Այվազյան. Ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հետեւանք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը Թուրքիայի անմիջական ներգրավմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հետեւանք է:
Այս մասին Արա Այվազյանն ասել է փետրվարի 16-ին Հայաստան ժամանած Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության եւ զարգացման նախարարության Եվրոպական հարեւանության եւ Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթընիի հետ հանդիպմանը:
Այվազյանի կարծիքով, ստեղծված իրավիճակը չի կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում. «Միայն բանակցված քաղաքական կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները, ճանապարհ կհարթի պատերազմի պատճառների և հետևանքների վերացման համար, կարող է կայունություն, տևական խաղաղություն և ի վերջո՝ հաշտություն բերել Հարավային Կովկասի տարածաշրջան»:
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ադրբեջանի կողմից ինքնորոշման իրավունքի բռնի ճնշման փորձը, որն ուղեկցվել է պատերազմական հանցագործություններով, ոչ միայն մարդու իրավունքների խախտում է, այլեւ լուրջ եւ շարունակական սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգության համար»,- ասել է նախարարը:
Արա Այվազյանը ուշադրություն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց, պատանդառության քաղաքականության վրա՝ նշելով, որ «դա մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ բոլոր նրանց համար, ովքեր արժանահավատորեն եւ հետեւողականորեն հանդես են գալիս միջազգային ասպարեզում մարդու իրավունքների  պաշտպանության դիրքերից»:

Айвазян: Ситуация является следствием применения силы Азербайджаном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян сказал сегодня, что создавшаяся в регионе Южного Кавказа ситуация является следствием применения силы со стороны Азербайджана при прямом участии Турции.
Ара Айвазян сказал об этом на встрече с министром по делам европейского соседства министерства иностранных дел Соединенного Королевства Венди Мортон.
По словам армянского министра, нынешняя ситуация не может рассматриваться как решение конфликта.
«Только политическое урегулирование путем переговоров, уважающее права всех, проложит путь к устранению причин и последствий войны и принесет стабильность, длительный мир и согласие в регион Южного Кавказа», - подчеркнул он.
«Урегулирование карабахского конфликта основано на праве народа Арцаха на самоопределение. Попытка Азербайджана насильственно подавить право на самоопределение, сопровождаемая военными преступлениями, является не только нарушением прав человека, но также серьезной и постоянной угрозой региональной безопасности», - сказал Ара Айвазян.
Он также обратил внимание на политику Азербайджана по захвату армянских военных и мирных жителей, в том числе - женщин, отметив, что «это вызов не только Армении, но и всем тем, кто достойно и последовательно выступает в сфере защиты прав человека на международной арене».