Միջնորդների հայտարարությունը՝ Ժնեւի հանդիպման արդյունքներով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքներով։
«Համանախագահները առանձին եւ միասին հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
Համանախագահները կրկին կոչ են արել կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը՝ Մոսկվայի հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն, որը կողմերը վերահաստատել են հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում եւ հոկտեմբերի 25-ին Վաշինգտոնում:
Կողմերը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել.
- Կողմերը դիտավորյալ չեն թիրախավորի քաղաքացիական բնակչությանը կամ ոչ ռազմական օբյեկտները՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն;
- կողմերը ակտիվորեն կմասնակցեն են ռազմի դաշտում աճյունների հավաքագրման եւ փոխանակման իրականացմանը՝ ԿԽՄԿ-ին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով անվտանգության անհրաժեշտ երաշխիքներ;
- կողմերը ԿԽՄԿ-ին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին մեկ շաբաթվա ընթացքում կփոխանցեն ռազմագերիների ցուցակը՝ ապահովելու նրանց հասանելիությունը եւ հետագա փոխանակումը;
- կողմերը գրավոր կներկայացնեն իրենց մեկնաբանություններն ու հարցերը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետին համապատասխան հրադադարի պահպանման վերահսկողության հնարավոր մեխանիզմների հետ կապված:
Կողմերը մտքերի բաց եւ առարկայական փոխանակում են անցկացրել՝ համապարփակ կարգավորման առանցքային տարրերի շուրջ իրենց բանակցային դիրքորոշումների հստակեցման նպատակով՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետին համապատասխան։
Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատանքը կողմերի հետ՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու համար»։

Yerevan /Mediamax/. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement after meetings with Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers in Geneva on october 30.
“The Co-Chairs met separately and jointly with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov in Geneva on October 30.
The Co-Chairs once again called on the sides to implement, in full, their commitments, including the immediate establishment of a humanitarian ceasefire, in accordance with the October 10 Moscow Joint Statement, which the sides reaffirmed with Paris on October 17 and in Washington on October 25.
Without prejudice to the implementation of the ceasefire or other commitments, the sides agreed to take a number of steps on an urgent basis, including:
- The sides will not deliberately target civilian populations or non-military objects in accordance with international humanitarian law;
- The sides will actively engage in the implementation of the recovery and exchange of remains on the battlefield by providing the ICRC and PRCiO the necessary safety guarantees for facilitation;
- The sides will deliver to the ICRC and PRCiO, within one week, a list of currently detained prisoners of war for the purposes of providing access and eventual exchange;
- The sides will provide in writing comments and questions related to possible ceasefire verification mechanisms in accordance with item 2 of the October 10 joint statement.
The sides engaged in an open and substantive exchange of views aimed at clarifying their negotiating positions on core elements of a comprehensive solution in accordance with item 3 of the October 10 joint statement.
The Co-Chairs will continue working with the sides intensively to find a peaceful settlement of the conflict”.