Արա Այվազյան. Հակամարտությունը մտել է նոր փուլ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանն այսօր ասել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մտել է մի նոր փուլ, որում հայկական կողմերը պետք է միասնական օրակարգ ձեւավորեն:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հայտարարություններն իրարամերժ են: Մի կողմից, նա նշում է, որ հակամարտությունը լուծված է, մյուս կողմից՝ անում է հակամարտությունը բորբոքող, սադրիչ հայտարարություններ, որոնք չեն նպաստում տարածաշրջանում անվտանգության եւ խաղաղության հաստատմանը»,- Ազգային ժողովում հարցուպատասխանի ժամանակ նշել է նախարարը:
Նա հայտնել է, որ հունվարի 5-ին Արցախ կատարած այցի ընթացքում քննարկել է ընդհանուր օրակարգ ձեւավորելու եւ աշխատանքները համակարգելու անհրաժեշտությունը:
«Հայկական կողմը պատրաստ է սկսել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով եւ դրանք վարել այն հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնց վերաբերյալ նախկինում էլ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն: Մեզ համար առաջնային հարց է դեօկուպացիան եւ հայ ազգաբնակչության անվտանգ վերադարձն իրենց բնակավայրեր»,- ասել է Արա Այվազյանը:
Մեկնաբանելով Շուշիի մասին Ադրբեջանի արված հայտարարությունները, արտգործնախարարն ասել է.
«Շուշին հայկական մշակութային կենտրոն է եւ անկախ այն բանից, թե ով ինչ է հայտարարում, չենք համաձայնելու այն պնդումներին, թե Շուշին կարող է դառնալ թյուրքական մշակութային կենտրոն: Վստահ եմ, որ սրա հետ կապված մենք ստանալու ենք միջազգային հանրության աջակցությունը»:

Конфликт вступил в новую фазу, заявил глава МИД Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян сказал сегодня, что нагорно-карабахский конфликт вступил в новую фазу, в которой армянские стороны должны сформулировать совместную повестку.
«Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева противоречивы. С одной стороны, он говорит, что конфликт решен, с другой - делает подстрекательские, провокационные заявления, которые не способствуют установлению безопасности и мира в регионе», - сказал он, отвечая на вопросы депутатов Национального собрания Армении.
Министр сообщил, что в рамках визита в Арцах 5 января обсудил необходимость формирования общей повестки и координации работы.
«Армянская сторона готова начать переговоры в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ и вести их согласно тем базовым принципам, по которым ранее была достигнута договоренность. Также приоритетными вопросами для нас являются де-оккупация и безопасное возвращение армянского населения в свои дома», - сказал Ара Айвазян.
Комментируя заявления руководства Азербайджана, касающиеся Шуши, глава МИД сказал:
«Шуши - это армянский культурный центр, и независимо от того, кто и что объявляет, мы не можем согласиться с тем, что Шуши может стать тюркским культурным центром. Уверен, что в этом вопросе мы получим поддержку международного сообщества».