Լավրովն ու Լը Դրիանը կարեւորել են կողմերի քաղաքական կամքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Ժան-Իվ Լը Դրիանն այսօր լուրջ անհանգստություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ:
Նախարարները հակամարտող կողմերին շուտափույթ եւ ամբողջական հրադադարի եւ դեէսկալացիայի կոչ են արել, ասված է Լավրովի եւ Լը Դրիանի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
«Ընդգծվել է հակամարտության դիվանագիտական լուծման այլընտրանքի բացակայությունը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետագա համաձայնեցված գործողությունների անհրաժեշտությունը: Քննարկվել են իրավիճակի հետագա զարգացման հնարավոր սցենարները:
Սերգեյ Լավրովն ու Ժան-Իվ Լե Դրիանն ընդգծել են ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար հակամարտող կողմերի քաղաքական կամքի դրսեւորման կարեւորությունը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Главы МИД России и Франции обсудили ситуацию в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министры иностранных дел России и Франции Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан выразили сегодня серьезную озабоченность в связи с непрекращающимися широкомасштабными боевыми действиями в Нагорном Карабахе.
Министры призвали противоборствующие стороны к скорейшему и полному прекращению огня и деэскалации напряженности, говорится в сообщении МИД России о телефонном разговоре Лаврова и Ле Дриана.
«Подчеркивалась безальтернативность дипломатического решения конфликта и необходимость дальнейших согласованных действий сопредседателей минской группы ОБСЕ. Были рассмотрены возможные сценарии дальнейшего развития ситуации.
Сергей Лавров и Жан-Ив Ле Дриан особо отметили важность проявления конфликтующими сторонами политической воли к прекращению боевых действий», - отмечается в сообщении.