Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի խորհրդարանի խմբակցությունների ղեկավարներն այսօր հանդիպել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ։
Արցախի ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի բաժնից հայտնել են, որ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուները պարզաբանումներ են ներկայացրել՝ հղում կատարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը. նշվել է, որ նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի իրավական կարգավիճակը, եւ պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները՝ սկսած 5 կիլոմետրանոց անվտանգային գոտուց մինչեւ ՌԴ խաղաղապահ ուժերի անցակետերի տեղակայում։
«Անդրադառնալով օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումներին՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար անձնակազմը նշել է, որ կատարել են անհրաժեշտ եզրահանգումներ, միաժամանակ վստահեցրել են, որ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն՝ ապագայում նմանօրինակ խախտումները կանխելու եւ բնակչության պատշաճ անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

“The new route will have the same legal status as the corridor” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Heads of the Artsakh parliamentary factions met today with the leadership of the Russian peacekeeping troops in Artsakh.
Artsakh National Assembly press service reported that the leadership of the peacekeeping troops provided clarifications, citing the November 9, 2020 trilateral statement. It was noted that the new route will have the same legal status as the corridor, and all security components, starting from the 5-kilometer security zone to the deployment of checkpoints of the Russian peacekeeping forces, will be preserved.
“Referring to the ceasefire violations by Azerbaijan in early August, the command of the Russian peacekeeping troops noted that they have made the necessary conclusions, assuring at the same time that they will make additional efforts to prevent similar violations in the future and ensure the proper safety of the population,” the news release reads.