Միջնորդների հայտարարությունը՝ Ժնեւի հանդիպման արդյունքներով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ հոկտեմբերի 30-ին Ժնեւում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման արդյունքներով։
«Համանախագահները առանձին եւ միասին հանդիպել են Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ:
Համանախագահները կրկին կոչ են արել կողմերին ամբողջությամբ կատարել իրենց պարտավորությունները, ներառյալ հումանիտար հրադադարի անհապաղ հաստատումը՝ Մոսկվայի հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության համաձայն, որը կողմերը վերահաստատել են հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում եւ հոկտեմբերի 25-ին Վաշինգտոնում:
Կողմերը պայմանավորվել են շտապ կարգով մի շարք քայլեր ձեռնարկել.
- Կողմերը դիտավորյալ չեն թիրախավորի քաղաքացիական բնակչությանը կամ ոչ ռազմական օբյեկտները՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն;
- կողմերը ակտիվորեն կմասնակցեն են ռազմի դաշտում աճյունների հավաքագրման եւ փոխանակման իրականացմանը՝ ԿԽՄԿ-ին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին տրամադրելով անվտանգության անհրաժեշտ երաշխիքներ;
- կողմերը ԿԽՄԿ-ին եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին մեկ շաբաթվա ընթացքում կփոխանցեն ռազմագերիների ցուցակը՝ ապահովելու նրանց հասանելիությունը եւ հետագա փոխանակումը;
- կողմերը գրավոր կներկայացնեն իրենց մեկնաբանություններն ու հարցերը՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 2-րդ կետին համապատասխան հրադադարի պահպանման վերահսկողության հնարավոր մեխանիզմների հետ կապված:
Կողմերը մտքերի բաց եւ առարկայական փոխանակում են անցկացրել՝ համապարփակ կարգավորման առանցքային տարրերի շուրջ իրենց բանակցային դիրքորոշումների հստակեցման նպատակով՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության 3-րդ կետին համապատասխան։
Համանախագահները շարունակելու են ինտենսիվ աշխատանքը կողմերի հետ՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հասնելու համար»։

Заявление посредников по итогам встречи в Женеве - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением по итогам встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Женеве 30 октября.
«Сопредседатели провели отдельные и общие встречи с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
Сопредседатели подтвердили свой призыв к полному соблюдению обязательств, включая немедленное установление  гуманитарного перемирия, согласно совместному заявлению, принятому в Москве 10 октября и подтвержденному сторонами в Париже 17 октября и в Вашингтоне 25 октября.
Стороны обязались предпринять ряд неотложных шагов:
- Стороны не будут преднамеренно таргетиривать гражданское население или невоенные цели в соответствии с международным гуманитарным правом;
- Стороны будут принимать активное участие в осуществлении сбора и обмена тел погибших на поле боя, обеспечивая необходимые гарантии безопасности МККК и Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ;
- В течении недели стороны предоставят МККК и Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ список военнопленных для обеспечения доступа к ним и дальнейшего обмена;
- Стороны в письменном виде представят свои комментарии и вопросы по созданию возможных верификационных механизмов, обеспечивающих соблюдение режима прекращения огня в соответствии с параграфом 2 Совместного заявления от 10 октября.
Стороны провели открытый и предметный обмен мнениями с целью уточнения своих переговорных позиций по ключевым элементам всеобъемлющего урегулирования в соответствии с пунктом 3 совместного заявления от 10 октября.
Сопредседатели продолжат интенсивную работу со сторонами для достижения мирного урегулирования конфликта».