակչության կողմից ահազանգվում է ցեղասպանությունը որպես սպառնալիք։ Այդ ահազանգերին պետք է լուրջ վերաբերվենք:
Թվում էր՝ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը մեխանիզմներ է ստեղծել ԼՂ հայությանը պոտենցիալ ցեղասպանությունից պաշտպանելու համար, սակայն հետագայում տեսանք իրողություններ, որոնք հնչող մտահոգություններն ավելի առարկայական են դարձնում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցող սադրանքներն անմիջական կապ ունեն հնարավոր ցեղասպանության հետ:
«Ոմանք փորձում են Լաչինի միջանցքը զուգահեռել տարածաշրջանում գոյություն ունեցող կամ հնարավոր գործարկվելիք կոմունիկացիաների հետ: Լաչինի միջանցքը ցեղասպանության կանխարգելման միջանցք է. փակել այն, դադարեցնել այդ միջանցքի գործունեությունը, նշանակում է ԼՂ բնակչությանը դատապարտել ցեղասպանության երեք սցենարով»,- ասել է նա:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, առաջին սցենարը զուտ հայաթափումն է, երբ ԼՂ հայերը հնարավորություն չեն ունենա ապրել իրենց տներում, իրենց հողում:
«Հաջորդ սցենարն ինքնության կորուստն է. այն պայքարը, որ Ադրբեջանը մղում է ԼՂ տեղանունների, պատմամշակութային հուշարձանների դեմ, դրա ամենավառ ապացույցն է: Երրորդ սցենարը բուն ֆիզիկական ոչնչացումն է, որը մենք տեսել եւ տեսնում ենք»,- ասել է նա:
Հայաստանի վարչապետը նշել է, որ իր համոզմամբ՝ «ցեղասպանության կանխարգելման գլխավոր գործիքը երկխոսությունն է եւ համագործակցությունը, այդ թվում՝ Բաքվի եւ Ստեփանակերտի միջեւ»:

Пашинян: Лачинский коридор - это коридор предотвращения геноцида - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что опасения относительно того, что Азербайджан готовит геноцид в Нагорном Карабахе, становятся предметными.
Об этом он заявил в ходе проходящего в Ереване 4-го Глобального форума «Против преступления геноцида».
«Угроза и опасность геноцида в нашем регионе даже сегодня рассматривается как явление, требующее неотложного предотвращения. В последнее время все чаще, в частности, со стороны населения Нагорного Карабаха звучат опасения по поводу угрозы геноцида. Мы должны отнестись к ним серьезно.
Казалось, что трехстороннее заявление от 9 ноября создало механизмы для защиты армян Нагорного Карабаха от потенциального геноцида, однако позже мы увидели реалии, которые делают озвученные опасения более предметными»,- сказал Никол Пашинян.
По его словам, происходящие в Лачинском коридоре провокации имеют прямую связь с возможным геноцидом.
«Некоторые пытаются провести параллели между Лачинским коридором и существующими или возможными коммуникациями в регионе. Лачинский коридор является коридором предотвращения геноцида. Закрыть его, прекратить действие этого коридора - значит обречь население Нагорного Карабаха на геноцид по трем сценариям», - сказал он.
По мнению Никола Пашиняна, первый сценарий – изгнание армян, когда у нагорно-карабахских армян не будет возможности жить в своих домах, на своей земле.
«Следующий сценарий - потеря идентичности. Борьба, которую Азербайджан ведет против топонимов и историко-культурных памятников Нагорного Карабаха, является ярчайшим подтверждением. Третий сценарий - это реальное физическое уничтожение, которое мы видели и видим», - сказал он.
Премьер-министр Армении выразил убеждение, что «основным инструментом предотвращения геноцида является диалог и сотрудничество, в том числе, между Баку и Степанакертом».