Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարներն այսօր հանդիպել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ։
Արցախի ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի բաժնից հայտնել են, որ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուները պարզաբանումներ են ներկայացրել՝ հղում կատարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը. նշվել է, որ նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի իրավական կարգավիճակը, եւ պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները՝ սկսած 5 կիլոմետրանոց անվտանգային գոտուց մինչեւ ՌԴ խաղաղապահ ուժերի անցակետերի տեղակայում։
«Անդրադառնալով օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումներին՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար անձնակազմը նշել է, որ կատարել են անհրաժեշտ եզրահանգումներ, միաժամանակ վստահեցրել են, որ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն՝ ապագայում նմանօրինակ խախտումները կանխելու եւ բնակչության պատշաճ անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

«Новый маршрут будет иметь тот же правовой статус, что и коридор» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Лидеры фракций парламента Арцаха встретились сегодня с руководством российских миротворческих сил.
Как сообщили в отделе по информации и связям с общественностью парламента Арцаха, руководители миротворческих сил дали разъяснения, касающиеся трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Было отмечено, что новый маршрут будет иметь тот же правовой статус, что и коридор, и все компоненты безопасности будут обеспечены, начиная от 5-километровой зоны безопасности и заканчивая блокпостами российских миротворческих сил.
«Относительно нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана, имевших место в начале августа, руководящий состав российских миротворческих сил отметил, что сделаны необходимые выводы. Было заверено, что будут приложены дополнительные усилия для предотвращения подобных нарушений в будущем и обеспечения надлежащей безопасности населения»,- говорится в сообщении.