ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպանը խոսել է Արցախում հումանիտար ճգնաժամի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջեյմս Գիլմորն արձագանքել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ներկայացրած զեկույցին:
«Միացյալ Նահանգներն անկեղծորեն ողջունեց բռնությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում։ Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք է բերված պայմանավորվածություն մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ եւ կարեւորում ենք այսօր ներկայացված հավելյալ տեղեկատվությունը՝ կապված այդ պայմանավորվածության փաստացի իրականացման հետ։ Մենք խրախուսում ենք, որ դուրս մնացած հարցերի լուծման ու հակամարտության տեւական խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով կողմերն աշխատեն Մինսկի խմբի համանախագահների հետ», - ասել է դեսպանը:
Նա շեշտել է, որ վերջնական կարգավորման ցանկացած տարբերակ պետք է հիմնված լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով նախատեսված սկզբունքների վրա, որոնք նախատեսում են ուժի կիրառման կամ դրա սպառնալիքի բացառում, տարածքային ամբողջականություն եւ իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունք ազգերի համար։
«Չնայած մարտական գործողությունները մեծապես կանգ են առել, սակայն հումանիտար իրավիճակը տեղում մնում է աղետալի։ Միացյալ Նահանգները տեսնում է, որ վրա է հասնում հումանիտար ճգնաժամ։ Հակամարտության գոտում պայմաններն առավել սրվում են կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակի հետեւանքով, ինչն ակնհայտորեն սրացումներ կունենա, քանի որ առջեւում ձմեռ է։ Մենք կողմերին հորդորում ենք սերտորեն աշխատել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ պահվող անձանց ու աճյունների վերադարձը կազմակերպելու, ինչպես նաեւ հոկտեմբերի 29-ին Ժնեւում համաձայնեցված մյուս քայլերի շուրջ», - ասել է Ջեյմս Գիլմորը:

Ереван /Медиамакс/. Посол США в ОБСЕ Джеймс Гилмор прокомментировал доклад, представленный сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
«Соединенные Штаты искренне приветствуют прекращение насилия в нагорно-карабахском конфликте. Мы видим, что при посредничестве России была достигнута договоренность о прекращении военных действий и придаем важное значение представленной сегодня дополнительной информации в связи с фактическим выполнением этого соглашения. Мы призываем стороны сотрудничать с сопредседателями Минской группы для урегулирования нерешенных вопросов, а также достижения прочного мирного урегулирования конфликта», - сказал он.
Он подчеркнул, что любое окончательное урегулирование должно основываться на принципах, закрепленных в Хельсинкском Заключительном акте, которые предусматривают исключение применения силы, ее угрозы, а также территориальную целостность и право наций на равенство и самоопределение.
«Хотя боевые действия в основном прекратились, гуманитарная ситуация на месте остается катастрофической. Соединенные Штаты видят надвигающийся гуманитарный кризис. Условия в зоне конфликта усугубляются глобальной пандемией коронавируса, которая, очевидно, углубится с приближением зимы. Мы призываем стороны тесно сотрудничать с Международным Комитетом Красного Креста и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ для организации возвращения задержанных лиц, передачи тел погибщих, а также других шагов, согласованных в Женеве 29 октября», - сказал Джеймс Гилмор.