Պոմպեո. Արտաքին դերակատարները չպետք է «յուղ լցնեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն այսօր ասել է, որ արտաքին դերակատարները չպետք է «յուղ լցնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վրա»:
Այդ մասին նա ասել է Վաշինգթոնում կայացած ճեպազրույցում՝ պատասխանելով ուրբաթ օրը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ իր հանդիպման մասին հարցին:
Պոմպեոն ասել է, որ «գործ ունենք բարդ իրավիճակի հետ», որը կարգավորելու համար արտաքին ուժերը չպետք է «յուղ լցնեն» հակամարտության վրա, ինչպես նաեւ զենք մատակարարեն, որպեսզի կողմերը կարողանան դիվանագիտական լուծում գտնել:

Помпео: Внешние игроки не должны «подливать масла в огонь» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Майк Помпео заявил сегодня, что внешние игроки не должны «подливать масла в огонь» нагорно-карабахского конфликта.
Об этом он сказал на брифинге в Вашингтоне, отвечая на вопрос о предстоящей встрече в пятницу с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
Помпео сказал, что «мы имеем дело со сложной ситуацией», для разрешения которой внешние силы не должны «подливать масла в огонь» конфликта и поставлять оружие, чтобы стороны могли найти дипломатическое решение.