Արցախի նախագահ. Որոշմանը ստիպված ենք գնացել, բայց չենք պարտվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր հայտարարել է, որ երեկ կայացված որոշմանը ստիպված ենք գնացել, բայց «չենք պարտվել եւ ամեն ինչ առջեւում է»։
Նա ասել է, որ 43 օր մարտական գործողությունների արդյունքում Արցախը կորցրել էր Ֆիզուլիի, Ջաբրայիլի, Կուբաթլուի, Զանգելանի շրջանները, մասեր Հադրութի, Մարտունի, Ասկերանի շրջաններից, եւ ամենագլխավորը՝ Շուշին։
«Շուշիի նկատմամբ հիմնական վերահսկողությունը կորցրել ենք նոյեմբերի 5-ից, իսկ ամբողջությամբ՝ նոյեմբերի 8-ից: Չէինք ուզում հավատալ, որ կորցնում ենք հայրենիքն ամբողջությամբ, չէինք ուզում հավատալ, որ անհնարին էր արդեն կռվել այն եղած ռեսուրսներով, որոնք կային: Շատ երկար փորձում էինք բանակցության սեղանի շուրջ քննարկել եւ կանգնեցնել, բայց խնդիրները մեծ էին: Մարտերն ընթանում էին Ստեփանակերտի մատույցներում՝ 2-3 կմ հեռավորության վրա։ Եթե մարտական գործողությունները շարունակվեին այդ տեմպերով, օրերի ընթացքում մենք կկորցնեինք ամբողջ Արցախը, կունենայինք շատ ավելի զոհեր։ Մարտական գործողությունները՝ տեղափոխվելով մեր առաջնագծի թիկունք, անդառնալի հետեւանքներ կունենային առաջնագծում այդ 43 օրը հերոսաբար պայքարող զինծառայողների համար։ Շրջափակման մեծ հնարավորություններ կառաջանային»,- ասել է Արայիկ Հարությունյանը։
Նա հայտարարել է, որ պատերազմում չհաջողելու պատասխանը «բոլորս ենք տալու»։
«Մենք գիտեինք, որ մեր Պաշտպանության բանակում խնդիրեր կային։ Զորքի բարոյահոգեբանական վիճակը շատ լավ չէր, հանգստանալու, բուժելու հնարավորություն չունեինք, ամեն օր մարտական գործողությունների մեջ, ամեն օր զոհեր, վիրավորներ, հրետակոծություն։ Եվ այդ ամենով հանդերձ՝ կարողանում էինք դիմակայել։ Ես առաջին հերթին խոնարհվում եմ մեր ժամկետային զինծառայողների, ինչպես նաեւ բոլոր զոհվածների ընտանիքիների առջեւ։ Ստիպված էինք գնալ այս որոշմանը, որպեսզի այդ նույն զինծառայողների կյանքը խնայեինք»,- ասել է նա։
Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ «ամեն ինչ առջեւում է, Արցախը, հայ ազգը, Հայաստանը շատ ծանր օրեր են ունեցել, բայց կարողացել ենք իմաստուն որոշումներ կայացնել, հաջողություններ արձանագրել»։
«Իսկ ո՞վ է ասել, որ սրանով է ավարտվում ամեն ինչ։ Մենք ավելի սթափ որոշումներ կայացնելու հնարավորություն ունենալու ենք, դրա համար մեզ պետք է համերաշխություն։ Մեր ամենամեծ հակառակորդը եղել է պառակտումն ու խուճապը։ Համազգային խնդիրները դեռեւս առջեւում են, մեր տեսիլքը չի խամրել, ունենք երազանք, երազած հայրենիք»,- ասել է նա։
Արցախի նախագահը սթափության կոչ է արել՝ նշելով, որ քաղաքացիական պատերազմն ավելի մեծ սպառնալիք է ողջ Հայաստանին ու Արցախին, դրա համար պետք է համախմբված լինել։

Artsakh President: We had to make the decision, but this is not the end - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Artsakh President Arayik Harutyunyan today has stated that the government had to make the decision yesterday, but “we have not lost and everything is ahead.”
He has told that after 43 days of hostilities, Artsakh has lost the regions of Fizuli, Jabrail, Kubatlu, Zangelan, parts of Hadrut, Martuni, Askeran, and most importantly, Shushi.
“We have lost most of control over Shushi since November 5 and completely since November 8. We did not want to believe that we were losing the homeland completely, we did not want to believe that it was impossible to fight with the resources that were available. We tried for a long time to discuss and stop at the negotiating table, but the problems were big. The battles took place on the outskirts of Stepanakert, at a distance of 2-3 km. If the hostilities continued at that rate, in a few days we would lose the whole of Artsakh, we would have many more victims. The military operations, moving to the rear of our front line, would have irreversible consequences for the soldiers who fought heroically on those 43 days on the front line. There would be great opportunities for a blockade,” said Arayik Harutyunyan. He has stated that “everyone will answer” for the failure to succeed.
“We knew we had problems in the Defense Army. The moral and psychological condition of the army was not very good, we did not have the opportunity to rest, to heal: every day in combat operations, every day victims, wounded, shelling… Despite all that, we were able to resist. First of all, I bow to our conscripts, as well as to the families of all the fallen. We had to make this decision in order to save the lives of those same soldiers,” he said.
According to Arayik Harutyunyan, “everything is only beginning; Artsakh, the Armenian nation, Armenia have had very difficult days, but we were able to make wise decisions, to achieve success.”
“Who says this is the end of everything? We will have the opportunity to make more sober decisions, and for that we need solidarity. Our greatest adversary has always been division and panic. National problems are still ahead, our vision has not faded, we have a dream, a homeland of our dreams,” he said.
The President of Artsakh has urged people to stay levelheaded, noting that the civil war is a bigger threat to the whole of Armenia and Artsakh and Armenians must stay united.