Արցախի նախագահ. Որոշմանը ստիպված ենք գնացել, բայց չենք պարտվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հայտարարել է, որ երեկ կայացված որոշմանը ստիպված ենք գնացել, բայց «չենք պարտվել եւ ամեն ինչ առջեւում է»։
Նա ասել է, որ 43 օր մարտական գործողությունների արդյունքում Արցախը կորցրել էր Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները, մասեր Հադրութի, Մարտունի, Ասկերանի շրջաններից, եւ ամենագլխավորը՝ Շուշին։
«Շուշիի նկատմամբ հիմնական վերահսկողությունը կորցրել ենք նոյեմբերի 5-ից, իսկ ամբողջությամբ՝ նոյեմբերի 8-ից: Չէինք ուզում հավատալ, որ կորցնում ենք հայրենիքն ամբողջությամբ, չէինք ուզում հավատալ, որ անհնարին էր արդեն կռվել այն եղած ռեսուրսներով, որոնք կային: Շատ երկար փորձում էինք բանակցության սեղանի շուրջ քննարկել եւ կանգնեցնել, բայց խնդիրները մեծ էին: Մարտերն ընթանում էին Ստեփանակերտի մատույցներում՝ 2-3 կմ հեռավորության վրա։ Եթե մարտական գործողությունները շարունակվեին այդ տեմպերով, օրերի ընթացքում մենք կկորցնեինք ամբողջ Արցախը, կունենայինք շատ ավելի զոհեր։ Մարտական գործողությունները՝ տեղափոխվելով մեր առաջնագծի թիկունք, անդառնալի հետեւանքներ կունենային առաջնագծում այդ 43 օրը հերոսաբար պայքարող զինծառայողների համար։ Շրջափակման մեծ հնարավորություններ կառաջանային»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նա հայտարարել է, որ պատերազմում չհաջողելու պատասխանը «բոլորս ենք տալու»։
«Մենք գիտեինք, որ մեր Պաշտպանության բանակում խնդիրեր կային։ Զորքի բարոյահոգեբանական վիճակը շատ լավ չէր, հանգստանալու, բուժելու հնարավորություն չունեինք, ամեն օր մարտական գործողությունների մեջ, ամեն օր զոհեր, վիրավորներ, հրետակոծություն։ Եվ այդ ամենով հանդերձ՝ կարողանում էինք դիմակայել։ Ես առաջին հերթին խոնարհվում եմ մեր ժամկետային զինծառայողների, ինչպես նաեւ բոլոր զոհվածների ընտանիքիների առջեւ։ Ստիպված էինք գնալ այս որոշմանը, որպեսզի այդ նույն զինծառայողների կյանքը խնայեինք»,- ասել է նա։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ «ամեն ինչ առջեւում է, Արցախը, հայ ազգը, Հայաստանը շատ ծանր օրեր են ունեցել, բայց կարողացել ենք իմաստուն որոշումներ կայացնել, հաջողություններ արձանագրել»։
«Իսկ ո՞վ է ասել, որ սրանով է ավարտվում ամեն ինչ։ Մենք ավելի սթափ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ունենալու ենք, դրա համար մեզ պետք է համերաշխություն։ Մեր ամենամեծ հակառակորդը եղել է պառակտումն ու խուճապը։ Համազգային խնդիրները դեռեւս առջեւում են, մեր տեսիլքը չի խամրել, ունենք երազանք, երազած հայրենիք»,- ասել է նա։
Արցախի նախագահը սթափության կոչ է արել՝ նշելով, որ քաղաքացիական պատերազմն ավելի մեծ սպառնալիք է ողջ Հայաստանին ու Արցախին, դրա համար պետք է համախմբված լինել։

Президент Арцаха: это вынужденное решение, но это не поражение - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Арцаха Араик Арутюнян заявил сегодня, что вчерашнее решение было вынужденным, однако «это не поражение, и все еще впереди».
Президент сказал, что в результате 43-дневных боевых действий Арцах потерял районы Физули, Джабраил, Кубатлу, Зангелан, некоторые части Гадрута, Мартуни, Аскеран и, самое главное, Шуши.
«5 ноября мы потеряли основной контроль над Шуши, а с 8 ноября контроль был утерян полностью. Мы не хотели верить в то, что теряем Родину, не хотели верить в невозможность борьбы имеющимися у нас ресурсами. Мы долго пытались обсуждать эти вопросы за столом переговоров и искали решение, но проблемы были слишком большими.
Бои дощли до окраин Степанакерта и шли на расстоянии 2-3 км от него. Если бы военные действия продолжились такими же темпами, за несколько дней мы потеряли бы весь Арцах, и жертв у нас было бы намного больше. Боевые действия, перенесенные в тыл, имели бы необратимые последствия для военнослужащих, которые 43 дня героически сражались на передовой. Они могли бы оказаться в окружении», - сказал Араик Арутюнян.
Он заявил, что «мы все в ответе» за эту неудачу.
«Мы знали, что в нашей Армии обороны есть определенные проблемы. Морально-психологическое состояние армии было не очень хорошим, у нас не было возможности отдыхать, лечиться, каждый день мы были в боях и каждый день -  жертвы, раненые, обстрелы. И при этом мы смогли устоять. В первую очередь, я преклоняюсь перед нашими призывниками, и перед семьями всех погибших. Мы были вынуждены принять это решение, чтобы спасти их жизни», - сказал он.
По словам Араика Арутюняна, «все впереди, Арцах, армянский народ, Армения переживали очень тяжелые дни, но мы могли принимать мудрые решения и констатировать успехи».
«И кто сказал, что это - конец? У нас будет возможность принимать более трезвые решения, и для этого нам нужна солидарность. Нашим самым большим противником всегда были раскол и паника. Наша мечта не померкла, она жива», - сказал он.
Президент Арцаха призвал к трезвости, отметив, что «гражданская война представляет большую угрозу для всей Армении и Арцаха, и избежать этого нам поможет наше единство».