Արա Այվազյան. Հակամարտությունը մտել է նոր փուլ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մտել է մի նոր փուլ, որում հայկական կողմերը պետք է միասնական օրակարգ ձեւավորեն:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններն իրարամերժ են: Մի կողմից, նա նշում է, որ հակամարտությունը լուծված է, մյուս կողմից՝ անում է հակամարտությունը բորբոքող, սադրիչ հայտարարություններ, որոնք չեն նպաստում տարածաշրջանում անվտանգության եւ խաղաղության հաստատմանը»,- Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ նշել է նախարարը:
Նա հայտնել է, որ հունվարի 5-ին Արցախ կատարած այցի ընթացքում քննարկել է ընդհանուր օրակարգ ձեւավորելու եւ աշխատանքները համակարգելու անհրաժեշտությունը:
«Հայկական կողմը պատրաստ է սկսել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով եւ դրանք վարել այն հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնց վերաբերյալ նախկինում էլ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն: Մեզ համար առաջնային հարց է դեօկուպացիան եւ հայ ազգաբնակչության անվտանգ վերադարձն իրենց բնակավայրեր»,- ասել է Արա Այվազյանը:
Մեկնաբանելով Շուշիի մասին Ադրբեջանի արված հայտարարությունները, արտգործնախարարն ասել է.
«Շուշին հայկական մշակութային կենտրոն է եւ անկախ այն բանից, թե ով ինչ է հայտարարում, չենք համաձայնելու այն պնդումներին, թե Շուշին կարող է դառնալ թյուրքական մշակութային կենտրոն: Վստահ եմ, որ սրա հետ կապված մենք ստանալու ենք միջազգային հանրության աջակցությունը»:

Armenian FM: Karabakh conflict is in a new phase - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazyan today has stated that the Karabakh conflict has entered into a new phase, in which the Armenian sides need to form a single agenda.
“The statements of President of Azerbaijan Ilham Aliyev are contradictory. On one hand he notes that the conflict is resolved, and on the other he makes provocative remarks that fuel the flames of the conflict and hinder establishment of security and peace in the region,” said Ayvazyan during the Q&A in the parliament of.
Ayvazyan has announced that during the visit to Artsakh on January 5, he discussed the need to form a single agenda and coordinate efforts.
“The Armenian side is ready to start negotiations in the format of Minsk Group co-chairmanship and conduct the talks on the fundamental principles, which were agreed on previously. Our primary concerns are also de-occupation and safe return of Armenian population to settlements,” said Ara Ayvazyan.
Commenting on Azerbaijan’s remarks about Shushi, the Foreign Minister has said:
“Shushi is an Armenian cultural center and regardless of who says what, we will not agree with the claims that Shushi could become a Turkic cultural center. I am certain we will have the support of the international community in this matter.”