Այվազյան. Ստեղծված իրավիճակը Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հետեւանք է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված ներկայիս իրավիճակը Թուրքիայի անմիջական ներգրավմամբ Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման հետեւանք է:
Այս մասին Արա Այվազյանն ասել է փետրվարի 16-ին Հայաստան ժամանած Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության եւ զարգացման նախարարության Եվրոպական հարեւանության եւ Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթընիի հետ հանդիպմանը:
Այվազյանի կարծիքով, ստեղծված իրավիճակը չի կարող դիտարկվել որպես հակամարտության հանգուցալուծում. «Միայն բանակցված քաղաքական կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները, ճանապարհ կհարթի պատերազմի պատճառների և հետևանքների վերացման համար, կարող է կայունություն, տևական խաղաղություն և ի վերջո՝ հաշտություն բերել Հարավային Կովկասի տարածաշրջան»:
«Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Ադրբեջանի կողմից ինքնորոշման իրավունքի բռնի ճնշման փորձը, որն ուղեկցվել է պատերազմական հանցագործություններով, ոչ միայն մարդու իրավունքների խախտում է, այլեւ լուրջ եւ շարունակական սպառնալիք տարածաշրջանային անվտանգության համար»,- ասել է նախարարը:
Արա Այվազյանը ուշադրություն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց, պատանդառության քաղաքականության վրա՝ նշելով, որ «դա մարտահրավեր է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ բոլոր նրանց համար, ովքեր արժանահավատորեն եւ հետեւողականորեն հանդես են գալիս միջազգային ասպարեզում մարդու իրավունքների  պաշտպանության դիրքերից»:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian today has stated that there is a new situation in South Caucasus, which results from the use of force by Azerbaijan and with direct involvement of Turkey.
He has made that remark at the meeting with Wendy Morton, the UK Minister for European Neighborhood and the Americas of Foreign, Commonwealth and Development Office, who arrived in Yerevan on February 16.
According to Aivazian, the situation does not solve the conflict. “Only through negotiated political settlement it will be possible to address the causes and consequences of the war, to establish stability, peace and reconciliation in the region of the South Caucasus,” he said.
“The essence of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is based on the right of the people of Artsakh to self-determination. Azerbaijan’s attempt to suppress this right through violence, which was accompanied by war crimes, is not only a violation of human rights but also a significant and continuous threat to the regional security,” said Aivazian.
The Foreign Minister has also drawn Wendy Morton’s attention to Azerbaijan’s hostage-taking policy toward Armenian prisoners of war, civilians, including women. He has noted that “this is a challenge to all those who genuinely and consistently defend human right in international arena.”