Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խորհրդակցություն է անցկացրել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար հարցերի լուծման վերաբերյալ:
Ինչպես հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, զեկույցներով հանդես են եկել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱԴԾ տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը:
ԱԴԾ ղեկավարը, մասնավորապես, հայտնել է, որ ռուս սահմանապահները Հայաստանում տեղակայել են 5 լրացուցիչ կետ. 2-ը՝ Հայաստանի և Նախիջևանի սահմանին (Երասխ եւ Պարույր Սևակ), 2-ը՝ Հայաստանի և Իրանի սահմանին եւ հինգերորդը՝ Թեղ գյուղի մոտ:
Սերգեյ Շոյգուն հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար խնդիրները շատանում են: Այս կապակցությամբ Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավար Եվգենի Զինչեւը ասել է, որ որոշումն ընդունելուց հետո 8 ժամվա ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղ կարող է ուղարկվել արտակարգ իրավիճակների նախարարության հատուկ առաքելությունը:
Հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է, որ հրամանագիր է ստորագրել Մարդասիրական արձագանքման միջգերատեսչական կենտրոն հիմնելու մասին, որը կօգնի լուծել հումանիտար խնդիրները և վերականգնել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
«Կենտրոնը կզբաղվի փախստականների մշտական բնակության վայրեր վերադարձի գործընթացին աջակցելով, Ադրբեջանի և Հայաստանի պետական մարմինների հետ փոխգործակցությամբ`Ղարաբաղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքները վերականգնելու եւ բնականոն կյանքի պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ», - ասել է Ռուսաստանի նախագահը:
Պուտինը ասել է, որ «շատ է ակնկալում», որ կենտրոնի աշխատանքին միջազգային աջակցություն կլինի, մասնավորապես, ԿԽՄԿ-ի, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից:

Ереван /Медиамакс/. Президент России Владимир Путин провел сегодня совещание по решению гуманитарных вопросов в районе Нагорного Карабаха.
Как сообщает пресс-служба Кремля, с докладами на совещании выступили министр обороны России Сергей Шойгу, министр иностранных дел Сергей Лавров, директор ФСБ Александр Бортников.
Глава ФСБ, в частности, доложил, что российские пограничники развернули 5 дополнительных постов: 2 на границе Армении и Нахиджевана (Ерасх и Паруйр Севак), 2 поста - на границе Армении и Ирана (Мегри и Сыгыр) и пятый пост у села Тех.
Сергей Шойгу доложил, что в Нагорном Карабахе нарастают проблемы гуманитарного характера. В этой связи глава МЧС России Евгений Зиничев сказал, что в течение 8 часов после принятия решения в Нагорный Карабах может быть отправлена сводная группировка МЧС.
В ходе совещания Владимир Путин сообщил, что подписал указ о создании Межведомственного центра гуманитарного реагирования для содействия решению гуманитарных вопросов и восстановлению гражданской инфраструктуры в Нагорном Карабахе.
«Центр займется оперативным сопровождением процесса возвращения беженцев в места постоянного проживания, взаимодействием с государственными органами Азербайджана и Армении по восстановлению гражданской инфраструктуры и созданию условий для нормальной жизнедеятельности в Нагорном Карабахе», - сказал президент России.
Путин сказал, что «очень рассчитывает» на международную поддержку работы центра, в частности, со стороны МККК, управления верховного комиссара ООН по делам беженцев, ЮНЕСКО.