Միրզոյան. Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ դիրքորոշումից Արցախի հարցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը այսօր Իրանի դեսպան Աբբաս Զոհուրիի հետ հանդիպմանը նշել է, որ Իրանը չի կարող ձեռնպահ մնալ Արցախի հարցում դիրքորոշում արտահայտելուց:
Ըստ ԱԺ մամուլի ծառայության, ԱԺ նախագահն այդ մասին խոսել է՝ «հաշվի առնելով նաեւ տարածաշրջանային այլ պետությունների ակտիվ ներգրավվածությունն ի օգուտ ադրբեջանական կողմի թե ռազմական գործողությունների փուլում, թե դրան հաջորդած ժամանակահատվածում»:
Անդրադառնալով եռակողմ հայտարարությունում ամրագրված պայմանավորվածություններին՝ Արարատ Միրզոյանը որպես առաջնահերթություն ընդգծել է, որ օր առաջ պետք է իրականացվի ռազմագերիների եւ այլ գերեվարված անձանց շուտափույթ փոխանակումը «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով:
Աբբաս Զոհուրին վերահաստատել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Զարիֆի նախկինում հնչեցրած տեսակետն առ այն, որ ռազմագերիների վերադարձի խնդիրը պիտի շուտափույթ լուծում ստանա:

Мирзоян: Иран не может воздержаться от выражения позиции по вопросу Арцаха - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня на встрече с послом Ирана Аббасом Зохури, что Тегеран не может воздержаться от выражения своей позиции по Арцаху.
Как сообщает пресс-служба парламента, спикер заявил об этом «с учетом активного вовлечения участия других государств региона в пользу азербайджанской стороны как на стадии боевых действий, так и в последующий период».
Говоря о договоренностях, закрепленных в трехстороннем заявлении лидеров Армении, Азербайджана и России, Арарат Мирзоян подчеркнул, что приоритетным является вопрос скорейшего обмена военнопленными и другими задержанными лицами по принципу
«всех на всех».
Аббас Зохури подтвердил слова министра иностранных дел Ирана Мохаммада Зарифа о том, что вопрос о возвращении военнопленных должен быть решен как можно скорее.