Լավրովն ու Լը Դրիանը կարեւորել են կողմերի քաղաքական կամքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ժան-Իվ Լը Դրիանն այսօր լուրջ անհանգստություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ:
Նախարարները հակամարտող կողմերին շուտափույթ եւ ամբողջական հրադադարի եւ դեէսկալացիայի կոչ են արել, ասված է Լավրովի եւ Լը Դրիանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
«Ընդգծվել է հակամարտության դիվանագիտական լուծման այլընտրանքի բացակայությունը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետագա համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը: Քննարկվել են իրավիճակի հետագա զարգացման հնարավոր սցենարները:
Սերգեյ Լավրովն ու Ժան-Իվ Լե Դրիանն ընդգծել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար հակամարտող կողմերի քաղաքական կամքի դրսեւորման կարեւորությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Russian and French FMs discuss the situation in Karabakh - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Today, foreign ministers of Russia and France, Sergey Lavrov and Jean-Yves Le Drian, expressed concern over the ongoing large-scale hostilities in Nagorno Karabakh.
The ministers urged the conflicting sides for a speedy and complete ceasefire and de-escalation of tensions, the press service of the Russian Foreign Ministry reported.
“In the telephone conversation, the parties pointed out that there was no alternative to a diplomatic solution of the conflict and highlighted the need for coordinated actions of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Possible scenarios of further development of the situation were considered.
Sergey Lavrov and Jean-Yves Le Drian especially emphasized the importance of manifestation of political will by the conflicting parties to end hostilities,” Russian MFA informs.